Politie pakt Hells Angels op 8 Pete Hoekstra maant tot Groningse nuchterheid Een Groninger in de entourage van Trump maant tot kalmte na de onstuimige eerste week van de president. „Deze regering waardeert de relatie met Nederland", zegt Pete Hoekstra. Toen Pete Hoekstra in de voorbije weken aan tafel zat met Donald Trump, vond hij de president slim, competent en humorvol. Als een CEO, zegt Hoekstra, leidde Trump besprekingen over nationale vei ligheid - een onderwerp waar hij geen ervaring mee heeft, maar dat hij 'snel doorgrondde'. „Hij is geen micromanager, maar geeft aan welke richting hij op wil en maakt de mensen die voor hem werken duidelijk: jij moet nu uit zoeken hoe we dat voor elkaar gaan krijgen." Pete Hoekstra (63) was jaren Congreslid en voorzitter van de inlichtingencommissie van het Huis van Afgevaardigden namens Michigan, de staat waar hij als dreumes van drie (toen nog Piet) naartoe verhuisde vanuit Gronin gen. Hij was een van Trumps kan didaten voor de functie van CIA- directeur. Hoekstra werd het niet, maar geldt nog steeds als infor meel adviseur van de president en zijn regering. De Nederlandse ambassade in Washington maakt graag gebruik van zijn kennis en contacten. Deze week kwam Hoekstra daar om met onder anderen ex-presidentskan- didaat John Kasich mee te denken over de toekomst van de relatie tussen Nederland en de VS onder Trump. Groningse nuchterheid blijkt ook in het Amerikaanse Midwes- ten een leven lang houdbaar. „Re lax", is het advies van Hoekstra. „Trump zei in zijn inauguratie rede dat hij voortaan onderhandelt met de belangen van Amerika als hoogste prioriteit. We verwachten dat andere landen dat ook zo voor zichzelf doen. Dat betekent heus niet dat Trump wegloopt van de waarden die de VS en Nederland delen. Dan zoek je er veel te veel achter. Hij had het niet tegen intel lectuelen toen hij zei: Amerika eerst. Hij had het tegen mensen in Michigan die hun baan zijn kwijt geraakt, omdat Ford en General Motors hun fabrieken naar Mexico hebben verplaatst." Internationale handelsverdra gen openbreken? Zo gek is het toch niet om - in het geval van NAFTA, de overeenkomst met Mexico en Canada - na een paar decennia eens te kijken of het contract nog wel voldoet? Vleierij met Rusland? „Het enige wat Trump heeft ge zegd: ik ben bereid om eens naar Rusland te kijken. Het is tegen woordig een speler op het wereld toneel, die realiteit moeten we er kennen. Misschien moeten we de dialoog aangaan. Als we geen raak vlakken vinden, handelen we daarnaar." Achterhaald En als de president zegt dat de NAVO 'achterhaald' is, dan bedoelt hij dat alle leden nu eindelijk eens de vastgestelde bijdrage moeten be talen en dat het bondgenootschap hoognodig moet moderniseren, Nederlanders kunnen ontspannen, dit wordt een regering die de relatie met Nederland waardeert zegt Trumpfluisteraar Hoekstra. „Om de uitdagingen van vandaag het hoofd te bieden. Want het is duidelijk dat het Westen in Syrië zijn waarden niet heeft verdedigd, en niets heeft gedaan tegen geno cide op christenen in het Midden- Oosten. De NAVO moet inzien dat de dreiging van de radicale islam vijftien jaar na 9/11 groter is dan toen. Destijds zat het gevaar in Af ghanistan, nu aan de overkant van de Middellandse Zee." Hoekstra lacht geamuseerd als hij na een dag lang brainstormen met Nederlan ders constateert dat ze eigenlijk al tijd wel zenuwachtig worden als Amerika een Republikein het Witte Huis in stuurt. Niets nieuws onder de zon: ze zullen persoon lijke relaties en vertrouwen moeten opbouwen binnen de regering, en