Schaap blijkt Spaanse waterhond Excuses ICJ voor valse racismeklacht 3 51 13 pharosreizen GRAND TOUR OF IRELAND zaterdag 28 januari 2017 waarbij met ziektes, geslachtsdelen of racistische uitspraken wordt ge strooid. Dat onderscheid vinden wij niet langer belangrijk." Vergeleken bij de tv-tirade van Giphart en Doedens lijkt de aanlei ding om de Bond in 1917 op te rich ten bar weinig voor te stellen. Initia tiefnemer Jan Baas uit Den Helder stoorde zich destijds aan het stevige jargon van militairen in de tram en andere openbare ruimten. Schijnbaar onschul dige krachttermen als 'verdorie', 'potjandozie' en een en kele meer gepeperde 'godverdomme' of'goddomme' riepen zo veel weer stand op, dat de toenmalige Bond te gen het schenden door het vloeken van Gods heilige naam snel operatio neel was. Piet van Sterkenburg, emeritus hoogleraar Nederlandse Lexicologie in Leiden: „De tijdgeest speelt een belangrijke rol bij de shockerings- factor. Godverdorie of zelfs potver- driedubbeltjes hadden een eeuw ge leden een enorme impact omdat Ne derland toen bijzonder kerkelijk was. Dat kon echt niet. Door de ontkerste ning halen de meesten daarover nu hun schouders op. En doordat zulke uitspraken hun kracht verloren, zijn we op zoek gegaan naar andere ter men." Emoties uiten Vloeken is iets van alle tijden, weet Van Sterkenburg. „Het vormt een wezenlijk en natuurlijk onderdeel van ons taalge bruik om dat we zo onze emoties verbaal kwijt kunnen. Het is inte ressant om te zien dat de grens tus sen het traditionele vloeken en schel den steeds verder vervaagt." Dat kan de jubilerende Bond tegen vloeken beamen. „In combinatie met de opkomst van social media, infor meler met elkaar omgaan en polarisa tie leidt dat tot platheid in alle geledin gen van de samenleving. Mark Rutte die 'pleur op' roept; vijftien jaar terug was het totaal ondenkbaar dat een pre mier zoiets zou zeggen. In onze jubile umglossy hebben we Rutte over zijn taalgebruik aan de tand gevoeld. Hij 30.000 donateurs steunen de anti-vloek- bond, onder wie ook niet-gelovigen. erkende dat 'pleur op' op het randje zat, maar zei dat hij zo zijn frustratie kwijt kon en dat robuuste taal soms nodig is om een bood schap over te brengen. „Maar we kennen steeds minder grenzen. Kijk op Twitter of Facebook en je weet niet wat je leest qua verwensin gen en bedreigingen. We krijgen klachten over het schuine gehalte van Voetbal International en de krachttermen die jurylid Eva Si mons in Idols het publiek in- slingerde, zorgden eveneens voor verontwaardiging. Maar ook over scheldende gasten of expli ciete filmpjes in gevestigde, keurige programma's als Jinek of Met het mes op tafel komen meldingen bij ons binnen." Taalhooligans De Bond probeert niet alleen in dis cussie te gaan met taaihooligans als vlogger Enzo Knol en rapper Lil' Kleine, maar geeft ook voorlichting op tientallen scholen waardoor jaarlijks 25.000 leerlingen worden bereikt. „Onze lessen gaan over respectvol taalgebruik waarbij we ook via film pjes laten zien hoe kwetsend en pijn lijk sommige woorden en gesmijt met ziektes kunnen zijn voor bijvoorbeeld nabestaanden of patiënten." De lesprogramma's zijn het meest tastbare resultaat dat de Bond boekte. Andere positieve ontwikkelingen volgens De Koeijer: gesprekken met omroepen en discussies op Twitter zorgen voor bewustwording. Maar: ze leveren niet direct con creet rendement op. De Koeijer er kent dat het daardoor wel soms voelt als dweilen met de kraan open. „Soms zitten we er doorheen. Zijn we het spuugzat of worden we moe deloos wanneer we om ons heen kijken en zien hoe grof we elkaar bejegenen. Maar we herpakken ons altijd om nieuw, vocabulair vuil af te voeren. We zijn vuilnis mannen die