Oppositie zal gaten schieten in geloofwaardigheid van geplaagde VVD 3 De VVD zal zich tot de verkiezingen moeten verdedigen tegen aanvallen op haar geloofwaardigheid. Hoewel de partij het vertrek van Van der Steur onterecht vindt, is de VVD kwetsbaarder dan ooit. Varen door Duitsland en Nederland 469 549 649 Riviercruises „Oh ja", merkt premier Mark Rutte bijna achteloos op na zes uur debat teren. „De minister wil nog iets zeggen." Dan neemt Van der Steur - snik in de stem - het woord. „Ik merk dat mijn antwoorden er niet toe doen. Velen hebben hun politiek oordeel al geveld." Hij stapt op. Traan in de ooghoek. En dat terwijl hij zich kranig heeft verweerd. De maandag via Nieuwsuur opge doken e-mail wekte de indruk dat Van der Steur als Kamerlid toenma lig minister Opstelten adviseerde om informatie achter te houden over de Teevendeal. Van der Steur bijt van zich af. Feller dan anders, misschien omdat hij al vóór het de bat heeft gemeld aan de premier en de rest van de partijtop dat hij gaat opstappen. Onomwonden ontkent hij de aantijgingen: „Lees de e-mail. Dat heb ik nóóit gedaan." Toch had hij, dat voelde hij aan, z'n krediet verspild bij eerdere af faires. „Geloof je het zelf nog", beet Pechtold zelfs toe. De steun van premier Rutte bleef onvoorwaardelijk: „Ik geloof hem en ik vertrouw hem." Van der Steur wilde het debat 'toch voeren'. „Om mij te verdedi gen tegen beschuldigingen die niet op feiten zijn gebaseerd." Het vertrek is pijnlijk voor Rutte, maar snijdt nog dieper. Sterker: de verkiezingscampagne gaat een tweede fase in. Met nog 47 dagen tot de stembusgang, vecht de VVD - nu nog de grootste partij - met één hand op de rug gebonden om de gunst van de kiezer. De gevolgen van de totaal ont spoorde affaire rond de Teevendeal, zijn groot. De oppositie heeft extra munitie gekregen om de komende weken gaten te schieten in de ge loofwaardigheid van Rutte als ka binetschef en in het imago van de WD als geheel. De VVD likt de wonden van de nasleep van de Teevendeal, die nu aan een hele reeks VVD'ers (eerder al Opstelten, Fred Teeven en Ka mervoorzitter Van Miltenburg) het politieke leven kostte. Daarbij is het zes jaar geleden opgetuigde super ministerie van Veiligheid en Justi tie - het beoogde vlaggenschip van het VVD-tijdperk - nu een kruis dat gedragen zal moeten worden. Reken maar dat de concurrenten in deze verkiezingsstrijd - de PW voorop - geen kans onbenut zullen laten daarop te wijzen. Het beeld dat beklijft - terecht of niet - is dat er informatie is achtergehouden, verzwegen werd, of niet tijdig ge deeld met het parlement. Elk woord van Rutte op het ge bied van moraliteit of integriteit, zal daarom met hoongelach worden ontvangen. Een voorproefje kreeg de premier deze week al te verwer ken: zijn morele appel op Nederlan ders via een advertentie ('Doe nor maal') is in zijn gezicht ontploft. „Liegen is niet normaal", herhaalde GroenLinksleider Jesse Klaver gis ter nog eens, verwijzend naar de onder vuur liggende Van der Steur. Ik merk dat mijn antwoorden er niet toe doen. Velen hebben hun politiek oordeel al geveld Zo dreigt het Rutte persoonlijk tot 15 maart te achtervolgen. Was hij het niet die Opstelten aanstelde, terwijl hij misschien al in de herfst van z'n carrière zat? En waarom Teeven, die met zijn verleden als of ficier vuile handen had gemaakt? En daaropvolgend Ard van der Steur, van wie de minister op z'n minst kon vermoeden dat die zich als souffleur met Opsteltens ge brekkige afwikkeling van de Tee vendeal had bemoeid. Zoals later ook zou blijken. Rutte houdt vol dat hij nagenoeg geen bemoeienis had met de afwik keling van de Teevendeal. Maar de oppositie wrijft het er in. Want is Rutte niet de controlfreak die om de vijf minuten naar z'n telefoon grijpt om zaken geregeld te krijgen? Die ministers bestookt met sms'jes desnoods? Het draagt allemaal niet bij aan het vertrouwen in de WD-leider. Terwijl dat juist - blijkt uit peilin gen - al een chronisch probleem is. In het parlement sluimert toch al chagrijn dat het kabinet van Rutte er een handje van heeft goed nieuws met aplomb te melden en slecht nieuws te verstoppen in lange Kamerbrieven. „Als je ze er op wijst, speelt Rutte woordspelle tjes", aldus Pechtold. Het WD-campagneteam put hoop uit het gegeven dat het aftre den van Opstelten en Teeven 'géén enkel verschil' maakte in de peilin gen. Het voedt de hoop dat Rutte's broze betrouwbaarheid niet als een kauwgompje aan z'n zool blijft plakken. Rijn Moezel tot Zeil Compleet verzorgd! 5 dagen al v.a. vrijdag 27 januari 2017 Rutte met één ari rug campagne in Minister Ard van der Steur overlegt tijdens het debat, waarin hij alle aantijgingen probeert te weerleggen, met premier Mark Rutte. fotoanp Tobias den Hartog Den Haag —Ard van der Steur Boek nu uw riviercruise per stijlvol MS Rhine Princess*** Laat u verrassen door de gastvrijheid, uitstekende maaltijden en mooie vaarroutes met gezellige plaatsen. Zomercruise Rijn Moezel Vanuit Koblenz naar o.a. Alken, Zeil, Cochem, Winningen, Düsseldorf en Arnhem Busreis Nederland - Koblenz Optionele excursie naar wijnbergen Zeil Vertrek: 28 augustus Zie: Kras.nl/91196 IJsselmeer Hanzesteden Vanuit Arnhem naar o.a. Hoorn, Enkhuizen, I Texel, Harlingen, Kampen en Zutphen. Unieke route door Noord-Nederland! Optioneel bezoek aan Giethoorn Vertrek: 27 mei, 15 juli en 2 sep. Zie: Kras.nl/91153 Vanuit Arnhem naar o.a. Keulen, Königs- winter, Alken, Cochem en Düsseldorf. Wijnproeverij in Alken mogelijk Optionele excursie: Reichsburcht in Cochem Vertrek: 3 juni, 8 en 29 juli Zie: Kras.nl/91151 5 dagen v.a. 7 dagen v.a. 7 dagen De wereld is Kras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3