1 Schilderij verbeeldt de geboorte van Rotterdam u Zorgverzekeraar hoopt te bezuinigen door financiële stress weg te nemen 7 Verzekeraar CZ neemt de schul den van 250 Haagse gezinnen over. Als experiment. Uiteindelijk denkt CZ dat dit tot een besparing op zorgkosten leidt. Probleemgezinnen kosten de Ne derlandse belastingbetaler circa ïoo.ooo euro per jaar, zo blijkt uit cijfers van het rijk. Wie zich diep in de schulden steekt, komt vaak in een vicieuze cirkel terecht. Je komt op straat te staan, je raakt aan de drank of drugs en je gezondheid holt achteruit. Dat moet anders, vindt zorgverze keraar CZ. Het bedrijf begint van daag in Den Haag een proef, waarbij de komende vijf jaar bij 250 pro bleemgezinnen de hulpverlening wordt teruggeschroefd. Dat moet leiden tot een besparing van 4,75 miljoen euro. „De eerste klap is het wegwerken van de schulden", zegt Eelke Blokker van Sociaal Hospi taal, de organisatie die door CZ is ingehuurd om de proef uit te voe ren. „We vragen allereerst wat het gezin zelf wil. Het antwoord is bijna altijd hetzelfde: huisje, boompje, beestje. Zonder gezeik aan het hoofd. Dat gezeik is dan in veel ge vallen een deurwaarder die geld eist. Soms helpt het als we de schul den opkopen. Dan moet het gezin aan ons terugbetalen. Dat maakt het al een stuk overzichtelijker." Daardoor valt een deel van de stress weg, waardoor mensen lek kerder in hun vel zitten en andere hulpverleners, waaronder maat schappelijk werk en psychologen, minder vaak op bezoek hoeven ko men. „Dat levert dus een besparing op en leidt ertoe dat de kwaliteit van leven verbetert." Sociaal Hospitaal krijgt niet zo maar carte blanche om naar eigen believen te snijden in het aantal hulpverleners. „Het is een proef waarbij heel veel mensen over onze schouders meekijken. Als wij een verkeerde beslissing dreigen te ma ken, wordt direct ingegrepen." De gemeente Den Haag laat we ten het werk van Sociaal Hospitaal 'periodiek' te controleren. Een ex terne accountant houdt bij of de be sparing wordt gehaald. Blokker en zijn mensen keken de afgelopen jaren in huis bij circa 170 probleemgezinnen in 30 verschil lende steden. „We zagen dat in bijna alle gevallen de financiële so res leidden tot een kettingreactie van problemen. Een moeras waar ze door een woud aan regeltjes zelf niet meer uit kunnen komen." Neem nu de alleenstaande moe der die met haar kinderen na een vechtscheiding op straat is komen te staan. „Doordat ze een restschuld heeft, komt ze niet met voorrang in aanmerking voor een huurhuis. De enige optie is dan de maatschappe lijke opvang. Dat kost 120 euro per nacht. En kinderen zijn daar lang niet altijd welkom. Die moeten dus naar een pleeggezin. Ook dat kost duizenden euro's." Nu krijgt dit soort gezinnen soms wel 25 verschillende hulpverleners aan hun deur. „En de onderlinge af stemming tussen die hulpverleners is lang niet altijd even goed", zegt Blokker. „Of ze komen pas in actie als het ene probleem is opgelost. Een psychiater die pas hulp wil ver lenen als de verslaving onder con trole is. Maar bij de verslavingszorg krijgen ze geen voet tussen de deur, omdat er psychische problemen in het spel zijn." Lijkt het opkopen van schulden niet heel erg op de huidige schuld sanering? „Wij bieden een integraal plan en kijken verder dan de schuld alleen. Daarnaast zien we dat 60 tot 70 procent van de mensen die zich nu aanmelden voor schuldhulpver lening afvalt. Dat zijn dan nota bene alleen de mensen die zich hebben aangemeld. Dus slechts het topje van de ijsberg wordt gehol pen." Gezinnen kunnen overigens niet lekker achteroverleunen. „Nee, er wordt natuurlijk wel verwacht dat ze zelf ook aan de slag gaan", zegt Blokker. „Bijvoorbeeld door een ongezonde levensstijl aan te passen. Soms moet je even doorduwen en vallen er harde woorden. Maar onze ervaring is dat in verreweg de meeste gevallen mensen zelf ook willen dat hun leven verandert." Als de proef in Den Haag slaagt, wil CZ het concept ook in andere steden gaan uitrollen. Boijmans vroeg Smit bij de start van de tentoonstelling over Fra Bar- tolommeo om een grote schilde ring van Rotterdam te maken, net als deze kunstenaar dat in de 16de eeuw had gedaan voor Florence. Het moest een eigentijds monu mentaal schilderij worden dat past bij het multiculturele karakter van de stad. In de tentoonstelling werd speciaal een kunstenaarsatelier voor Smit ingericht. Burgemeester Ahmed Aboutaleb gaf het startschot voor het project. Drie maanden lang werkte Smit vervolgens aan De mystieke geboorte van Rotterdam. Dat deed hij niet al leen, maar samen met het publiek. Jong en oud tekende mee tijdens de uren dat het ateiier was opengesteld Leeuwen zien hoe de moeder het water schenkt waaruit de Rotte ontstaat Deze week maakte Boijmans be kend dat het museum zijn werk, in clusief vijf voorbereidende teke ningen, aankoopt. Net als Fra Bar- tolommeo maakte Smit vele voor bereidende tekeningen voordat hij zijn penselen oppakte en tot schil deren overging. Iwan Smit is een rijzende ster in de Rotterdamse kunstwereld. De kunstenaar werkte onder meer sa men met filmproducent Warner Bros, kledingmerk The Hundreds en sneakerwinkel Woei. Over zijn werk in Boijmans zegt hij: „Leeuwen kijken toe hoe de heilige moeder het water schenkt waaruit de Rotte ontstaat, een bron van leven waar kort daarop de naam Rotterdam zal galmen." vrijdag 27 januari 2017 GO Torenhoge schulden? Bij CZ kun je ze kwijt Peter Koop Den Haag y per jaar kosten probleemge zinnen de belastingbe taler een ton van aanvragen bij schuldhulpverle ning wordt afge wezen Haagse gezinnen doen mee hulpverleners kloppen bij sommige gezinnen aan zou de uiteindelijke besparing moeten zijn Drie maanden lang werkte de jonge Rotterdamse kunstenaar Iwan Smit (27) in Museum Boij- mans Van Beuningen samen met het publiek aan een vier meter hoog schilderij. Het museum koopt het kleurrijke resultaat De mystieke geboorte van Rot terdam aan. Marjolein Groenendijk Rotterdam —Iwan Smit, kunstenaar De geboorte van Rotterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7