M Justitie wil drugspanden tot wijkcentra ombouwen 4 Stoere mannen vol tatoeages namen gisteren het gips van Adriëlle (4 jaar) onder handen in het Sophia Kinderziekenhuis. 699 De tattoos van een opko mende zon en een paarse bloem fleuren nu haar gipsbeentjes op. Slechts één week. Want dan komt het Zeeuwse meisje al weer te rug naar het Rotterdamse ziekenhuis voor nieuw gips. Na de operatie aan haar klomp voetjes moet Adriëlle maandenlang elke week nieuw gips, zodat haar voeten strak op de plaats worden gehouden. „Zulke mannen hebben we niet in ons Zeeuwse dorp Aagtekerke", lacht haar moeder, als Adriëlle stilletjes kijkt hoe de man nen haar gips een metamorfose ge ven. Nee, een hekel aan het gips om haar voeten heeft haar dochter niet. „Als ze gips heeft, kan ze lopen." Zulke mannen hebben we niet in ons Zeeuwse dorp Aagtekerke kroket is er niet. „Ik wil nu weg." Ivo is ook een van de klanten van tattooshop De Gipskamer. Hij heeft geluk. Over drie weken is hij weer van zijn gipsen hand af. Hij kiest een bokser voor de tatoeage. Waarom? „Het is een boksfractuur, zo heet de breuk. Hoe dat komt? Iemand duwde me op het ijs vlak naast een wak. Daar was het helemaal nat en ik werd ook nat. Dat vond ik niet leuk, toen sloeg ik hem en brak mijn hand. Hoe het met hem gaat? Volgens mij wel goed." De bedenkers van de tattooshop kijken het met plezier aan. Ze hopen in de toekomst ook in andere zieken huizen kinderen kleurige creaties op hun gips te geven. Filmpjes Rotterdammer Wouter Keijzer kwam met het idee van de pop-up- tattooshop De Gipskamer in de hal van het kinderziekenhuis 'om iets leuks te doen voor kinderen in het Sophia die hun arm of been net heb ben gebroken'. De directeur van het creatieve bureau Part of Something, die in zijn 'gewone leven' filmpjes voor grote merken als Nike en Coca- Cola maakt, riep de hulp van be vriende tatoeëerders in om de jonge patiëntjes aan het lachen te krijgen in de tattooshop voor één dag. Eenmaal in het ziekenhuis komt bij de Rotter dammer het besef dat veel kinderen niet een paar weken gips hebben, tot het bot weer is geheeld. Juist in het Sophia komen de kinderen met inge wikkeldere aandoeningen, die vaak langdurig in het gips zitten. De tatoe ëerders gaan ook langs de zalen voor kinderen die aan bed zijn gebonden. Fonne (8 jaar) heeft eigenlijk geen gips. Maar komt wel heel vaak in het Sophia. Daarom krijgt ze voor één dag gips, waarop een mooie vlinder komt. Stralend kijkt ze hoe de creatie vorm krijgt. Om daarna zo snel mo gelijk naar school in Oostvoorne te willen, zodat ze haar gips kan sho wen. Nee, zelfs tijd voor een broodje y Met interesse kijkt het Openbaar Ministerie (OM) naar Italië, waar in beslag genomen villa's van maf fiabazen een maatschappelijke be stemming krijgen. Zo zijn in de noordelijke regio Emilia-Romagna maffiapanden omgebouwd tot een bibliotheek of een blijf-van-mijn- lijfhuis. „Prachtige initiatieven", zegt Marianne Bloos, hoofd van het het Functioneel Parket van het OM. „We kijken of er ook in Nederland draagvlak voor is." Crimineel vastgoed een maat schappelijke bestemming geven, past binnen de nieuwe wegen die het OM zoekt om de strijd tegen 'ondermijnende criminaliteit' zichtbaarder te maken. „Dat doe je niet alleen door celstraffen te ei sen", zegt Bloos. „Vaak is het weg slepen van een dikke Mercedes voor de deur van een crimineel een veel duidelijker signaal naar de buurt toe. Je wilt uitstralen dat misdaad niet loont." Hoewel criminelen het afgelo pen jaar voor een recordbedrag van 402 miljoen euro zijn geplukt, blij ven slachtoffers soms met lege handen staan. Als niet duidelijk is wie de schade bij een misdrijf heeft veroorzaakt, valt er niets te halen. „Neem milieuschade door lekkende vaten met xtc-afval. Vaak draait de landeigenaar of de ge meente op voor de grondsane- ringskosten, omdat de dader niet kan worden aangewezen", zegt Bloos. Het OM bekijkt of het mogelijk is een algemeen fonds op te rich ten, waaruit slachtoffers van drugsmisdrijven kunnen worden vergoed. Een dergelijk fonds is er al voor slachtoffers van geweldsmis drijven. Bloos: „Bij het afpakken van crimineel vermogen kijken we naar wat iemand heeft verdiend met een strafbaar feit. Maar je moet ook kijken welke schade is aangericht. Die zou je kunnen la ten vergoeden door een schade fonds. Daarmee straal je uit dat slachtoffers gezien worden. Crimi nelen die worden veroordeeld voor drugsfeiten, zou je een bedrag in het fonds kunnen laten stor ten." vrijdag 27 januari 2017 Adrianne de Koning Rotterdam Mij n eerste tattoo Adriëlle kijkt be deesd toe hoe twee stoere mannen haar gipsen benen versie ren. De tatoeëerders hadden gisteren voor één dag een tattoo- shop in het Rotter damse Sophia Kinder ziekenhuis. FOTO JAN KOK Moeder van Adriëlle Langs de Oostenrijkse Donau gegarandeerd vertrek incl. ontbijt en diner va 649 IO dagen oad.nl/BEAT 17 Andorra ontmoet Costa Brava gegarandeerd vertrek incl. ontbijt en diner va 799 13 dagen oad.nl/BEESOI Historisch Krakau Zakopane gegarandeerd vertrek incl. ontbijt en diner va 599 8 dagen oad.nl/BEPLOI 'mw Dordogne De Lot nieuw bij Oad incl. ontbijt en diner 8 dagen oad.nl/BEFRI6 Boek nu op oad.nl/pzc C 0547 28 44 88 (ma-zo) of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. kijk op oad.nl/Voorwaarden Tover panden van criminelen om tot een wijkgebouw en stel een schadefonds in voor slachtoffers van drugsmisdrij- ven. Justitie broedt op manie ren om afgepakt crimineel ver mogen terug te geven aan de samenleving. Koen Voskuil Amsterdam ^otieVo,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4