Minder pijn bij ander middel chemo F-16's te laat klaar voor strijd met IS 5 RECONSTRUCTIE OPSTAPPEN MINISTER In de dagen voorafgaand aan z'n vertrek werd de druk op justitieminister Ard van der Steur om te vertrekken al flink opgevoerd. Een deel van de VVD-fractie gaf dinsdag al aan er geen vertrouwen meer in te hebben. Een reconstructie. De VVD-top, bij elkaar in het kernteam, vindt dat 'het gedonder definitief afgelopen moet zijn' z'n eer, de premier een bliksemafleider. Daarom vertrekt Van der Steur naar het debat met in z'n binnenzak zijn af scheidsspeech, die ochtend uitgeprint. Toch klaart het gemoed van de minister nog enigszins op als de Tweede Kamer het woord voert. Oppositiepartijen schieten op hem, maar de PvdA is plots milder dan afgelopen dagen. Insiders zeggen dat de minister daardoor plots minder somber gestemd is. Toch is het einde nabij. Tijdens een pauze in het debat wordt Van der Steur in een ministerskamertje buiten de vergaderzaal geroepen. Daar is de top van het ministerie van Alge mene Zaken van Rutte verzameld. Over wat er dan gebeurt, lopen de le zingen uiteen. Van der Steur zou er nog eens 'een signaal' hebben gekregen dat aftreden echt onvermijdelijk is, zeggen enkelen. Anderen menen dat het niet meer nodig was, en Rutte zich niet heeft gemengd in het gesprek daar. Een naaste medewerker van de justi tieminister zegt wel: „Het krediet was los van deze affaire al op. Ard miste ook de laatste dagen het politieke gevoel om dat te zien, maar de premier wist ge noeg." Premier Rutte claimt geen druk bij Van der Steur te hebben gelegd. „Nul komma nul van mijn kant." Toch krijgen naaste medewerkers van Van der Steur pas na het overlegje 'een seintje'. Het is gedaan. Nog voordat hij het woord heeft genomen om zich te verdedigen. Zijn ambtelijke vertrouwe lingen treuren, maar vinden ook dat hij 'uit zijn lijden is verlost'. Van der Steur werkte volgens hen de laatste maanden harder dan hij verdragen kon. En nooit, zeggen ze, nooit kwam er eens een compliment vanuit het kamp van de premier. Van der Steur is de laatste maanden niet zelden 'afgeblaft' over kleinere en grotere incidenten. De knuffel die zal volgen ten spijt. Als de premier aan het woord is, schrijft hij nog een vriendelijk briefje aan zijn vrouw Ninette, die op de tri bune toekijkt. Het is z'n laatste hande ling vanuit vak-K, voordat hij voor het laatst het woord neemt. DEN HAAG Nederlandse F-i6's kunnen dit jaar niet meer worden ingezet in de strijd tegen terreur groep IS in Syrië en Irak. Er is meer tijd no dig om de jacht vliegtuigen weer gereed te krijgen. Tussen okto ber 2014 en juni 2016 namende Ne derlandse F-i6's wel deel aan de acties. Ze stonden gestationeerd op een basis in Jordanië. Belgische F-i6's hebben de taak van de Nederlan- ders overgenomen. Ne derlandse militairen zor gen voor de bewaking op de basis in Jordanië. De Belgen blijven tot 1 juli aan de missie deelnemen. Eer der meldde het kabinet afhan kelijk van be hoefte en poli tieke besluitvor ming de taak van de Belgen dan weer te willen overnemen. Mi nister Hennis (Defensie) laat nu weten dat die da tum niet gehaald kan worden. Als premier Mark Rutte even na acht uur 's avonds de emotionele Ard van der Steur knuffelt, ratelen de ca mera's van persfoto grafen. Als er daarna meer camera's komen, doen de heren nog een hug. Het beeld is ijzersterk en stut het verhaal van de premier van zo even. „Ik zou hem zo weer aanstellen als minister." Toch weten bronnen rond het Binnen hof dat dit slechts deel van het verhaal is. De keuze van Van der Steur om op te stap pen was 'nauwelijks nog een eigen keuze', klinkt het. Dat Van der Steur in z'n af scheidswoord zei dat hij 'voor het debat aan de premier heeft laten weten' dat hij zou opstappen, is deel van de waarheid. Insiders benadrukken: het was vooral an dersom. Het werd de minister vertéld dat een vertrek onvermijdelijk was. Al vanaf maandag ligt de optie van een vertrek op tafel, zeggen ingewijden. De laatste uitzending van Nieuwsuur is nog niet eens klaar, of de reacties vanuit de Tweede Kamer zijn