moeite doen om troep op te halen in de we tenschap dat er de dag erna weer een nieuwe lading rotzooi klaar staat. Doe je helemaal niets, dan groeit die berg gigantisch. We blijven ons inspan nen, omdat we nog altijd geloven in beschaving." ROSTOCK Een man uit het Duitse Rostock heeft jaren ge daan alsof zijn hond een schaap was. De Spaanse waterhond, van het ras Perro de Agua, heeft inder daad door zijn beharing veel weg van een schaap. De man ontdook zo jaren hondenbelasting. Pas in de afgelopen week liep de Duitser tegen de lamp. Een ha venmeester in de stad aan de Oostzee zag dat het dier niet ge- chipt was. Toen zijn 'baas' liet weten dat hij met het beest ging wandelen belde hij een dierenarts, die al snel zag dat het wel degelijk een hond betrof. De eigenaar leef bij hoog en laag beweren dat het om een schaap ging. Hij had zelfs een officiële dierenpas bij zich waarop stond vermeld dat het dier een schaap was. De man kan de komende tijd een forse nahefïïng van de Duitse fiscus verwachten. DEN HAAG Het Internationaal Hof van Justitie (ICJ) in Den Haag heeft excuses aangeboden voor de onterechte klacht van de Amerikaanse juriste Chaka Laguerre. Die beschuldigde de politie Den Haag op Facebook van 'racistisch geweld'. De politie zegt dat het ICJ spijt heeft betuigd voor de uitla tingen van Laguerre, die stage loopt bij het hof. Voor het korps Den Haag is de zaak daarmee af gedaan. De politie laat de klacht tegen Laguerre vallen. Het ICJ weigert zelf nog altijd te reage ren op het voorval. De 30-jarige stagiaire van het VN-hof had op haar Facebook geschreven dat ze hardhandig was aangepakt door twee agen ten. Op camerabeelden die het AD zag, is echter te zien dat de juriste juist zelf wegliep toen politiemensen haar aanspraken op een verkeersovertreding. Er was absoluut geen sprake van een gewelddadig optreden, liet de politie weten. Het korps Er was absoluut geen sprake van een gewelddadig optreden in Den Haag diende een klacht in tegen de Amerikaanse, omdat haar beschuldigingen volstrekt ongegrond zouden zijn. Laguerre, die in het verleden Miss Jamaica zou zijn geweest, heeft haar bericht inmiddels verwijderd van Facebook. anujb 21-daagse rondreis Ierland en Noord-lerland Ben je dol op ruige kliffen en ongetemde baaien? Reis langs de streken die Ierland en Noord-lerland zo onweerstaanbaar maken. Je begint in het zuidwesten. Dan reis je via de Wild Atlantic Way naar het westelijkste puntje van Europa. Geniet in Doolin van de traditionele Ierse volksmuziek! De gastvrouwen en -heren geven deze reis extra kleur: je overnacht in karaktervolle B&B's: de beste manier om de Ierse gastvrijheid te ervaren. Kijk op pharosreizen.nl voor de namen en beschrijvingen. Inbegrepen 18x overnachting met ontbijt in B&B's (2x met diner) 2x overnachting in binnenhut retourovertocht Rotterdam- Huil met P&O Ferries voor 1 auto overtocht Holyhead-Dublin Port met Stena Line, incl. ontbijt en overtocht Dublin Port-Holyhead met Stena Line beide voor 1 auto Michelin-wegenkaart Groot- Brittannië/lerland en ANWB- reisgids Ontdek Ierland (beide 1 per reis) lx The Gobbins Cliff Path tour 1x Martin McRossan Tour Prijzen 21 -d 19/05-25/05 1309 26/05-01/06 1349 02/06-22/06 1329 23/06-29/06 1339 30/06-10/08 1349 11/08-31/08 1339 01/09-14/09 1329 15/09-21/09 1309 22/09-28/09 1279 29/09-31/10 1099 lil (p GO op tv spuugzat AUTOVAKANTIES VAN ANWB IERLAND H llli: V Dunnnore E«t 1 'I Zie onze site voor de voor waarden. Prijzen in p.p. bij vertrek op dinsdag. Niet inbe grepen: res.kosten (€20,-) en kosten Calamitei tenfonds (€2,50). Wijzigingen voor behouden. www.pharosreizen.nl/gelezen-in/dagbladen 023 -5542870 ZOEKCODE 98653

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12