Dit plekje is nog vrij Nu volop vroegboekkorting EUWS 11 Karin's VANDAAG: ONDER ASIELZOEKERS Altijd inclusief vlucht verblijf huurauto O Kleinschalige accommodaties weg van de massa Nederland lijkt verdeelder dan ooit. In de bibliotheek van het asieldorp Ter Apel zoeken de verschillende bevolkingsgroepen elkaar op. II et blijft een onalledaags ge- I zicht: groepjes donkere I mensen, lopend langs de lege toegangswegen naar Ter Apel. In het winterse, mistige Groninger landschap pik je de asielzoekers er zo uit. Hier, waar Nederland ophoudt, wachten zij let terlijk op hun toekomst. Tussen toen en straks liggen de uitgestrekte op- vanglocaties aan de rand van Ter Apel. In het dorpscentrum, in de Open bare Bibliotheek aan het Molenplein, worden sinds kort op dinsdagmidda gen 'meet-and-greets' gehouden. Het is de bedoeling dat autochtonen en vreemdelingen hier met elkaar in contact komen. Koffie met speculaas jes staan klaar, net als een sjoelbak - een sjoelbak! - en andere spelletjes. Jan Kah (67) komt binnenwande len. Kah is gepensioneerd trappen- maker en hij werkte als vrijwilliger bij het Rode Kruis. Dat was toen de toestroom van asielzoekers heel groot was. „Vooral veel Syriërs en Eri- treeërs", vertelt Kah. „Ik hielp met het uitdelen van kledingpaketten." Nooit waren er problemen met nieuwkomers in Ter Apel, zegt Kah. Totdat recent groepjes Oost-Europe anen en later Noord-Afrikaanse ge lukzoekers voor overlast zorgden. Ze plegen winkeldiefstallen, maken zich schuldig aan inbraken en zakkenrol len - tot in de stad Groningen, 60 ki lometer verderop -, ze vallen kinde ren en vrouwen lastig en rijden zon der geldig kaartje met buslijn 73 tus sen de opvang en het dorp. „Daar moet je eerlijk over zijn", zegt Jan Kah, met die typische, Groninger nuchterheid. „Er zijn in al die jaren met de asielzoekers nooit toestanden geweest, maar dit ging niet goed." In deze gepolariseerde campagne- tijd, waarin het draagvlak voor vluchtelingen al broos is, zijn verha len over criminele Marokkanen, Al gerijnen en Tunesiërs - die niet eens kans maken maken op asiel - olie op het vuur. „Het afgelopen halfjaar deed het aantal winkeldiefstallen dit", zegt de montere wethouder Giny Luth (Gemeentebelangen), ter wijl ze in de lucht wijst. „Het aantal schóót omhoog. Ik kreeg klachten van middenstanders dat al die nega tieve publiciteit op Ter Apel begon af te stralen." Burgers werden onzeker en kwaad, temeer omdat men hier, sinds de asielopvang in 1996 begon, nauwe lijks gedoe met vluchtelingen kende. Extra politietoezicht, meer camera bewaking en intensievere beveiling op de opvanglocatie hebben resultaat opgeleverd, zegt Luth. En nu is er dus sinds enkele weken die meet-and- greet. „Ik ben blij dat het een succes lijkt te worden", zegt de wethouder, als tegen drie uur een gezelschap Af ghaanse Sikhs - een kleine minder heid in Afghanistan - binnen komt wandelen. Verder is er nog een aantal asielzoekers, onder wie een jonge man uit Eritrea, die hier als vrijwilli ger werken, en er zijn enkele autoch tone inwoners van Ter Apel aanwe zig. De asielopvang biedt plaats aan vele honderden mensen. Dus van een groot succes kunnen we nu ook weer niet spreken. Shaza (36) en Achmad (36) uit Damascus - die, omdat hun procedure nog loopt, niet met hun echte naam in de krant willen - heb ben wél de moeite genomen om naar de bibliotheek te komen. Zij willen zo snel mogelijk de Nederlandse taal en gebruiken leren kennen. Achmad was monteur in Damascus 'maar daar waren we ons leven niet zeker'. „Als je kritisch bent op de regering, kun je er zomaar verdwijnen. Je wordt ontvoerd en je familie ziet je niet meer terug." Schril contrast De vrijwilligers, die het paar begelei den, knikken begrijpend. Ook als Achmad beweert dat 'Damascus er ger is dan Aleppo' - wat mij een ta melijk boude bewering lijkt. „Begrijp me goed", zegt Achmad. „De angst en de terreur zijn in Damascus niet ge ringer. Zolang Assad aan de macht is, is het er niet veilig." Het is een schril contrast: de oor logservaringen van deze mensen met de rust van het leven in dit noorde lijke Nederlandse dorp met z'n su permarkt en de Action, z'n witgoed winkel en de plaatselijke bakker, bij wie je ook koffie kunt drinken. Voor Jan Kah zijn vluchtelingen meer dan welkom in Ter Apel 'want de wereld is van iedereen'. Wie op straat doorvraagt, ontmoet ook scep sis. „Sinds die Noord-Afrikanen hier voor overlast zorgen, nam de good will wel wat af', zegt een winkelende vrouw van middelbare leeftijd, die anoniem wil blijven. Maar van een soort klein volksverzet, zoals elders in Nederland, is in deze asielmicro kosmos geen sprake. In Ter Apel is men aan de vreemdelingen gewend. Bovendien: veel lokale werkgelegen heid hangt samen met de asielop vang. Die 'verbinding', waar je tegen woordig veel over hoort, is hier allang een feit. Geestelijk, én economisch. Wil jij tijdens je vakantie weg van de massa op ontdekking gaan en zelf je tempo bepalen? Zoek je rust, ruimte en vooral geen gedoe? Kijk dan op www.karinschoice.nl www.karinschoice.nl 020 - 44 99 470 Cohesie in een mistig landschap zaterdag 28 januari 2017 Wethouder Giny Luth maakt een praatje met asielzoe kers in de bibliotheek in Ter Apel, waar meet-and-greets wor den georganiseerd. FOTO MARCO OKHUIZEN Villa's met privé zwembad Boutique hotels Originele appartementen Italië - Toscane - Pievescola II Selvatellino Portugal - Algarve - Albufeira Appartementen Vila do Castelo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10