Rechter zet streep door twee windmolens Cliënten zorgcentrum Ter Weel in Goes storten zich op de iPad fissi Kaasgat wordt winkelstraat 7 GROENCENTRUM PARK MET VOORBEELDTUINEN Oude Zeeuwse schuur blijft behouden bij transformatie van hoeve in Kaasgat tot groencentrum. In een woonwinkel is het al de normaalste zaak van de we reld dat klanten door com plete woonkamers lopen om inspiratie op te doen. Maar wie een nieuwe tuin wil, moet zelf struiken, bestrating en meubelen bij elkaar zoeken. Ar jan Heijstek en Daan Ras willen daarin verandering brengen. De eigenaren van hoveniersbe drijf H2groen hebben een boer derijtje gekocht tussen Kruinin gen en Yerseke, dat ze volledig Als je straks van de ene naar de andere tuin loopt, zetje klanten aan 't denken onder handen nemen. Het grootste gedeelte van het erf en de weide wordt de komende maanden door de ruim twintig eigen werknemers ingericht met voorbeeldtuinen. Bezoekers kunnen vanaf eind juni over een slingerend pad tussen de meest uiteenlopende tuinstijlen wandelen. „Als je straks van de ene naar de andere tuin loopt, zet je klanten aan het denken. Nu vinden ze het vaak heel moeilijk om aan tafel te bedenken wat ze eigenlijk willen", is de ervaring van Heijs tek. Naast de kleinere stukken, ver gelijkbaar met een gemiddelde achtertuin, wordt één grote hoek gewijd aan het thema Zeeland. Igp^&ÉI „We hebben al een grote waterpar tij gegraven en dijkjes aangelegd. Die worden straks gedeeltelijk in gezaaid met gras, ook komt er zand met helmgras en meerpalen en een poolhouse met sauna. Mensen wil len steeds vaker een stukje strand in hun tuin. Niet alleen Zeeuwen, maar vooral de Brabanders en Bel gen vinden dat geweldig." De zwart gepotdekselde Zeeuwse schuur uit 1902 wordt helemaal gerenoveerd. Vanaf de Zanddijk ziet-ie er nog redelijk uit, maar als je dichtbij staat, komt het verval je tegemoet. „Loop maar eens naar binnen, het licht schijnt door alle kie ren", wijst Heijstek. „Aanvankelijk waren we van plan 'm plat te gooien en er een stalen loods neer te zetten. Al snel kwamen we er achter dat het veel mooier zou zijn om de schuur te behouden. Daar voor moet wel het dak en de plan ken worden vervangen worden." De schuur biedt ook straks ruimte aan de Tuinkamer, de win kel die nu nog op bedrijventerrein Nishoek is gevestigd. „We gaan ons wel wat meer op de grote arti kelen richten; tuinbroeken en schroefjes gaan we niet meer ver kopen." 'asBsSlfe GEHUCHT De verhouding tussen Deltapark Neeltje Jans en windmolenbou wers E-Connection en Zeeuwind is op een nieuw dieptepunt beland, nu de kantonrechter een stokje heeft gestoken voor de bouw van twee van de negen windmolens op de Bouwdokken. Daarmee lijkt de mogelijkheid op samenwerking de finitief verkeken. Het had zo mooi kunnen zijn, schetsen de directeuren Rick Was ser en Teus Baars de mogelijkhe den. De Oosterscheldekering is in hun ogen bij uitstek dé plek om in formatie over waterveiligheid en duurzame energiebronnen te bun delen. De toekomstige turbines op de Bouwdokken leveren elk 4200 kilowatt, het gemiddeld stroomver bruik van vijfduizend huishou dens. Wasser en Baars vinden de uitspraak 'verrassend'. Alle voor gaande bestuursrechtelijke proce dures -waaronder vier keer de gang naar de Raad van State- werden in hun voordeel beslecht. Deltaparkdirecteur Bert van de Hoef ziet de in totaal 162,5 meter hoge kolossen naast zijn deur bo venal als een bedreiging voor de aantrekkelijkheid van zijn attrac ties. Het project is gisteren officieel van start gegaan. De tien bewoners testen een speciaal voor hen ont wikkeld digitaal platform van Cu- bigo. Dat bedrijf heeft een 'senior- vriendelijke' internetomgeving gecreëerd, waarmee gebruikers op hoge leeftijd uit de voeten kunnen. „Als het goed is, vergroot het hun belevingswereld", zegt beleidsme dewerker André Walhout van Ter Weel. In totaal staan acht sessies op het programma om te leren omgaan met de programma's. „We begin nen met spelletjes, chatten, sky- pen, als prikkel om de iPad te ope nen." Zorgdossier Later komt ook specifiek op Ter Weel toegespitste informatie voor de cliënten beschikbaar, zoals het zorgdossier, activiteiten binnen het zorgcentrum en aanbiedingen van het restaurant. Een student van de Hogeschool Zeeland gebruikt het project als af studeeropdracht. Belangrijkste vraag van zijn onderzoek of het project aanleiding geeft om bin nen, en zo mogelijk ook buiten Zorggroep Ter Weel, het digitaal platform verder te ontwikkelen en uit te rollen. „De gemeente vindt dit bijvoorbeeld ook erg interes sant", zegt Walhout. Op 6 april zal het project daarom breder worden gepresenteerd aan organisaties waar Ter Weel mee samenwerkt. vrijdag 27 januari 2017 E?E Een nieuwe tuin shop je zo bij elkaar Joeri Wisse Kruiningen -Arjan Heijstek „'v.- -*••••■ Arjan Heijstek (links) en Daan Ras bij hun schuur, foto mechteld jansen Met de komst van H2groen en de Tuinkamer naar het Kaasgat, is het gehucht tussen Kruiningen en Yerseke binnenkort wéér een zaak rijker. De buurtschap onderaan de Zanddijk had al een uitgebreid ge sorteerde verswinkel met terras: Landwinkel de Plantage. Dat be drijf biedt ook camperplaatsen tussen de boomgaard. Sinds en kele jaren is -hoe toepasselijk- ook kaaswinkel Kaas uut Kaasgat te vinden in het gehucht. Een stukje verderop is bij het loonbedrijf ook nog een zelfbedienings-winkeltje te vinden waar onder meer aard appelen en vers gesneden frites te koop zijn. Omdat de smalle pol derweg niet op nog meer verkeer is berekend, wordt H2groen op verzoek van de gemeente en het waterschap uitsluitend bereikbaar via de parallelweg van de Zand dijk. Marcel Modde Neeltje Jans Tien bewoners van zorgcen trum Sint Maarten in de Groe van Ter Weel in Goes gaan de komende maanden aan de slag met een iPad. Ze nemen deel aan een proef waaruit moet blij ken of het gebruik van digitale middelen een meerwaarde biedt in hun persoonlijke leef wereld. Luc Oggel Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 61