1 a Het contact met mijn vader is wat minder goed ZEELAND 21 Adreano van den Driest (25) is ineens opgedoken bij de Cypriotische club ENAD Polis Chrysochous. Voor de Middelburgse voetballer is het een volgend station op een lange reis. zv Voor toeristen is Cyprus een eiland waar je vanwege het mediterrane klimaat het hele jaar terecht kunt. Voor Adreano van den Driest is het de plek waar hij zijn voetbalcar rière nieuw leven in hoopt te bla zen. De weg die hij de afgelopen ja ren heeft afgelegd, was er één vol hobbels en teleurstellingen. Of hij nu in Nederland, Angola, Letland, Frankrijk, Portugal, Bulgarije of Denemarken voetbalde; een onver deeld succes werd het nooit. „Er zijn veel zaakwaarnemers die van alles beloven, maar uiteindelijk sta je vaak aan de zijlijn", weet hij in middels. De aanvaller begint bij Zeelandia Middelburg en voetbalt daarna bij JVOZ. „Ik ging naar NAC en was één van de eerste jongens die de overstap maakten naar een prof club", kijkt Van den Driest terug. Hij wil maar één ding: profvoetbal ler worden. De Middelburger met de Angolese roots ligt op schema, tot een blessure hem terugwerpt. Het is, achteraf gezien, de eerste in een reeks vervelende blessures, die hem remmen in zijn ontwikkeling. „Ik scheurde mijn kruisband in. Na drie maanden revalideren speelde ik twee wedstrijden. Daarna ging het tijdens een rondo op de trai ning helemaal mis. Ik scheurde mijn kruisband helemaal af" Wedstrijdfit Van den Driest werkt hard aan zijn herstel. Vijf maanden en drie we ken nadat hij de kruisband heeft af gescheurd is hij weer wedstrijdfit. Een half seizoen heeft hij nog om te voetballen. Daarna geeft zijn li chaam het op. „Ik had er zoveel energie in gestoken, er alles aan ge daan om terug te komen. Nu kon ik niet meer." NAC laat weten niet verder te gaan met hem. Uitgere kend in een oefenwedstrijd tegen zijn oude club Zeelandia Middel burg schiet zijn linkerschouder daarna uit de kom. „Toen was ik klaar bij NAC." Mentaal heeft hij het zwaar, maar daarna komt Van den Driest in contact met Tjaarda Weber, één van de sportartsen van PSV. „Aan hem heb ik veel te danken. Hij heeft mijn lichaam helemaal ge checkt en me door een moeilijke periode geholpen. Ik zag het echt niet meer zitten." Rini de Groot, hoofd jeugdscouting bij PSV, tipt FC Eindhoven over de snelle Zeeuwse aanvaller. Van den Driest gaat op amateurbasis aan de slag en debuteert op 2 augustus 2013 tegen VW-Venlo in het betaalde voetbal. In zijn vijfde duel voor de Jupiler Leagueclub gaat het weer mis. „Niet mijn linker- maar mijn rechterarm schoot deze keer uit de kom. Het kostte me de rest van het seizoen. Ik ben toen naar Huib- recht Boluijt gegaan, een psycho loog in Middelburg. Ik vond het zo moeilijk. Ik wist dat ik het kon, maar door die blessure zag ik an dere jongens door gaan terwijl ik alleen maar kon toekijken." Na een korte stilte zegt hij: „Vanuit Zee land heb ik toen verder weinig steun gehad. Je hoort altijd dat wij Zeeuwen elkaar moeten helpen en steunen. Dat we Zeeland op de kaart moeten zetten. Maar ik had toen niet het gevoel dat ik op spor- lk noem geen namen maar vanuit Zeeland heb ik weinig steun gehad tief gebied welkom was." Op wie doelt hij? „Ik noem geen namen. Misschien snappen die mensen het zelf wel als ze dit lezen." Van den Driest zorgt dat hij weer fit wordt en krijgt dan een aanbie ding uit Angola. „Het was een mooi voorstel, ik heb het dan over ton nen. Toch heb ik er nee tegen ge zegd. Het geld was goed, maar mijn hart zei dat ik het niet moest doen. Ik wilde eerst op sportief gebied bepaalde doelen halen in Europa. Of dat een realistische gedachte was, kun je je achteraf wel afvra gen, ja. De directeur van die club probeerde me onder druk te zetten om te tekenen. De Bulgaarse coach van de club heeft me vervolgens ondergebracht bij Slavia Sofia. Ik was een maand in Angola geweest, toen ik ging testen in Bulgarije." Letland Het seizoen is dan nog niet zo lang onderweg, maar de spelers van Sla via hebben al drie maanden geen salaris gehad. „Hier ga ik niet blij ven, dacht ik meteen." Via een zaakwaarnemer krijgt hij een stage aangeboden in Letland, bij Skonto FC. „In de week dat ik daar aan kwam werd duidelijk dat de club geen spelers aan mocht trekken vanwege achterstallige betalingen. De club werd door de Uefa ook uit gesloten van deelname aan Euro pese toernooien. Ik stond weer eens met lege handen." Een zaakwaarnemer brengt hem naar het Franse Lens, dat dan op het tweede niveau uitkomt. De boodschap is duidelijk. „Voetbal lend kwam ik niet tekort maar ik had geen wedstrijdritme. Lens wilde spelers die er meteen konden staan, omdat ze wilden promove ren." Van den Driest wijkt uit naar Luxemburg, waar hij