A 'Friese' Kodaira is nu écht de baas op het ijs Ijl E 31 Rafael Nadal klopt Grigor Dimitrov en treft rivaal Roger Federer in eindstrijd J 0<f JL Afgelopen oktober was Roger Fede rer aanwezig bij de opening van de Rafael Nadal Academy op diens ge boorte-eiland Mallorca. Hij onder brak er zijn revalidatie voor. Maar zoiets doe je voor een vriend, zei de Zwitser. Beiden hadden door lange bles sures een goeddeels verloren ten- nisjaar achter de rug. Zelfs het ge plande demonstratiepartijtje zat er niet in. Wie toen had gezegd dat de twee 'veteranen' een paar maanden later tegen elkaar om de Australian Open-titel zouden strijden, was voor onderzoek naar de dokter ge stuurd, ook door Federer en Nadal zelf. Maar het ongekende vermogen om - uit liefde voor de sport - terug te knokken, stuwde de twee in Melbourne de afgelopen weken naar ongekende hoogte. Veel tennisliefhebbers dachten dat het niet meer zou gebeuren, in ieder geval niet in een finale van een Grand Slam. Maar ze zagen gis teren hun droom uitkomen, toen Nadal na een slijtageslag van 4 uur en 56 minuten het laatste punt van Grigor Dimitrov won. Nog één keer Feder-Nadal om het echie. Is het al zondag? Wikipedia 'Fedal' wordt de rivaliteit tussen beiden genoemd. Op Wikipedia zijn meer dan tienduizend woor den gewijd aan de beste tweestrijd die het tennis kent. Liefhebbers van cijfers kunnen hun hart ophalen. Het wordt morgen de 35ste ont moeting tussen de twee. De eerste keer was in Miami, in maart 2004. Nadal klopte als broekie van 17 de nummer 1 van de wereld in twee sets. De laatste keer was in november 2015 in Basel, waar Federer een pe riode van 3,5 jaar zonder winst op Na zes jaar weer een 'Fedal'-finale de Spanjaard beëindigde. En tus sendoor speelden ze nog tal van meeslepende partijen. De mooiste was zonder twijfel de Wimbledon- finale van 2008, volgens sommigen de beste tennispartij ooit gespeeld. Bij de invallende duisternis sleepte Nadal de vijfde set uit het vuur en beëindigde een reeks van 65 winst partijen van Federer op gras. John McEnroe worstelt al jaren met de vraag wie de beste tennisser ooit is, de koning van het gras of de koning van het gravel? Federer van wege het aantal gewonnen Grand Slams (17 om 14) en meeste weken aan kop van de wereldranglijst. Maar Nadal heeft volgens de Ame rikaan sterkere tegenstand gehad dan Federer, vooral in het begin van diens carrière. En veel cijfers zijn ook in zijn voordeel. Hij won 23 van de 34 onderlinge ontmoetingen. Niet alleen op gravel (13-2), ook op hardcourt (9-7) leidt hij de head-to- head. Op Grand Slams is het 9-2 voor Nadal, in Melbourne 3-0. Rivaliteit Het woord rivaliteit is overigens niet van toepassing op de verstand houding tussen de twee, het zijn 17 14 <b° «sT F F F F N F F F N F F F N F F N N F F F F N N N N F N N N goede vrienden. Het geweldige filmpje op Youtube is daarvan het mooiste voorbeeld. In een poging een eenvoudig televisiespotje op te nemen, raakt Federer in een lach bui om de grappige Engelse tongval van Nadal, die er zelf vervolgens ook in blijft hangen. In Melbourne komen ze lovende woorden tekort voor elkaar. „Het is goed voor de sport dat Roger en ik terug zijn aan de top", zei Nadal gis teren. „Dit verhaal spreekt ook veel mensen van buiten onze wereld aan. Het wordt een heel speciaal duel." Op haar rug staat Japan, maar in de handen van