12 WEE Bijna niemand weet dat ze er zijn. En wie het precies waren? Vermoedens zijn er, maar absolute zekerheid is er niet. In een grafkelder van de Grote Kerk van Tholen rusten 21 mummies. „Ze liggen hierop de juiste plek." REPORTAGE VERBORGEN LICHAMEN IN GROTE KERK Hoe oud zou ze zijn geweest? Vier, vijfjaar of toch wat ouder? Op haar buik ligt een bosje bloe men. Het hoofdje wordt bedekt door een lin nen mutsje en ze is gewikkeld in een lijngewaad. Wat was haar roepnaam? Anna, Neeltje of Josien? Het meisje spreekt tot de ver beelding. Ze is een van de 21 mum mies die kort na de Tweede We reldoorlog in de Grote Kerk in Tholen zijn gevonden. Het is de grootste groep mummies die ooit in Nederland is ontdekt. Vrijwel zeker gaat het om leden van de Thoolse magistratenfamilie Van Vrijberghe. Ze leefden in de 17e eeuw. Het meisje en de andere mummies zijn niet te zien. Ze zijn in 1954 herbegraven in een water dichte kelder onder het noorder portaal van de kerk. Alleen de foto's in het Thoolse gemeentearchief tonen over welke historische schat we het hebben. Een schat die letterlijk ligt begra ven onder een kokosmat. Wie de mat en de stenen eronder weg haalt, komt in een grafkelder te recht. Daar is de tombe van de Van Vrijberghes. Dat de mummies hier liggen is geen geheim, maar ze schreeuwen het op het eiland evenmin van de daken. „Uit eerbied voor de doden. Niets meer en niets minder. Na tuurlijk weten we dat we iets bij zonders in huis hebben, maar we hoeven geen 'Friese toestanden'. In Wieuwerd (zie kader) kun je de mummies wel bekijken en daar staan de bezoekers in de rij. Wij hoeven dat soort toestanden niet. Dan kan ik mijn bed net zo goed verhuizen naar de kerk. Nee hoor, we houden onze kelder liever dicht. We koesteren onze mum mies, maar willen ze niet exploite ren", vertelt Leen Moerland, ou derling en sleutelbewaarder van het Thoolse godshuis. Moerland zwaait een deur open. Het is een opbergruimte, niets lijkt te wijzen op het feit dat onder dit deel van de kerk de op natuurlijke wijze gemummificeerde lichamen van de Van Vrijberghes liggen. Hij wijst op een grijze grafsteen die verstopt is achter een paar kasten. „Toen deze steen tijdens de restau ratie van de kerk in 1947 werd ge licht, ontdekten ze de mummies. De lichamen lagen destijds opeen andere plek, in de zuidwesthoek van de kerk. Op de grafsteen ston den zes namen, maar uiteindelijk troffen ze veel meer lichamen aan. Al heel snel kwam het besef dat ze iets bijzonders hadden gevonden." Fred van den Kieboom, archiva ris van de gemeente Tholen, publi ceerde onlangs in het Zeeuws Tijd schrift een artikel over de mum mies. „Het blijft een bijzonder ver haal. Toen ik alle informatie over dit onderwerp vergeleek, viel me op dat er nogal wat verschillende jaartallen, feiten en aantallen wor- den genoemd. Voor mij een reden er eens dieper in te duiken." Van den Kieboom ontdekte in de archieven dat op 7 januari 1947 in bijzijn van burgemeester en kerk voogden in de tombe 21 eikenhou ten lijkkisten zijn aangetroffen. Bij het openen ervan stuitte het gezel schap op de gemummificeerde lij ken van mannen, vrouwen en kin deren. „Dat een paar weken later een zware delegatie naar Tholen afreisde om de vondst te bekijken, zegt genoeg. Dan heb je het onder meer over een afvaardiging van het Anatomisch-embryologisch Laboratorium van de Rijksuniver siteit Leiden en de Commissie voor het Oudheidkundig Bodem onderzoek. De Thoolse burge meester Van der Hoeven was een verklaard voorstander van een ge degen onderzoek naar de mum mies, maar het kerkbestuur stond hier afwijzend tegenover. De le den wilden de lichamelijke over blijfselen zo snel mogelijk herbe graven." Toch werd kort na de vondst een aantal mummies overgebracht naar het laboratorium van de Leidse universiteit. Daar werden ze slechts oppervlakkig onder zocht en was er nog geen duide lijkheid of de lichamen waren ge balsemd of niet. Van den Kie boom: „In Leiden wisten ze niet wat ze ermee moesten beginnen. Tentoonstellen zoals de mummies in de kerk van Wieuwerd of wat? Die keuze was voor de Tholenaren zaterdag 28 januari 2017 GO Thoolse mummies Vijf van de 21 mummies die in 1947 in de Grote Kerk zijn ontdekt. Voor onderzoek in Leiden zijn ze gefotografeerd, fotos gemeentearchief tholen Sanne Schelfaut 21 Vlak na de oorlog zijn 21 mummies gevonden in de Thoolse Grote Kerk. Het is de grootste groep ooit in Nederland ontdekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46