Misthoorn Staten willen meer grip op PZEM Rechter toont begrip voor Arnemuidse vissers Film levert Zeeland maar weinig op 2 MAIKEL HARTE Column Het was een mistig weekje in het Zeeuwse, deze krant besteedde er op een bijzondere manier aandacht aan. De misthoorns van schepen op de Schelde blijken na melijk voer voor allerlei reacties op sociale media en juist die reacties werden besproken. De één ergert zich eraan, de an der vindt het prachtig. Ik behoor tot de laatste categorie. „Het geluid van thuis", werd het door iemand genoemd. Mooier kan ik het niet zeggen. Zo'n misthoorn hoort bij deze omgeving. Op de Veluwe lig je wakker van bronstige herten, in Amsterdam van een rinkelende tram, in Dren the van de stilte en hier hoor je een enkele keer misthoorns. Het doet me beseffen waar ik woon en waar ik juist zo graag woon. Ik hoop dat Vlissingers, Bressiaan- ders, inwoners van Ellewoutsdijk en andere bewoners langs de Schelde hetzelfde gevoel hebben. Ik vind het geluid van schepen sowieso mooi. Als op zwoele zo meravonden de ramen open staan kan ik genieten van het geluid van het scheepvaartverkeer: het lage gebrom van een binnenvaartschip, heerlijk. U zult me wel voor gek verkla ren, maar ik vind schepen en kades lekker ruiken. Als ik vroeger met de boot overging stond ik graag aan het autodek en niet bij de voetgangerspassage. Daar waar ook de fietsers stonden. De geur van dat water en de boot, de mees ten vonden het stinken, ik vond het wat hebben: De geur van thuis. Het zal wel in m'n genen zitten. Op de middelbare school had ik eens als opdracht om m'n stam boom uit te zoeken. Dat was een oersaai verhaal: m'n voorvaderen heetten Jan of Michiel en ze waren schipper, eeuwenlang achter el kaar. Binnen de familie doet ook heel lang een ouwe spreuk de rondte en die ga ik eens op een tegeltje laten zetten voor al die mensen die wakker liggen als het mistig is. „Als het op de Schelde mist, lig je te draaien injenist." Het doet me beseffen waar ik woon en waar ik juist zo graag woon DESTELLING Vandaag: Ik ga niet naar de kerk, maar ik geloof wel Reageer op pzc.nl Oneens Toos Henk Paul Kusters TRUMP-EFFECT IN &E WETENSCHAP Subsidie aanpak mishandeling ouderen Boete blokarter Geld voor proef biovergister Zusjes beginnen digitaal koffiehoek Knarsentandend erkenden de Sta tenfracties gisteren dat ze de ver koop moeten toestaan van de retail- tak van Delta (energielevering aan consumenten en multimedia) aan de Zweedse investeringsmaat schappij EQT. Gezien de prijs (488 miljoen euro) en de verwachting dat de werkgelegenheid in Zeeland voorlopig overeind blijft, spraken de meeste fracties van een verstan dig besluit. Tegelijk overheerste de teleur stelling dat het zo ver heeft moeten komen. Dat werd het scherpst ver woord door Ton Veraart (D66). „Een jaar geleden was dit toch echt het horrorscenario." Delta moet uitverkoop houden, redeneerde hij, omdat het Rijk niet wilde helpen met de kerncentrale. Zeeland had in ieder geval net werkbedrijf Enduris willen hou den. Dat moet in juli zijn afge splitst. Nu Den Haag financieel niet wil bijspringen, staat ook dat in de verkoop. Dat betekent dat een voor lopig verliesgevend energiebedrijf (dat weer PZEM gaat heten) over blijft. Adri van 't Westeinde (Groen- Links) zei 'chagrijnig' te zijn dat de verkoopopbrengst de komende ja ren in de PZEM 'verdampt'. Ook Hannie Kool (CDA) waarschuwde dat het geld 'niet in een zwart gat mag gaan'. Ze ging mee in de rede- Een jaar geleden was dit toch echt het horrorscenario nering van de SGP en de VVD dat de bevoegdheden van de aandeel houders (provincie en gemeenten) strikter in de statuten moeten wor den vastgelegd. Het frustreert de Staten dat ze de afgelopen jaren weinig invloed hadden op de koers van Delta. Bierens: „De grip van de aandeel houders op het vervolgproces moet versterkt worden." De schipper en het bedrijf dat eige naar is van een viskotter uit Arne- muiden stonden gisteren voor de economische politierechter voor het aan land brengen van onder maatse vis in 2015. Opvallend, want dat was toen verboden en is nu ver plicht. De Arnemuidenaren brachten 82 kilo ondermaatse