Haltes vaak niet in orde 9 Hoe is het om per rolstoel met het Zeeuwse openbaar vervoer te reizen? Gedeputeerde Harry van der Maas ging in op de uitdaging dat een dag lang zelf te ervaren. „Ineens ben je heel afhankelijk van andere mensen." ONLINE omgekeerd. „Het is heel goed dat Harry van der Maas er op deze ma nier aandacht aan besteedt", zegt zij. „Mobiliteit is voor iedereen heel belangrijk." Ze herkent de knelpunten, zoals het nog niet aangepaste busstation in Goes, chauffeurs die soms weige ren de helpende hand te bieden en rijplanken die niet goed uitklappen. „Als je met de trein wil, roept de NS voor niet-bemande stations - zoals die in Zeeland - een taxichauffeur in. Ik heb meegemaakt dat de taxi chauffeur in de fde stond. Toen heb ik bij de treinconducteur moeten smeken om me te helpen", zegt Bindels. „Reizen is altijd een avontuur. Het is een unicum als het allemaal goed gaat. Daarom vind ik wel rust gevend als ik geen andere afspraak heb. Dan maakt het niet zo veel uit als het wat langer duurt. Het gevoel afhankelijk te zijn van anderen is in Zeeland nog sterker dan elders, om dat er vaak een buurtbus rijdt. Die is lang niet altijd toegankelijk." Geweldig De trein van Van der Maas glijdt Middelburg binnen. Ook hier staat weer een medewerker met een ver rijdbare brug paraat, constateert de gedeputeerde opgelucht. „Dat is ge weldig", zegt hij, terwijl hij het per ron oprolt. „Dank u wel!" De reis zit erop. „De nut en nood zaak van toegankelijke haltes zijn wat mij betreft nu echt wel aange toond", zegt hij concluderend. „Als je in een rolstoel zit en er is geen hulp als het nodig is, ben je dubbel beperkt. Dan vergaat het enthousi asme om met het openbaar vervoer te reizen je wel." „Het móet in Zeeland op orde zijn. Dat hebben we niet morgen geregeld, maar ik ben blij dat we geld hebben uitgetrokken om de eerste stap te maken. Ik sta nu weer als een gezonde vent op uit deze rolstoel, maar wel met het besef dat dit voor sommige mensen dage lijkse praktijk is." Dat Eva #Jinek ingreep in de ruzie tussen Palmen en Deelderis pure diefstal van de Televisiekijker. BUSVERVOER Donderdagmiddag, even na half een. Buslijn 20 uit Terneuzen arri veert keurig op tijd bij het NS-sta- tion in Vlissingen. De deuren gaan open en CDA-Statenlid Maarten Janssens klapt de rijplank voor de rolstoel uit. Enigszins onwennig manoeuvreert gedeputeerde Harry van der Maas, koffertje op schoot, de bus uit. Het hoogteverschil tus sen bus en halte maken het tot een moeizame operatie. „Ik nodig de gedeputeerde uit om een dagje te rijden in een rolstoel, om de dagelijkse uitdagingen een keer aan den lijve te ondervinden", zei Janssens vorige maand in de Statenvergadering, tijdens een de bat over de knelpunten in het open baar vervoer. „De rolstoel stel ik in dat geval ter beschikking, want soms hebben we gewoon geen idee..." Van der Maas is de uitdaging aan gegaan. De bushalte van lijn 56 in de Badhuisstraat in Vlissingen was 's ochtends het vertrekpunt. In Middelburg pakten hij en Janssens de bus naar Terneuzen, waar de ge deputeerde een bestuurlijk overleg had. De terugreis ging via Goes, om ook het reizen per trein in een rol stoel te ervaren. „Ik ben heel blij dat Maarten mij deze mogelijkheid heeft geboden", zegt de gedeputeerde, nadat hij door het verbrede toegangspoortje van het station is gegaan en heeft ingecheckt. „Erover praten en het zelf beleven zijn toch twee heel ver schillende dingen. Cijfers zijn maar cijfers, maar in de praktijk blijkt dat een ogenschijnlijk klein iets ineens een groot obstakel kan zijn." De busstations in Middelburg en Terneuzen zijn al dusdanig ver lengd, verbreed en verhoogd, dat ie mand in een rolstoel daar zonder al te veel