Naturisten-met- rol lator-g rind 2 ROMKE VAN DE KAA Catalogus Cataloguswoningen, dat zijn toch van die dertien-in-een-dozijnhuizen? Nee hoor. Kijk maar naar de huizen van deze drie bewoners. Allemaal hetzelfde model, maar elk huis is anders. Stevig stofje op de muur Column 2017 Veel kinderen zijn gefascineerd door grind. Ze kunnen nog nauwelijks lopen, of ze spelen al met steentjes. Voor de grotere kinderen heb ik in het grind rond mijn huis wat fossielen gestrooid. Zet ze aan het zoeken, en ze zijn urenlang zoet. En misschien is het een kinderlijk trekje, maar zelfben ik mijn fascinatie voor grind nooit kwijtgeraakt. Van al die honderdduizenden grindstenen zijn er geen twee hetzelfde. Nog altijd raap ik er een op, als die bijvoorbeeld sprekend op de kop van een beer lijkt, of als er een mooie kwartsader door de zandsteen loopt. En af en toe vind ik een klappersteen: een holle steen van ijzeroer met een losse kleikern die je hoort rammelen als je met de steen schudt. Een maal vond ik een vuurstenen pijlspits uit de oer tijd; de grootste ontdekkingen doe je in je eigen tuin. De oma die iedere zondag rondom haar boerderij het grind harkt is zo langzamerhand wel uitgestorven, maar nog altijd is grind een van de populairste verhardingsmaterialen. en dat tegenwoordig ook wel boerengrind wordt genoemd. Dat is verkrijgbaar in verschillende zeefmaten: zift 8-16 bevat stenen tussen 8 en de 16 millimeter, zift 16-32 is een stuk grover. Voor grindpaden en op ritten wordt meestal 8- 16 gebruikt. Persoonlijk vind ik grof grind mooier, maar dat heeft wel een nadeel: tegen woordig worden bij het maken van grindpaden vaak kunststof platen gebruikt waarin het grind mooi vast ligt en je bijvoorbeeld geen sporen van autobanden in de oprit krijgt. Die platen, grind- of splitplaten genoemd, lijken op reusachtige honingraten. Je klikt ze aan elkaar, en zaagt ze met een handzaag op maat. Eén zeshoekig vakje van zo'n honingraat heeft een diameter van 2 centimeter. Grof grind van zift 16-32 is dus te grof voor zo'n grindplaat. Gelukkig heeft de globalisering ervoor gezorgd dat we tegenwoordig ook buitenlands grind kun nen kopen, van het verblindend witte Carrara- grind tot het rode grind uit Baskenland. Ik zie geen reden om die grindsoorten te verkiezen bo ven ons mooie, genuanceerde, inheemse grind, maar voor blotevoetenlopers is één buitenlandse grindsoort een uitkomst: het Duitse Flachkorn grind. Dit is grind dat uitsluitend bestaat uit afge platte stenen, wat het lopen vergemakkelijkt. Naturistengrind zou je het ook kunnen noemen, of rollatorgrind. Of naturisten-met-rollator- grind. Een heel bijzondere grindsoort is het fijne aquariumgrind, meestal zift 2-4, of nog kleiner. Behalve voor gebruik op de bodem van een aqua rium is dit grind ideaal voor wie zijn eigen plan ten zaait: een dun laagje grind op een pot met, laten we zeggen peterseliezaad, houdt de zaai- grond koel en vochtig. Bovendien kiemt het zaad mooi gelijkmatig en gespreid, omdat ieder kiem- plantje zijn weg om een grindkorrel zoekt. Over grof grind is het niet fijn lopen met blote voeten BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN BOEK 0 en stoer huis dat past bij ons leven, H dat wilden wij", vertelt Joke Ver- 1 steeg. Sinds een I jaar woont ze met haar man in hun zelfontworpen huis in het Drentse Beilen. Het basismo del, de 'Matterhorn', hebben ze uit een catalogus. Dat was eigenlijk niet hun plan. Joke bouwde zelf een ma- Een architect inhuren is duur, nu was de basis er al quette van haar droomhuis met veel logeerkamers voor de uitwonende kinderen, een grote woonkeuken en zitkamer. „Daarmee gingen we langs bouwbedrijven. Al snel kwamen we uit op catalogusbouw. Dat hadden we niet verwacht. Je denkt dat catalo gusbouw een standaard ontwerp is, maar het is een uniek huis geworden, omdat we de indeling en het materi aal naar eigen wens konden aanpas sen op het basisontwerp." Een catalogusbouwer is een aanne- TIPS& NIEUWS mm Klassiek is het gemêleerde riviergrind dat langs de Maas, de Rijn en de IJssel wordt gewonnen En nu ik het toch over nadelen heb: over grof grind is het niet fijn lopen met blote voeten. Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl Shaping Intuition toont de mooiste projecten van ontwerpbureau HofmanDujardin. (Terra, 59,50) I. HET COMPLETE jg-f Het complete bijenboek vertelt je alles over bijensoorten. Ook leuk voor imkers in spe. (Good Cook, 19,95) Het nieuwe vogels kijken is een gids voor moderne vogelaars. (Athenaeum, 24,99) 3 o GO Hetzelfde en toch anders Babette Rijkhoff 44 Els Janssen Natuurlijke materia len als rotan, riet en sisal duiken steeds vaker op in het inte rieur. Daarom komt behangmerk Arte met Oculaire, een nieuwe collectie muurbekleding die is gemaakt van sisal. Dit is een heel stevige vezel, die afkomstig is van de agaveplant. Het bijzondere is dat het met de hand wordt geweven. In de collectie zitten verschillende heden daagse en speelse dessins, die op een subtiele manier voor een tropische vibe in huis zorgen. Prijs op aanvraag. artewalls.com Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum vrijdag 27 januari

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 43