u Als het misgaat, zit ik helemaal onder 'Hier kun je carrière in de cocaïne maken' 3 SCHAARS GOED We doen het allemaal - meerdere malen per dag zelfs - maar we pra ten er liever niet over. „Toiletbe- zoek is een taboe", weet woord voerder Werner Tolsma van de Maag Lever Darm Stichting zeker. We roepen iedereen op toiletruimte te melden aan de app HogeNood Het is volgens Tolsma een belang rijke reden waarom er zo weinig aandacht is voor het gebrek aan openbare toiletten in Nederland. Tijdens een conferentie, donder dag in Amersfoort, werd het beestje nu eens duidelijk bij de naam ge noemd. „We hebben met elkaar af- Marianne Cazemier was 44 toen ze een stoma kreeg, nu bijna dertig jaar geleden. Een stoma is een kunstmatige darmuitgang waaraan een zakje hangt. Dat moet zo nu en dan geleegd wor den, uiteraard. Gebeurt dat niet tijdig, of schiet het los, dan heb je als stomapatiënt een pro bleem. „Het is al zo vaak misge gaan. Dan zit je helemaal on der", zegt Cazemier berustend. Maar waar ze niet in kan berus ten: het onbegrip waar ze vaak tegenaan loopt. Bij gebrek aan openbare toiletten moet de Vlissingse vaak vragen of ze er gens even naar het toilet kan. „Vorige week was ik bij een winkel. Opeens voelde ik: ik moet naar het toilet. Zegt die mevrouw: 'Sorry, hebben we hier niet'. Toevallig was ik daar al eens eerder naar het toilet ge weest, dus ik wist dat het niet waar was. Ik zei: ik heb een stoma. Toen mocht het wel." Cazemier schreef een aantal jaren geleden het boek '25 jaar Stomazorg Nederland', nog al tijd een veel geraadpleegde bron van informatie voor onder meer stomaverpleegkundigen. „Ik heb heel veel lezingen gegeven en gesproken als ervaringsdeskun dige. Daarom weet ik: het is echt een taboe." Een darmaandoening waar door mensen plotseling aan drang kunnen krijgen, is lastig als er geen toilet in de buurt is. „Beperkt het mij? Ja. Maar als ik mij daardoor laat tegenhouden, kom ik nergens meer. Dan houdt mijn leven op." met een prikkelbare-darmsyn- droom. Dat kunnen vage buik klachten zijn, maar die kunnen zo maar acuut worden. Daarnaast zijn er nog de mensen met incontinen tieproblemen, zo'n 80.000 mensen die een chronische darmontsteking hebben en een jaarlijks groeiend aantal van 37.000 stomapatiënten." Daarmee zijn we er nog niet. Ook gezonde mensen, zoals zwangere vrouwen en kleine kinderen, moe ten wel eens opeens dringend ge bruik maken van het toilet. „Tja. Ontlasting, stank, plas. Het is geen fris onderwerp. Maar wel doodge woon." gesproken: laten we nu eens kijken hoeveel openbare of voor het pu bliek opengestelde toiletten er zou den moeten zijn, vanuit patiënten perspectief', zegt Tolsma. „Want dat is niet helemaal duidelijk. Australië loopt voorop. Daar heeft een gemeente als Melbourne gezegd: in de openbare ruimte moet er om de duizend meter een toilet zijn. In Londen heeft de British Toilet Association vastgesteld dat er één openbaar toilet moet zijn per 1100 inwoners." Die cijfers steken schril af bij de situatie in Nederland. De Maag Lever Darm Stichting onder zocht vorig jaar hoe het zat in vijftig Nederlandse gemeenten. Amster dam komt het gunstigst uit de bus met één toilet per 2942 inwoners, Zwolle doet het aanmerkelijk slechter met één per 139.000 inwo ners. De gegevens zijn afkomstig van de app HogeNood, waarop mensen kunnen opzoeken waar in de buurt toiletten zijn waar iemand terecht kan. Er staan nu 5000 adres sen op. Mogelijk zijn er meer toilet ten waar mensen - al dan niet tegen betaling - terechtkunnen, maar staan ze nog niet op HogeNood. Dat