Geef reiziger zekerheid Bevelanders stapt over op ledverlichting Low Vragen Europarlement over kosten Thermphos 2 Pioniers in de Protestantse Kerk geven op vele manieren invulling aan het nieuwe geloven. RELIGIE HET NIEUWE GELOVEN Commentaar Zeeland krijgt eind van dit jaar de intercity terug. Maar alleen 's morgens en 's avonds in de spitsuren. Twee treinen heen, twee treinen terug. Gedeputeerde Harry van de Maas is er blij mee. Veel reizigers zullen het ook prettig vinden dat zij weer vlot uit Zeeland naar de Randstad kunnen reizen. Toch is er eigen lijk niet veel reden voor uitbundigheid. Want het gedoe over de dienstregeling van NS duurt al veel te lang. En wie zegt dat het nu echt klaar is? De laatste jaren was er zo veel onduidelijkheid over de treinverbindingen, dat niemand er zijn woon-werkverkeer op kon baseren. Wie bijvoorbeeld een baan in de Randstad overwoog, moest maar gokken dat het vervoer zou passen. Andersom, de gril len van NS hebben Zeeland bepaald niet aantrekkelijker gemaakt voor mensen uit de Randstad die wel wat zagen in verhuizing naar de rust en ruimte. Want op de NS kon je niet bouwen. Toch mag Van der Maas wel enige voldoening voelen. Hij heeft in Den Haag en bij de NS stevig gepleit voor de Zeeuwse zaak. Daarbij wist hij te vermijden dat de onmogelijke keuze moest worden ge maakt tussen alleen intercity's die slechts de drie steden aandoen of alleen stoptreinen die netjes alle stations bedienen. Er is nu een redelijke balans gevonden. Een paar keer per dag splitsen intercity's zich in Roosendaal. Een deel rijdt als intercity Zeeland in, een deel als stoptrein. ]e zou denken: waarom is niemand eerder op dit idee gekomen. Het is een compromis tussen snel treinverkeer en het be houd van leefbaarheid in de kleine kernen. Er blijft nog veel te wensen over. De gesplitste intercity mag wel wat vaker rijden, de totale reisduur per intercity mag wel wat korter en, misschien wel het belangrijkst, mensen moeten erop kunnen rekenen dat de treindienst de komende jaren in elk geval niet slech ter wordt. Wie voor de trein kiest, moet erop kunnen rekenen dat de verbinding jaren goed blijft De huidige veldverlichting is ver ouderd, verbruikt veel stroom en verlicht een veel groter oppervlak dan nodig. Met ledverlichting valt de energierekening van De Beve landers jaarlijks zo'n 1500 euro lager uit. Ook is het schijnsel van de lam pen compacter, waardoor niet heel de omgeving wordt 'meeverlicht'. De aanschaf van ledlampen is eerder aan de orde geweest, maar de financiering bleek toen lastig van wege de eigendomssituatie. De ge meente Noord-Beveland is eige naar van de lampen, de voetbalver eniging betaalt de energienota. In die constructie zou de club profite ren van de nieuwe lampen, terwijl de gemeente alle kosten moest dra gen. Daar was binnen het oude kli maatbeleid geen geld voor. De energierekening van de voetbalclub valt per jaar ongeveer 1500 euro lager uit Nu brengen verschillende par tijen de benodigde 20.000 euro bij elkaar. Het Zeeuws Klimaatfonds draagt 800 euro bij, de gemeente 5000 euro en vanuit landelijk be leid komt 6000 euro. De resterende 8200 euro betaalt de club zelf. ALMANAK Ze wist precies waar hij stond. Bestoft, onder een kast in een hoekje van de badkamer. De Hulsterse probeerde de digitale weegschaal al maanden te nege ren. Ze had hem in een opwel ling gekocht, gelijk met een sportschoolabonnement. Dat abonnement was stilletjes ver- dwenen en de weegschaal schoof steeds iets verder weg onder het kastje. Toen ze eindelijk de moed had om erop te gaan staan, gaf het apparaat tot haar grote vreugde 'low' aan. Fluitend ging ze naar haar werk. Negerend dat de weegschaal toch echt iets an ders bedoelde. Kibeo heeft reizende piano Stavoord6 spint op live muziek SCHARENDIJKE Motorclub wil café pachten Disco of stilte, zingen of wandelen, samen eten of discussiëren, jong én oud. In Zeeland draaien nu drie initiatieven op het gebied van ge loofsbeleving. Nieuwe staan in de startblokken bij stadsklooster Sim- pelhuys in Middelburg en het laag drempelige inloophuis De Herberg in Vlissingen. „Wij zijn nog zoe kende", zegt Wim Heijstek van De Herberg, dat raad, daad en geeste lijke ondersteuning biedt. Maar de wil tot vernieuwing is er. Pionierplek Kloosterwelle (Noordwelle, Schouwen- Duiveland) Kloosterwelle blaast oude christe lijke tradities nieuw leven in. Elke woensdagavond is er een klooster viering met veel stilte en meditatief zingen. Na een half uur eten de deelnemers samen in de refter van de kerk. En dan zijn er nog de re- traitedagen rond een bepaald thema, die eens in de drie maanden gehouden worden. Om 8.00,12.00 en 18.00 uur zijn er gezamenlijke maaltijden; die om 12.00 uur in stilte. Er zijn drie groepsgesprekken met daggasten en meditatieve wandelingen door de polder, 's Morgens gaat de groep - maximaal twintig personen - daarbij met een pontje het water over. 