ongemeen fel. Dinsdagochtend schrikt de WD-top ervan dat vanuit de SP, PW, D66 én GroenLinks woorden als 'liegen' klin ken. Het oordeel lijkt geveld, klagen en beseffen de WD'ers. Het weerwoord of de feiten zijn niet langer leidend, het poli tieke krediet van Ard is ge woon op. Ook in eigen gelederen. In de WD-fractievergadering die ochtend zijn er zes Ka merleden die constateren dat dit 'een heel moeilijk verhaal' gaat worden. Ze begrijpen dat het vertrouwen in de Tweede Kamer zo broos is, dat opstappen overwo gen moet worden. Fractieleider Halbe Zijlstra is echter duidelijk: laat Ard eerst zijn verhaal doen. Dinsdagochtend wandelt Van der Steur daarom naar het ministerie van Algemene Zaken voor overleg met Rutte. De verdedigingslijn wordt geko zen: Nieuwsuur heeft niets onthuld dat niet al bekend was bij de commissie die de Teevendeal onderzocht. Een dag later kruipen de minister en premier opnieuw bij elkaar om het de bat voor te bereiden. Ieder zijn deel, want er liggen ook aantijgingen aan het adres van Rutte. Aan een tafel - een In dische schotel tussen hen in - schaven de twee aan de verdedigingslinie. Bliksemafleider Toch wordt de volgende ochtend - dus nog vóór het debat - zijn lot al bezegeld. De VVD-top, bij elkaar in het kernteam, vindt dat 'het gedonder definitief afge lopen moet zijn'. Het baart hun ook zor gen dat de PvdA niet duidelijk is of het de coalitiegenoot zal steunen. Afspraak Ard miste ook de laatste dagen het politieke gevoel om het te zien, maar de premier wist genoeg is dat binnen de regering de eigen par tijen over het lot van eigen ministers gaan, maar de PvdA heeft al grote woorden gebruikt in de eerste reac- Lj^tie. Dit besluit, concludeert de A WD, moet de partij dus zelf ne men. De druk op Van der Steur vanuit de WD speelt een doorslagge vende rol en ze besluiten het toch zijn eigen 'beslissing'te noemen. Zo kan hij later zeggen dat hij in het gesprek met Rutte en Zijl stra 'zijn besluit' aan hen 'meldt'. Ard zal het na de eerste termijn aankondi gen, zijn eigen naam kun nen verdedigen en en passant daarmee voor komen dat Rutte 'de volle laag' krijgt. Ard zaterdag 28 januari 2017 GO 'Krediet is gewoon op', was de boodschap aanVan der Steur w Hoogleraar Robert Jan Kwakman van het AMC in Amsterdam ontdekte dat een ander chemo-middel tot minder blaren op han den en voeten leidt. Hanneke van Houwelingen Amsterdam Waar hebben patiënten last van? „Ze kampen met roodheid, zwelling en vervelling van de handpalmen en voetzolen. In ernstige gevallen ontstaan er bloedingen, blaren en klo ven. Heel pijnlijk. Aankleden en wassen worden dan erg moeilijk. Er zijn zelfs patiën ten die in een rolstoel naar de polikliniek komen, omdat lopen niet meer gaat. Deze bijwerking wordt het hand- voetsyndroom genoemd. Naar schatting hebben jaar lijks duizenden patiënten er last van." Niks helpt? „Nee. Helaas niet. Een goede behandeling is er niet. Geregeld moet de che motherapie onderbroken worden om de huid te laten herstellen en wordt de dosis verlaagd." U heeft de oplossing? „We ontdekten dat een ander chemotablet, ge naamd S-1, even effectief is tegen de kanker maar min der vaak het hand-voetsyn- droom geeft. We deden on derzoek onder 161 patiënten met uitgezaaide darmkanker. De ene helft kreeg de stan daardmedicatie: capecita- bine, een chemotablet tegen darm-, maag-, slokdarm- en borstkanker. De andere helft kreeg het nieuwe middel. Bij de eerste groep kreeg drie kwart het hand-voetsyn- droom, bij de tweede 45 procent." 45 procent is nog steeds veel... „Klopt, maar juist de ern stige vormen van het hand- voetsyndroom, zoals de bla ren, werden veel minder vaak gezien." Wordt dit nu een stan- daard-chemotherapie? „Niet meteen. In Nederland hebben artsen veel ervaring met de standaardmedicatie. Binnen de beroepsgroep is nu besloten dat artsen het middel S-1 voorlopig voor schrijven wanneer een pa tiënt het hand-voetsyn- droom ontwikkelt." Tobias den Hartog en Jan Hoedeman Den Haag Naaste medewerker Van der Steur FOTO MAARTEN HARTMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5