30 Stefan de Vrij (24) was vorig jaar vooral geblesseerd. De verdediger van Lazio Roma en Oranje keerde echter ijzersterk terug. v INTERVIEW STEFAN DE VRIJ macron Dat gebroken vijfde middenvoetsbeentje van zijn rechtervoet, net nadat hij zo sterk was teruggekeerd van een zware knieblessure. Dat kon er in oktober gevoelsmatig ook nog wel bij. Maar in het nog prille 2017 is hij 'gewoon' weer de betrouw bare centrale verdediger die met Lazio Roma op weg is naar een ticket voor Europees voetbal. „Natuurlijk kwam die breuk in het middenvoetsbeentje ongele gen", vertelt hij. „Maar weet je wat ik vrijwel meteen na de diagnose dacht? Positief blijven bevordert het herstel. Het is een botje hele maal aan de zijkant van de voet, dat is gunstig als je kijkt naar de hersteltijd. De gedachte 'ach, dat heb ik weer' ligt misschien op de loer, maar daar heb je niets aan." Inmiddels is hij dus weer hele maal fit, waardoor hij eind maart mogelijk in actie kan komen in een oefeninterland van Oranje te gen Italië. „Spelen tegen de jon gens uit het land waar ik al een tijdje woon en speel, dat is zonder meer leuk", zegt De Vrij. „Of ik me al een Romein voel? Rome is een prachtige stad, ik voel me erg thuis in Italië. Toen eind oktober de aardbeving was in Umbrië, toonde Lazio Roma meteen haar betrok kenheid. De selectie is naar het ge troffen gebied gereisd om de men sen een hart onder de riem te ste ken. Dat voelde goed. Toen die aardbeving gebeurde, lag ik thuis op bed en dat trilde helemaal. Kun je nagaan hoe het in Umbrië was." Probleemloos We praten over de manier waarop de Italiaanse nationale ploeg door gaans probleemloos door een kwalificatiereeks fietst. Zonder franje, maar ook zonder stress. De Vrij: „Het is zo ongelooflijk stabiel, ze zijn in verdedigend opzicht zo goed op elkaar ingespeeld. Maar dat probleemloze heeft veel te ma ken met de defensieve kracht van Juventus, met Andrea Barzagli, Le onardo Bonucci en Giorgio Chiel- lini. Ik heb er veel waardering voor. Sinds ik naar de Serie A ben verhuisd, heb ik met Lazio Roma vijf keer tegen Juventus gespeeld. We hebben volgens mij één goal gemaakt, uit een vrije trap. Ook zondag verloren we weer, ditmaal met 2-0." Waar Bonucci nog werd opgeleid als aanvaller, lijkt Chiellini de ge boren verdediger. Zou de 90-vou- dig international eigenlijk pro bleemloos de jeugdopleiding van pakweg Ajax of Feyenoord hebben doorlopen? De stilte die valt, is veelzeggend. De Vrij wijst naar de zijkant van zijn hoofd. „Ik heb het al vaker gezegd: voetbalkwalitei ten zijn belangrijk, maar wat er in het hoofd zit, is nog belangrijker. Daar ben ik zelf misschien ook wel een mooi voorbeeld van. Het was bij mij in de jeugd van Feyenoord ook vaak kielekiele. Gaat Stefan door naar het volgende elftal of valt hij af? Maar ik had in mijn hoofd wel altijd alles op een rijtje." Wereldkampioen En inmiddels heeft hij bij Lazio Roma grote indruk gemaakt. In de Italiaanse kranten druipt het res pect voor De Vrij er vanaf. Bij La zio zou hij volgens toonaange vende sportkranten de beste ver dediger zijn sinds legende Ales- sandro Nesta, die met Italië we reldkampioen werd in 2006. En trainer Simone Inzaghi is al even lyrisch. Volgens hem behoort zijn Nederlandse international tot de top van Europa. De Vrij glimlacht. Zichzelf op de borst kloppen heeft de bij Fey enoord opgeleide verdediger nooit gedaan. Hij praat liever over het collectief. „Lazio Roma heeft een goede ploeg", klinkt het. „We kie zen vaak voor een speelwijze waarbij we ver van ons eigen doel druk zetten. Maar in Italië zijn ze flexibel. Als er een fase in de wed strijd is waarin wij het lastig heb ben, dan kunnen we het ook heel compact maken. Dan geven we niets weg. Sinds mijn terugkeer Het WK van 2014 in Brazilië is mijn mooiste ervaring als voetballer liep het eigenlijk alleen de tweede helft tegen Internazionale niet (3- 0 nederlaag). Daar is Stefano Pioli nu trainer, de man die mij in 2014 naar Lazio haalde. Ze zijn daar be zig aan een opmars." De Vrij vervolgt: „Ons doel blijft plaatsing voor Europees voetbal. Een titel voor Lazio, dat is lastig. Ik heb in mijn loopbaan al lemaal tweede en derde plekken verzameld. Een bekerfinale verlo ren met Feyenoord en met Lazio. Met Oranje derde op het WK. Een verloren EK-finale met Oranje on der 17 jaar, een verloren Super Cup met Lazio. Het zou leuk zijn om ook eens een keer iets tastbaars te winnen." Het is tijd dat hij zijn waarde ook weer in Oranje gaat laten zien. Frankrijk geldt als de favoriet voor het rechtstreekse ticket naar het WK volgend jaar in Rusland. „Dat weet je nooit", zegt De Vrij. „Dat riepen de mensen ook over Spanje toen wij bij het WK 2014 in één poule met hen zaten. Dat WK in Brazilië is de mooiste ervaring die ik als voetballer heb opgedaan. In Rusland moeten we er écht weer bij zijn." Feyenoord Van een afstand volgt hij Feyen oord op de voet. De club kan de eerste landstitel sinds 1999 verove ren. „Het elftal oogt stabiel, ook als de druk toeneemt. Ik hoop echt dat ze kampioen worden. In mijn laatste seizoen bij Feyenoord had den we eigenlijk ook de titel moe ten pakken, met Graziano Pellè als spits. Maar we begonnen met drie nederlagen, dan loop je gelijk ach ter de feiten aan. Het had gekund. Alleen aan 'had' heb je nou een maal niets." zaterdag 28 januari 2017 Stefan de Vrij werkt de bal weg. Éver Banega (Inter) kijkt toe. fotophotonews 'Ik wil wel eens iets tastbaars winnen' Mikos Gouka Rome —Stefan de Vrij (24)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29