goed beslagen ten ijs moeten ko men als ze onderhandelingen voe ren. „Als vrienden moet je elkaar de waarheid kunnen zeggen", zo legt hij Trumps klare taal over de NAVO en de EU ('die mag gerust verder uiteenvallen') uit. „De EU en de NAVO zijn niet zo effectief en bruisend geweest als we zou den willen. Maar Nederlanders kunnen ontspannen, dit wordt een regering die de relatie met Ne derland waardeert, zowel econo misch als militair." Ultrarechts De grote vraag blijft hoeveel in vloed rechtgeaarde conservatieven als Hoekstra op Trump hebben. Hij benoemde er met Mike Pence een tot vicepresident en haalde ministers in zijn kabinet die veel minder extreme visies uitdragen dan hij. Maar ondertussen heeft hij ook strateeg Steve Bannon aan zijn zijde, de ex-topman van Breit- bart die ultrarechts nationalisme propageert en in de elite de groot ste vijand ziet. Hoekstra tempert de hoop wat als hij Nederlandse diplomaten toespreekt. „Laten we mijn in vloed op Donald Trump niet op blazen. Maar als ik zijn aandacht had, zou ik hem een simpel advies geven. De NAVO, de EU, de relatie met een land als Nederland: dat zijn essentiële relaties. Ze zijn oudbakken geworden, maar dat betekent niet dat je ze weggooit. Want Amerika is veel sterker met die banden dan alleen." Bij de actie zijn in totaal tien men sen aangehouden. Zij worden alle maal verdacht van deelname aan een criminele organisatie. De actie strekte zich uit tot meerdere plaat sen in Nederland. De politie trad gisteravond samen met het Openbaar Ministe rie op en doorzocht naast het club huis meerdere woningen en pan den in een groot gebied. Een aantal leden wordt naast deelname aan een criminele orga nisatie verdacht van onder andere afpersing, bedreiging, geweld en brandstichting. Het gaat om 29 ver schillende zaken die nu in één keer aangepakt worden. De aangehouden Hells Angels zijn negen mannen in de leeftijd van 35 tot en met 64 jaar, uit Haar lem, Leiden, Gouda, Alkmaar en IJ- muiden. Daarnaast is een tiende verdachte aangehouden: een 32-jarige vrouw uit Haarlem. Zij is geen lid, maar volgens de politie wel verbonden aan het chapter. De aanhoudingen zijn volgens de politie verricht in het kader van een vanaf 2015 lopend strafrechtelijk onderzoek. Daaruit zou blijken dat de betrokken leden van de Hells Angels in wisselende samenstelling bij verschillende incidenten be trokken waren. De tien verdachten werden aan gehouden in het clubhuis van de Hells Angels en in woningen in Haarlem en de penitentiaire inrich ting in Heerhugowaard. Ook wer den er doorzoekingen gedaan in panden in Zwijndrecht, Gouda, Leiden, Warmond, Alkmaar, Hoofddorp, Velsen-Zuid, IJmuiden, Heerhugowaard en Haarlem. Het clubhuis is op last van de burgemeester gesloten. Het Open baar Ministerie heeft beslag op het pand gelegd. De afdeling van de Hells Angels in Haarlem is vooral bekend om de handel en wandel van voorman Lysander de R. Hij werd vorig jaar veroordeeld tot 2,5 jaar cel voor wa penbezit en mishandeling. Ongeveer twee weken geleden viel de politie binnen bij een club huis van No Surrender in Emmen. Daar was sprake van drugshandel. vrijdag 27 januari 2017 GO 'Relax, Trump laat NAVO en EU echt niet zomaar vallen' A Pete Hoekstra geldt als informeel adviseur van president Trump, foto twitter Karlijn van Houwelingen Washington A Bij de inval zijn negen mannen en een vrouw opgepakt, fotoanp De politie in Haarlem is gister avond met veel agenten het clubhuis van de motorclub Hells Angels binnengevallen. Chris Klomp Haarlem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8