's Middags loopt de route - hoe toepasselijk - langs picknickplek De Tien Gebo den. Vanaf de kerk in Noordwelle is het een uurtje lopen. Bij terugkeer in de kerk gaat men in gesprek: wat heeft je geraakt, geïnspireerd? „Het is de bedoeling uit de hektiek van het dagelijkse bestaan tot jezelf te komen", verklaart initiatiefnemer Piter Goodijk. „De groep is heel ge mêleerd. Er zijn gelovigen, maar ook atheïsten die de rust zoeken. Het geeft heel boeiende gesprekken over zingeving en andere levens vragen." Dat spreekt mensen als Li- sette de Zeeuw aan. De 57-jarige in woonster van Burgh-Haamstede heeft inmiddels twee keer een re traitedag bijgewoond. „Een open baring voor je ziel, zeg ik altijd. Een heel prettige manier van onthaas- ting." Ze is zelf trouw kerkbezoe ker, maar snapt waarom de retrai- tedagen óók mensen trekken die geen zin hebben om elke zondag - kort gezegd - in een kerk te luiste ren naar iemand die uit de bijbel voorleest." Het is de ontmoeting met anderen, het delen met ande ren, de natuur. Dit is een goed alter natief om de schepping te beleven, te ervaren dat er meer is om over na te denken in het leven." Pionierplek Jota-Jong (Oostburg, Zeeuws- Vlaanderen) Jongeren - vaak kwetsbare jongeren - van tussen de 12 en 18 jaar. Dat is de doelgroep van het project Jota- Jong. Jongeren hebben in West- Zeeuws-Vlaanderen door de ver grijzing nauwelijks nog ontmoe tingsplekken. West-Zeeuws- Vlaamse kerken haakten daarop in. Jota-Jong moet jongeren een veilige plaats bieden voor ontmoeting met andere jongeren. Ze kunnen er huiswerk maken, hun laptop of ta blet gebruiken, een tosti eten of ge woon kletsen. 'Er voor elkaar zijn, samen lachen en af en toe ook even aandacht voor wat echt belangrijk is in het leven', staat er op de web site. Jongerenwerker Jannica de Prenter: „Sinds oktober hebben we Naast het Rijk hoopt Zeeland ook op financiële steun van Europa. De zich voortslepende sanering is een molensteen om de nek van de pro vincie. Per maand is ze zeven ton aan beheerkosten kwijt. Van Nistel rooij heeft donderdag schriftelijke vragen gesteld aan de Europese Commissie. Van Nistelrooij werpt een uit spraak van de rechtbank Zeeland- West-Brabant in de strijd. Daarin wordt een rechtstreeks verband ge legd tussen de dumpingpraktijken van de Kazachse fosforproducent Kazphosphate en het faillissement van Thermphos. Volgens de recht bank is klip en klaar aangetoond dat Kazphosphate vier jaar lang - van 2004 tot 2008 - fosfor onder kost prijs verpatste op de Europese markt. Thermphos sprak Brussel aan. Ook de Europese Commissie signaleerde destijds dumpingprak tijken, maar een meerderheid van de lidstaten weigerde in te grijpen. Nederland onthield zich toen van stemming. zaterdag 28 januari 2017 n Een kunstgrasveld is niet de enige verandering die gepland staat bij voetbalvereniging De Bevelanders uit Kamperland. De club wil ook de veldverlichting aanpakken. Een aanpassing met een prijskaartje van 20.000 euro. Ellen Jobse Kamperland Tip? redactie@pzc.nl KRABBENDIJKE Nieuw ontwerp oorlogsmonument Leerlingen van het Calvijn College aan de Appel straat in Krabbendijke hebben een nieuw ont werp gemaakt voor het oorlogsmonument aan de Noorddijk. De school heeft dit monument en kele jaren geleden ge adopteerd. Op verzoek van de gemeente Rei- merswaal hebben ze in groepjes een nieuwe in richting ontworpen wordt. Vrijdag maakt een jury het winnende ont werp bekend. GOES De Bevelandse kinderop vang Kibeo heeft een rondreizende piano. Die gaat binnen Kibeo van kinderdagverblijf naar kinderdagverblijf. De kin deren, pedagogisch me dewerkers, (groot)ouders en oudere broers of zus sen kunnen er telkens een aantal weken op spelen. Maandag 30 ja nuari wordt de piano om 10.00 uur in gebruik ge nomen bij Kibeo Elvis Presleylaan in Goes. THOLEN De Stichting Stavoord6 houdt vrijdag 3 februari zijn jaarlijkse spinning marathon in sportschool Salus in Tholen. De opzet is dit jaar anders. Er wordt voor het eerst ge fietst op live muziek. Er zijn optredens van Go for the Groupies en Increde- vent. Zo moet het voor het publiek leuker wor den. De opbrengst is voor een Thools vakan tiehuis voor zieke men sen. Aanvang: 19.00 uur. Feestcafé De Buurman van Lizette van de Velde uit Scharendijke staat al drie jaar leeg. Ze wil er graag haar autohandel in vestigen, maar dat staat de gemeente niet toe. Nu wil volgens de onderneemster een lid van een 'grote Neder landse motorclub' het café voor vijf jaar pach ten. Alles kan, Ondine van der Vleuten Vlissingen CDA-Europarlementariër Lam bert van Nistelrooij wil dat de Europese Commissie met de provincie in gesprek gaat over de saneringskosten van de fail liete fosforfabriek Thermphos. Frank Balkenende Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 126