brengt Tolsma op het volgende ac tiepunt: „We roepen iedereen op toiletruimte te melden aan Hoge Nood." Onder meer patiëntenorganisa ties gaan zich extra inspannen om het gevoelige onderwerp toch op de politieke agenda te krijgen. Tolsma: „Het gaat om een maatschappelijk probleem dat veel mensen raakt. Nederland telt 2,5 miljoen mensen Hier in Zeeland kan nu carrière ge maakt worden in de cocaïne, zei rechter-commissaris Nicolette van der Ploeg donderdagmiddag tijdens een discussie over criminaliteit in Zeeland. Ze riep in herinnering dat enkele jaren geleden het Parket Zeeland van het Openbaar Ministe rie het beste van Nederland was. Door de samenvoeging met West- Brabant en alle problemen die dat geeft is het niveau van het parket 'nu genivelleerd'. Ook rechter Jan Hopmans liet duidelijk blijken zich zorgen te ma ken over de kwaliteit van de opspo ring in Zeeland. Hij stelde dat nog niet zo lang geleden officier van justitie Jo Valente samen met twee 'prima' teamchefs van de recherche het ene grote onderzoek na het an dere uitvoerde. Dat soort grote za ken worden volgens hem niet meer gedraaid in Zeeland. Van der Ploeg zei dat het Open baar Ministerie (OM) nu veel te vaak gaat voor de 'korte klap'. Dan worden de mensen opgepakt die direct gekoppeld kunnen worden aan een drugstransport maar wordt niet meer langdurig onderzocht wie de organisatoren en de grote af nemers zijn. Hopmans waar schuwde dat er niet gedacht moet worden dat georganiseerde crimi- Ambtenaren zijn soms ronduit bang in actie te komen tegen plegers zwaar delict naliteit iets is van buiten de provin cie. „Dat is ook hier", zei hij aan het slot van een debat over criminaliteit in Zeeland, georganiseerd door Zeeuwse juristen. De rechters zijn blij dat er een of ficier van justitie de havens in zijn portefeuille heeft. „Maar dat is maar een deel van zijn taak." Hoofdofficier Charles van der Voort wees er aan het begin van het debat op dat de criminaliteit de laatste jaren daalt en dat de Zeeuwse politie meer zaken oplost dan elders. Maar hij erkende ook dat lang niet iedereen aangifte doet zodat ook politie en OM niet precies we ten hoeveel criminaliteit er daad werkelijk plaatsvindt. Ook zei hij dat de overheid zelf kwetsbaar is geworden en dat er niet meer van uit gegaan kan worden dat mensen die in overheidsdienst werken on kreukbaar zijn. Hij bracht in herinnering dat (oud)wethouders uit Hulst en Vlis singen en meerdere raadsleden de afgelopen tijd te maken hadden met een onderzoek door het OM. „Het overheidsbestuur is kwets baar." Burgemeester René Verhulst (Goes) haakte daarop in en vertelde dat hij onlangs een voorzitter van een raadsfractie aan zijn bureau kreeg die vragen stelde omdat hij optrad tegen een verdachte situatie. Ook erkende hij op vragen vanuit het publiek dat de gemeente mak kelijker optreedt tegen mensen die verdacht worden van uitkerings fraude dan tegen Goesenaren die verdacht worden van veel zwaar dere delicten. Dat komt ook, aldus de burgemeester, omdat zijn amb tenaren soms ronduit bang zijn om tegen zulke mensen in actie te ko men. vrijdag 27 januari 2017 in Zeeland niet zo handig Ondine van der Vleuten Vlissingen -Werner Tolsma, Maag Lever Darm Stichting A Marianne Cazemier kreeg dertig jaar geleden een stoma. Rechters maken zich zorgen over hoe het Openbaar Ministe rie en de politie optreden tegen de invoer van harddrugs. Ze zien dat daar de laatste jaren onvol doende aandacht voor is. Emile Calon Middelburg -René Verhulst, burgemeester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31