moeite de bus in kan. In Goes, of bij de opstaphalte in Vlis singen, is dat nog niet het geval. „Een aantal haltes is goed op orde. Dan merk je hoe plezierig dat is", zegt Van der Maas. Elders is bijstand onontbeerlijk. „Ik ben heel blij dat Maarten mee is gegaan. Als ik geen hulp had gehad, was ik op dit tijdstip niet hier ge weest. Je merkt hoe afhankelijk je ineens bent van andere mensen. Dat doet wel wat met je. Sommige chauffeurs zijn zeer hulpvaardig. Dat vind ik heel positief. Anderen blijven gewoon zitten. Ik denk dat ze er niet eens over nadenken." Dankzij twee liften kan Van der Maas het perron van het Goese sta tion bereiken. Hij heeft zijn reis bij de NS aangekondigd. Op het perron staat keurig een medewerker klaar met een verrijdbare brug om hem de trein van 12.46 uur in te loodsen. Dat gaat gesmeerd. Reizen is altijd een avontuur. Het is een unicum als het allemaal goed gaat In de trein wordt hij op het bal kon, in de looproute, geparkeerd. Gezellig reizen is anders. „Je bent al een uitzondering en dan kun je ook nog niet bij de andere mensen zit ten", zegt Van der Maas, onderweg naar Middelburg. „Een voordeel is dat je wel dicht bij het toilet zit." De gedeputeerde is slechts een paar uur aan een rolstoel gebonden. Voor Amber Bindels is het de reali teit van alledag. Regelmatig reist zij, per trein en bus, vanuit haar woon plaats Tilburg naar Terneuzen en vrijdag 27 januari 2017 Van de meer dan honderd bushaltes die de provincie be heert, is slechts 16 procent aangepast voor mindervali- den. Dat moet - een wettelijke verplichting - minimaal 40 procent worden. Voor dit jaar is daarvoor alvast ruim vijf ton opzij gezet. De provincie wil eerst echter een preciezer beeld hebben van welke haltes er allemaal zijn in Zeeland en welke drin gend aangepast moeten wor den. Daarvoor wordt samen gewerkt met de andere weg- beheerders in de provincie (gemeenten, waterschap en Rijkswaterstaat). Een inventa risatie van alle haltes loopt. „Vervolgens kunnen we bepa len waar we geld en energie in steken", zegt gedeputeerde Harry van der Maas. „Dan wil ik in elk geval dat de provinci ale haltes prioriteit krijgen. Ons eigen huiswerk moet goed op orde zijn." TWITTER Erik de Vlieger @EWdeVlieger Jules Deelder heeft Eva Jinek gisteravond tot wan hoop gedreven met zijn vele interrupties in haar talkshow. Jinek moest di verse malen flink ingrijpen: „Jules ik hou van jou, maar ik wil ook met andere gas ten kunnen praten. Jules, alsjeblieft." De dichter, ge tooid met zwarte bril en hoed, praatte voortdurend door de andere gasten heen. Eva Jinek mocht dat dan irritant vinden, menig televisiekijkend twitteraar vond het prachtig. ONLINE TOP-5 Deze artikelen werden het best gelezen op PZC.nl: 1. Dronken vrouw met kin deren in auto ramt lan taarnpaal in Terneuzen 2. 'Afwezige ouders? Las tige kinderen' 3. 'CineCity is al lang geen gewone bioscoop meer' 4. Brand manege Balans loopt met sisser af 5. Lise (13) steelt de show op de dwarsfluit (video) Kijk op www.pzc.nl of O @pzcredactie p facebook.com/depzc f®) @pzcredactie VIDEO Op de website van de PZC vindt u niet alleen het laat ste nieuws, maar kunt u ook terecht voor beeld en geluid. U vindt er een video van gedeputeerde Harry van der Maas, die gisteren in een rolstoel met het openbaar vervoer reisde en zo ervaarde hoe lastig gehandicapten het soms hebben. We hebben ook video's van Goud voor Oud van Aems- tie Alive, de 13-jarige Lise die de show steelt op de dwarsfluit en de onthulling van het Francien de Zeeuwhof in Terneuzen. Bekijk de video's op pzc.nl/video Reizen in een rolstoel gaat lang niet altij gesmeerd Rolf Bosboom Goes -Amber Bindels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37