wijting aan land en kregen daarvoor een boete van 4400 euro. De ondermaatse vis had een waarde van 49 euro. Bedrijf en schipper vonden de boete buiten proportie en lieten de zaak voorkomen. De 82 kilo onder maatse vis was nog geen half pro cent van de totale vangst van 17.355 kilo. Bovendien waren de meeste ondermaatse vissen slechts een of twee cm kleiner dan de minimum- maat van 27 cm. Er gaan aan boord tienduizenden vissen door de han den van de vissers. Dan kan er wel eens een ondermaatse vis tussen door glippen. Politierechter Gerard Nomes nam aan dat er geen kwade bedoelingen in het spel waren. Hij volstond met het opleggen van twee voorwaardelijke boetes. Schipper en bedrijf hoeven dus niet te betalen als ze de komende twee jaar niet de fout in gaan. Zeeland is soms een décor in film en tv-producties zoals de speelfilm Michiel de Rugter en de documen taire Fucking Perfect over topkok Ser gio Herman. Maar kan de provincie economisch meer profijt trekken van de filmindustrie? Dat is lastig, blijkt uit een onderzoek van ZB- Planbureau dat gisteren is gepresen teerd. Alleen als er complete filmpro ducties in Zeeland worden gedraaid en er dus flink wordt besteed in de regio, zit er economisch muziek in. Tot nu toe vallen de revenuen tegen: zo'n zes miljoen euro in vijfjaar tijd. Dat is nog geen procent van de lan delijke toegevoegde waarde die de film- en tv-industrie met zich mee brengt. Per jaar wordt een handvol films opgenomen die per stuk een paar ton voor de regio opleveren. Er is wel wat te halen, maar dat vereist inzicht in komende producties, marketing van Zeeland als filmpro vincie en investeringen in een orga nisatie. Daarnaast ontbeert Zeeland voldoende technische faciliteiten en vakmensen. zaterdag 28 januari 2017 Gisteren: ledereen mag bij mij naar de wc 578 stemmen Eens HET IS AMERIKAANSE WETENSCHAPPERS SELUKT OM EEN MIX VAN EEN MENS EN EEN VARKEN TE CREËREN. VLISSINGEN Mentorschap Zeeland krijgt 45.000 euro subsi die om een project op te zetten voor de bestrijding van ouderenmishande- ling. Bij het mentorschap zijn zeventig vrijwilligers aangesloten die aange steld en beëdigd via de kantonrechter als verte genwoordiger voor ruim honderd cliënten. Dat zijn mensen die om uiteenlo pende redenen niet voor zichzelf kunnen opko men. Het project moet ouderenmishandeling in kaart brengen. MIDDELBURG Een man uit Maassluis ontkomt niet aan de boete van 250 euro wegens het blokarten op een zand plaat bij de Grevelingen- dam. Het is verboden om met de driewielige zeilwa- gentjes in het natuurge bied te rijden. Dat het ver bod niet duidelijk zou zijn aangegeven en dat an dere recreanten in de buurt waren, zoals hij voor de economische politie rechter in Middelburg be toogde, pleitte hem niet vrij. KRABBENDIJKE Fruitverwerker Fruvo BV in Krabbendijke heeft 10.000 euro gekregen om te onderzoeken of een innovatief vergis tingsproces van fruitafval haalbaar is. Rotte peren gaan momenteel als afval weg. Met de onbruikbare fruitresten wil Fruvo nu experimenteren. Mono- vergisting van fruitresten levert biogas op waar mee het bedrijf kan wor den gevoed. Het restant kan dienen als meststof in de boomgaard. De zo geheten biobased vou cher is beschikbaar ge steld door de provincie, ontwikkelingsmaatschap pij Impuls Zeeland en de Kamer van Koophandel. VLISSINGEN Zeeland is een nieuw, on line platform rijker: Groös op Zeêland. Het is een di gitaal koffietafelboek voor Zeeuwen en liefheb bers van Zeeland. Op www.groosopzeeland.nl staan verhalen, fotover slagen, bijzondere lo geeradressen, interviews en nieuwe (culinaire) ini tiatieven. Groosopzee- land is een initiatief van de zussen Kim en Mei van Zweeden uit Kapelle. De aandeelhouders moeten meer grip krijgen op de PZEM, het energiebedrijf dat straks resteert als de winstgevende onderdelen van Delta zijn ver kocht. SGP en VVD willen dat voor 1 juli regelen. Het dagelijks provinciebestuur laat de moge lijkheid door juristen onderzoe ken. Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Ton Veraart (D66) Theo Giele Middelburg Frank Balkenende Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2