Nao Kodaira ligt een keukendoek met pompeblêden. Dat stuk badstof gaat de hele we reld over. Het is haar 'geluksdoek', vertelt de schaatsster in Berlijn in voorzichtig Nederlands. Een an dere functie heeft 'ie niet. Hoeft ook niet, aan geluk heeft ze ge noeg: gisteren won Kodaira met overmacht de wereldbekerwed- strijd op de 500 meter. Op de 1000 meter werd ze tweede. „Makkelijke vragen alsjeblieft", zegt de 30-jarige Kodaira aller eerst. Liever in het Nederlands dan in het Engels, want de eerste taal beheerst ze beter. Dat komt ervan als je twee jaar in Nederland hebt gewoond. Ze spreekt zelfs Fries: „Büter, brea en griene tsiis", wat boter brood en groene kaas bete kent. Sinds dit seizoen is ze terug in Japan. En ze schaatst beter dan ooit. In Nederland leerde ze haar zelfvertrouwen te vergroten. 'Wie is vandaag de baas?', vroeg toen malig trainster Marianne Timmer dan. Sindsdien herhaalt Kodaira elke wedstrijddag de volgende woorden: „Ik ben de baas." Het werkt. Maar haar huidige opvallende progressie verklaart de sprintster door een verandering in materiaal en eten. Bij terugkomst in Japan bleek Kodaira een zuivel- allergie te hebben. Yoghurt en kaas was voor haar lijf helemaal niet goed. Inmiddels is ze terug naar een dieet van Japans voedsel. „Ik ben drie kilo afgevallen, ik schaats makkelijker." Toen de Amerikaan Shani Davis haar vervolgens adviseerde om op andere schaatsijzers te rijden, ver anderde ze die direct. „Hij is goed, dan doe je dat." Het bleek een gou den zet. Of, zoals Kodaira dat zegt: „Dat is goed voor mij". Ze traint bij Masahiro Yuki, een universiteitsprofessor en de vroe gere coach van Hiroyasu Shimizu, de enige Japanner die ooit een gouden schaatsmedaille veroverde op de Olympische Spelen. Maar als het team van Timmer na vorig sei zoen niet was gestopt, had ze waarschijnlijk nog in Nederland gewoond. „Ik hou van Friesland. Maar om te blijven had ik heel veel geld nodig. Dat kon niet meer." Uiteindelijk heeft ze geen spijt. In Nagano heeft Kodaira niet, zoals vorig jaar in Nederland, vrouwen van hoog niveau als trainingsge noten. Maar nu schaatst ze met mannen, die zijn zelfs sneller. Na afloop knikt de Japanse, ze verontschuldigt zich voor haar 'slechte Nederlands' en brengt haar hand naar haar hoofd. „Ik heb nu hoofdpijn van het denken. Moeilijk, Nederlands." zaterdag 28 januari 2017 GO Australië krijgt droomf inale Iets beters heeft tennis niet te bieden. Roger Federer en Rafael Nadal, de eeuwige rivalen, strij den in de herfst van hun carrière om de Australian Open. Rik Spekenbrink Melbourne Rafael Nadal en Roger Federer na hun finales van Roland Garros 2011 (boven), Wimbledon 2008 (lins) en de Australian Open 2009 (rechts). Telkens won Nadal. fotosafp epa. pro shots Roger Federer en Rafael Nadal treffen elkaar morgen voor de 35ste keer. Nadal was duidelijk de beste in hun onderlinge ont moetingen. Hij won 23 keer. Federer Nadal Gewonnen Grand Slams Onderlinge ontmoetingen in GS-finales ny AP 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 t Q_" 2013 ~z. 2014 O cc CQ 2015 O CG 2016 O co C\J 2017 Nao Kodaira is een Japanse schaatsster met Friese woor denschat. Bij de wereldbeker wedstrijden in Berlijn won ze vrijdag de 500 meter en werd ze tweede op de 1000 meter. Lisette van der Geest Berlijn FOTOEPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30