II Rechter zet streep door twee windmolens Smaakmaker van Veere brengt toekomst in beeld 7 Middelburgers maken appartementencomplexen duurzaam Landen en gemeenten beloven het, maar een groep Middelburgers doet het ook: (bijna) geen C02 uitstoten en volledig overschakelen van gas op elektriciteit. De bewoners van twee apparte mentencomplexen in de Maisbaai zien de toekomst zonnig in. Dat moet ook wel, want de zon moet hun belangrijkste bron van energie worden. Ze leggen 88 zonnepane- Alle investeringen voor de komende jaren zijn gedekt len op het dak en draaien in 2020 de gaskraan definitief dicht. De twee halfronde gebouwen zijn gericht op het zuiden en zuid westen. Die gunstige ligging heeft de Vereniging van Eigenaren ertoe verleid twee keer 44 zonnepanelen te plaatsen. „Die leveren genoeg stroom voor alle collectieve voor zieningen: liften, pompen, verlich ting, deurdrangers", vertelt Mar Aalders. Het kostte de eigenaren van de 51 appartementen 30.000 euro om de panelen te laten installeren. Aal ders: „We hebben drie jaar ge spaard. En alle investeringen voor de komende jaren zijn gedekt. We hoeven niet eens de bewonersbij- drage aan de WE te verhogen." Tien jaar liepen ze al met het plan rond, zegt Aalders. „Wat de door slag gaf om het nu ook echt te doen? Het klimaatakkoord van Parijs om de uitstoot van CO2 te verminde ren." „En de berichten uit Groningen dat op termijn de gaskraan daar dicht gaat. Dan worden we afhan kelijk van Poetin. Van Russisch gas. Dat bovendien gemixt moet wor den met ander gas om het geschikt te maken. De prijs zal dan stijgen." Proef Om daar niet onder te lijden, zijn ze ook begonnen met een proef. Aal ders heeft als eerste van de bewo ners een elektrische combiketel aangeschaft. „Onze VR-ketels moe ten in 2020 vervangen worden door HR-ketels. Dan moeten ook afvoer kanalen worden vervangen. Dat kost ons als WE 50.000 euro. Dat geld geven we terug aan de bewo ners, zodat die zelf een elektrische ketel kunnen kopen. Dan kan de gaskraan bij ons definitief dicht." Aalders gaat de komende drie jaar testen hoeveel de elektrische ketel verbruikt en wat de kosten zijn. „Misschien iets meer per maand, maar veel minder in onderhoud. En het rendement is honderd pro cent", voorspelt hij. Hoe hij op het idee kwam? „Mijn zoon is stuur man en zei: 'Gasketels? Op onze schepen hebben we elektrische." De stroom die ze wel nodig heb ben, willen ze betrekken van het zonnepark dat in de Mortiere ge bouwd gaat worden. „Wij zijn be zig met de transitie van gas naar elektriciteit en naar een veel lagere uitstoot van CO2. Daarin lopen we als Vereniging van Eigenaren echt voorop. We hebben andere vereni gingen in de Maisbaai voorgesteld dit ook te gaan doen en een plat form te vormen voor 250 apparte menten." Onder de indruk Wethouder Chris Dekker was on der de indruk en noemde de aanpak een voorbeeld voor andere apparte mentencomplexen. En een inspira tie voor de gemeente. „Wij doen ook ons best, maar het gaat nog moeizaam. Jullie dóen het ge woon." De verhouding tussen Deltapark Neeltje Jans en windmolenbou wers E-Connection en Zeeuwind is op een nieuw dieptepunt beland, nu de kantonrechter een stokje heeft gestoken voor de bouw van twee van de negen windmolens op de Bouwdokken. Daarmee lijkt de mogelijkheid op samenwerking de finitief verkeken. Het had zo mooi kunnen zijn, schetsen de directeuren Rick Was ser en Teus Baars de mogelijkhe den. De Oosterscheldekering is in hun ogen bij uitstek dé plek om in formatie over waterveiligheid en duurzame energiebronnen te bun delen. De toekomstige turbines op de Bouwdokken leveren elk 4200 kilo watt, het gemiddeld stroomver bruik van vijfduizend huishou dens. Wasser en Baars vinden de uitspraak 'verrassend'. Alle voor gaande bestuursrechtelijke proce dures -waaronder vier keer de gang naar de Raad van State- werden in hun voordeel beslecht. Deltaparkdirecteur Bert van de Hoef ziet de in totaal 162,5 meter hoge kolossen naast zijn deur bo venal als een bedreiging voor de aantrekkelijkheid van zijn attrac ties. De ambachelijke slager én de warme bakker in het dorpshart le verden Meliskerke de titel Smaak maker van Veere op. Een bijnaam die de dorpsraad heeft geadop teerd vertelt voorzitter Peter Gil lissen. „Dat ambachtelijke onderscheidt ons binnen de gemeente. Als we dat zo willen houden, moeten we kijken hoe we dat aanpakken." Dit kan een van de onderwer pen zijn die de komende tijd aan de orde komen tijdens speciale bij eenkomsten voor dorpsbewoners over die dorpsvisie. „Wij willen die 1 juli klaar heb ben. Niet eindeloos heen en weer praten en zeker geen ellenlang rapport vol bla bla-verhalen op stellen. Kort maar krachtig. Hoe denken we dat Meliskerke er in de toekomst moet uitzien? Tijdens die bijeenkomsten hopen we dat zo veel mogelijk bewoners mee denken over onze toekomst." „Bijvoorbeeld over de Toren straat-Dorpsstraat. Hoe verbeter je die doorgaande weg in het dorps- hart. Wat willen we met ons dorpshuis. Zelf exploiteren, maar hoe doe je dat als dorp? Wat kan er nog aan woningen gebouwd in het dorp? Neem het terrein van de Zeester, daar komen zes levensloopbesten- dige woningen. Maar zijn er meer plekken waar kleinere huizen ge bouwd kunnen worden? Projectleider De dorpsraad heeft Peter Brakman ingehuurd als projectleider. De ge meente Veere draagt 10.420 euro bij. Dat geld komt uit het Leefbaar heidsfonds. vrijdag 27 januari 2017 Zonnepanelen erop, gas eraf Maurits Sep Middelburg -Mar Aalders Zonnepanelen hebben de toekosmt, de gaskraan kan dicht, fotos ruben oreel Mar Aalders is blij met de energiebesparing. Marcel Modde Neeltje Jans Hoe ziet de 'smaakmaker' van Veere er in de toekomst uit? Meliskerke zet dat de komende tijd op een rij in zijn dorpsvisie. Annemarie Zevenbergen Meliskerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35