M 4 dagen Veluwe 17 CANADA* hoteldeal.nl I voor meer informatie I C088-0331506 nomen vanwege serieuze signalen. Hebben we dan snoeiharde bewij zen dat er een aanslag komt op dag X? Nee. Het is nooit klip en klaar. Het is nooit: Pietje Puk, uit die en die straat, is van plan om morgen om half 2 toe te slaan." „Dat we signalen krijgen dat men sen bezig zijn met iets, en.Het is moeilijk om dit uit te leggen zon der in de wereld van de staatsge heimen te komen. We kregen op die momenten snippers informa tie die duiden op activiteit. Van betrouwbare bronnen, onder schepte berichten, observaties. En als we die snippers kunnen koppe len aan een plaats en tijd, dan ne men we maatregelen." Vertrouweling Schoof, die al een lange ambtelijke carrière op verschillende ministe ries achter de rug heeft, is uitge groeid tot een vertrouweling van premier Rutte. Minstens één keer per week ziet hij de man die hij consequent 'de MP' noemt, en met wie hij in de nasleep van de MH17- ramp een sterke band opbouwde. „Die ramp heeft ons laten zien wat de impact van een aanslag kan zijn. We hebben er veel van ge leerd: veel van wat we nu klaar hebben liggen voor het moment van een terroristische aanslag, is voor een deel geënt op onze erva ringen van die maanden." Schoof wil Nederland waak zaam houden, en rustig tegelijk. „Voor terroristen is een aanslag slechts het middel. Het doel is angst zaaien. En ik wil niet dat die angst groter wordt dan nodig. Ik vind dat Nederlanders nu heel goed omgaan met de situatie.: toen we vorige zomer zware maatrege len namen op Schiphol, werd er hooguit geklaagd over de fdes die daardoor ontstonden. Zo'n bericht over een IS-sympathisant met een doorgeladen wapen in Rotterdam: dat zou vijfjaar geleden voor veel meer onrust hebben gezorgd. Nu is het na een dag uit het nieuws, en dat is goed. Er ontstaat een soort normaliteit, zonder dat we de alertheid verliezen." kunt in dat eerste uur het vertrou wen van de burger krijgen of kwijtraken." Nippertje Al vier jaar lang, bijna net zo lang als Dick Schoof zich Nationaal Coördinator Terrorismebestrij ding en Veiligheid (NCTV) mag noemen, kent Nederland een 'sub stantieel dreigingsniveau'. Maar waar alle landen om ons heen werden getroffen door aanslagen, en regelmatig melding maken van aanslagen die op het nippertje voorkomen zijn, bleef Nederland tot nu toe steeds buiten schot. „Dan lijkt het net of Nederland een oase van rust is", zegt Schoof (59)- „Dat is gek-je wordt er soms bijna onrustig van dat het hier niet gebeurt. Terwijl we hier óók te maken hebben met teruggekeerde IS-strijders, die in Syrië getraind zijn, gehard, gehersenspoeld ook. En met radicalen die hier zijn ge bleven, maar wier intenties zo maar kunnen omslaan in een aan- Onze aanpak is goed. Maar er kan een keer iemand doorheen glippen „Dat ga ik niet zeggen. Omdat het nooit plannen zijn die kant en klaar waren, en net als in de film op het laatste moment werden voorkomen. We wachten niet op dat moment, omdat je dan het ri sico neemt dat je te laat bent. We grijpen eerder in - met het risico dat zo'n kwestie in de rechtszaal uiteindelijk niet kan worden hard gemaakt. Dat is een voortdurend dilemma. We hebben vorig jaar strengere veiligheidsmaatregelen getroffen op Schiphol, bij de Canal Parade en rond een dancefestival in de Amsterdam ArenA. Neemt u van mij aan: die maatregelen zijn ge- teerd. Zijn 3-jarige dochter zat bij hem in de auto, maar maakt het goed. Ook de man is niet gewond geraakt. Het meisje is inmiddels weer te rug bij haar moeder. De politie gaat met alle be trokkenen spreken om te kij ken of er inderdaad sprake is geweest van een ontvoering. Door de aanrijding en de aanhouding ontstond er gis terochtend een file op de A2 tussen Waardenburg en Kerkdriel. www.dejongintra.nl/canada slag. We weten dat er vanuit IS ge richt wordt gestuurd op aanslagen in Europa en dat Nederland een potentieel doelwit is. Alleen: het is er nog niet van gekomen." „Die heb ik niet. Kijk, we werken er met alle betrok ken organisaties vreselijk hard aan. Er lopen nu 365 strafrechtelijke onderzoe ken naar 415 verdachten, we houden zicht op alle te ruggekeerde Syriëgangers. Onze inlichtingendien sten staan goed bekend, het buitenland is posi tief over onze aanpak. Maar om eerlijk te zijn: het zou ook zo maar toeval kunnen zijn. En al zou het wél door onze aanpak ko men, dan kan het nog steeds morgen alsnog gebeuren. Want we kunnen er een keer naast zitten. Er kan een een keer iemand doorheen glip pen." Een aantal keren leek het bijna zover. In december nog werd een Rotterdamse IS-sympathisant op gepakt die een doorgeladen ka- lasjnikov en munitie in huis had. Een Marokkaanse illegaal werd veroordeeld omdat hij een aanslag op agenten zou hebben voorbereid. En de Amsterdammer Omar H. werd opgepakt met 10 meter ontste kingslont en 1 kilo aluminium- poeder. Voordat hij de cel in moest, vertrok hij naar Syrië. 3 dagen top beoordeeld hotel in Sneek incl. 4-gangendiner www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg zaterdag 28 januari 2017 Wat is het dan wel? —Dick Schoof In de door de politie klemgereden auto zaten de vader en het kind. foto politie Canadian Contrast Mountain Country 16-daagse groepsrondreis inclusief vliegreis Gegarandeerd vertrek Reisleiding op dag 1 t/m 14 Inclusief binnenlandse vlucht 21 -daagse autorondreis inclusief vliegreis Cruise Inside Passage Centraal gelegen hotels Uitgebreide informatiemap vanaf 2225 p.p. vanaf 2389 p.p. Reiscode: vgca401 Reiscode: vqca815 Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur vluchttoeslagen Wat is uw verklaring? Hoe vaak zijn we de afgelopen vier jaar aan een aanslag ont snapt? KEEP EXPLORING Voor maar: Hoteldeal.nl/K01281 Amicitia HoteLSneek 2 overnachtingen incl, ontbijt -/ 1 x 4-gangen dinerbuffet S Koffie/thee met Fries suikerbrood Hotel op loopafstand centrum Sneek Ga lekker wandelen op de nabij gelegen Veluwe, of bezoek historisch Amersfoort! 3 nachten in 4* Van der Valk Leusden -Amersfoort (8,2) Q 3 keer uitgebreid ontbijtbuffet Ss/Tft~fft¥ïi~\ fl Gratis parkeren, wifi en stadsplattegrond W\p Aankomsten t/m augustus. Betaal pas bij aankomst! Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16