meetraint met een club in de tweede klasse. „Het niveau was slecht. De zaak waarnemer die me daar mee liet trainen, heeft me zelf met de auto naar Portugal gebracht. Ik trainde mee bij een club en een zaakwaar nemer die me daar zag wilde me naar Academica Coimbra brengen. Ik ben naar het noorden gegaan en tekende daar een contract." Het avontuur duurt slechts een maand. „Na drie weken bleek het certificaat dat je daar nodig hebt om te spelen niet meer geldig. Ik mocht niet spelen, mijn contract werd ontbonden." Het is dan sep tember 2015 en Adreano van den Driest heeft helemaal niets. Een paar maanden later wordt hij weer benaderd door een zaakwaarne mer. Kom terug naar Angola, krijgt hij te horen, daar kun je weer voet ballen. „Ik had niks en voetbal nog altijd omdat ik van het spel houd. In december 2015 ben ik naar An gola gegaan, om bij Académica Pe- tróleos do Lobito te gaan spelen." Dat doet hij van januari tot april 2016, op het hoogste niveau. „Ik was er niet gelukkig, de leefomstandig heden waren slecht. Na die vier maanden ben ik terug naar Neder land gegaan, waar ik in mei mijn vriendin leerde kennen. Ik ben bij haar in Amsterdam gaan wonen." Van den Driest verdient af en toe wat bij als fotomodel en wordt in de zomer gebeld door Donny de Groot. De voormalig spits zit in de technische staf van RKC, dat nog op zoek is naar spelers. „Ze zochten een linksback. Ik ben een aanvaller, maar de spelers die op stage waren geweest voldeden niet. In de oefen wedstrijd ging het goed, maar de trainer zocht een ander type. Een verdediger die ook centraal ach terin uit de voeten kon. Daarom ben ik naar Denemarken gegaan." VRIENDEN De naam van de club schiet niet te binnen bij Van den Driest. „Ze waren net gepromoveerd naar het tweede niveau. Omdat ze een week eerder een Zweed hadden vastge legd was er geen budget meer voor mij. Was maar een week eerder ge komen, zei die trainer." Hij had dus, niet voor de eerste keer, pech. De volgende stop voor Van den Driest was Montana, in Bulgarije. Ook dat werd een avontuur om snel te vergeten. „Het was zo ver schrikkelijk slecht geregeld en ik hoorde al snel verhalen over matchfixing. Dat een zaakwaarne mer me daar naartoe stuurde neem ik hem wel kwalijk. Ze beloven van alles, maar uiteindelijk sta je vaak aan de zijlijn." Quincy Promes Een Duitse speler die ook bij Mon tana meetraint, brengt Van den Driest in contact met zijn zaak waarnemer. „Hij zocht een buiten speler voor ENAD Polis Chryso chous. Twee dagen later zat ik op Cyprus." Daar hoopt hij nu wel voor langere tijd te kunnen blijven en voetballen. Zijn nieuwe club komt uit op het tweede niveau van Cyprus en vecht tegen degradatie. „Ik weet dat ik het voetballend aan kan", zegt de avonturier. „Door de blessures die ik heb gehad heb ik stil gestaan. In de jeugd speelde ik tegen iemand als Quincy Promes, die Oranje heeft gehaald. Ik geloof in mezelf en denk: als hij het kan, waarom ik dan niet?" Hij voegt er meteen aan toe dat hij wel realistisch moet blijven. „Ik heb nog heel veel in te halen. Maar ik ben hier nu en dat zegt toch ook wel iets. Ik heb hier zelf voor ge vochten. Jack Sweres, mijn trainer bij NAC, zei altijd dat je geluk moet afdwingen. Die woorden ben ik nooit vergeten. Ik moet me zelf hier weer terugvinden en be wijzen. Het plezier in het voetbal terug krijgen. Ik heb jarenlang achter de feiten aangelopen, nu is het tijd om mijn kans te pakken. Ik speel nu op het tweede niveau van Cyprus. Maar ik ben wel profvoet baller." A zaterdag 28 januari 2017 Lange reis met flinke hobbels en een reeks teleurstellingen Barry van der Hooft Polis Chrysochous - Adreano van den Driest (25) Adreano van den Driest heeft moeilijke jaren achter de rug. Die peri ode heeft ook zijn weerslag gehad op zijn privéleven. „Het contact met mijn vader is nu wat minder goed", is hij openhartig. „Dat doet me wel pijn. Ik heb altijd mijn eigen keuzes gemaakt en ben uiteinde lijk ook vaak heel koppig geweest. Mijn vader had wel respect voor het feit dat ik altijd door wilde gaan, maar we konden op momenten niet altijd door één deur. Op maatschappelijk gebied heb ik niets bereikt. Ik heb nooit gewerkt en mijn school niet afgemaakt. Op de een of andere manier heb ik altijd het tegendeel willen bewijzen. En dat wil ik nu nog steeds." Hij dacht vroeger ook veel vrienden te hebben, maar dat viel vies tegen. „Eerst kreeg ik veel schouderklopjes, daarna keken mensen niet meer naar me om. Ik heb nu een kleine kring van vrienden om me heen, die me motive ren en steunen. In mentaal opzicht zijn ze ook belangrijk voor me. Daar verdienen ze de credits voor." fd RACING CLUB DE LENS E^^mica do EN.A.A.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 143