PEC onderhoudt innige band met machtige zaakwaarnemer 27 En wéér kwam daar een talent van de Europese top naar Zwolle. Hoe kan het toch dat PEC regelmatig spelers strikt van grote Europese clubs? En welke rol speelt zaakwaarnemer Mino Raiola daar in? uasim Bouy van Juventus. Ha- l chim Mastour Ivan AC Milan. Gustavo He- bling en, sinds deze week, Her- /n Ongenda van Paris Saint-Ger- rain. Allemaal spelers van Euro pese topclubs die de laatste jaren opeens in het stadion van PEC Zwolle belandden, niet ver van de Peperbus en café De Hete Brij. De link tussen de jonge voetbal lers is niet zo ingewikkeld: ze ko men direct of indirect uit het net werk van Mino Raiola, de Haar lems/Italiaanse zaakwaarnemer met tentakels tot in alle uithoeken van het voetbal. PEC nam de laatste twee a drie jaar zeker tien voetbal lers onder contract met een - vaak rechtstreekse - link naar Raiola. „Ongenda heeft een andere, Franse zaakwaarnemer", zegt tech nisch directeur Gerard Nijkamp. „Wel heeft Raiola voor ons deuren geopend bij PSG, dat klopt, waar door ik nu goed contact heb met sportdirecteur Olivier Letang, de rechterhand van Patrick Kluivert." Raiola bracht recent ook spelers zoals Tomas Necid (CSKA Mos kou), Thomas Lam (AZ) en de jonge (ex-)Ajacieden Abdel El Hasnaoui, Sheraldo Becker en Philippe Sand ler onder bij PEC. Andersom bege leidde hij Ben Rienstra van PEC naar AZ. Werkwijze De veelbesproken zaakwaarnemer is wat in de voetbalwereld ook wel een 'dealmaker' wordt genoemd, en minder een echte 'spelersbegelei der' in de klassieke zin van het woord. Hij is bovenal een grote spin in het web, met niet alleen een im posant netwerk van spelers, maar óók van clubs. Naast PEC heeft ook AZ in Ne derland een opvallende link met Raiola. Voormalig clubscout en oud-speler José Fortes Rodriguez is sinds mei 2015 compagnon van de Italiaanse/Nederlandse makelaar. Raiola transfereerde onder anderen Steven Berghuis naar Watford en behartigt tevens de belangen van tewnfl AZ-spelers als de eerder genoemde Rienstra, Derrick Kuckassen, Dab- ney dos Santos, PantóJis Hatzidia- kos en de toptalenten Myrpn Boadu en Owen Wijndal. In tegenstelling tot veel ahdere zaakwaarnemers vraagt Raiola de meeste van zijn spelersdeals geen reguliere commissie van 537 procent van het bedongen jaarsala ris. Hij wil bovenal een percentage van de toekomstige transferop brengst in handen krijgen: mini maal 30 procent, soms zelfs 50. De miljoenentransfer van Paul Pogba is daar een bekend voorbeeld van. Toen de voetballer in 2012 transfer vrij naar Juventus ging, bedong Raiola zo'n 30 procent van de trans ferrechten van Pogba. Feitelijk werd hij daarmee mede eigenaar van de voetballer. Goedbe schouwd is dat een variant op het juridisch verboden third party ownership maar dan binnen (of pre cies óp) de grenzen van de wet. Rai ola vertelde daar onlangs in bedekte termen over in een interview met The Financial Times en het netto re sultaat van de Pogba-transfer is in middels algemeen bekend: 27 mil joen euro ging naar Raiola. „Ik ontken niet dat wij een goede relatie hebben met Raiola", aldus technisch directeur Nijkamp van de Overijsselse club. „Maar de sleutels van het stadion houden wij echt wel op zak, hoor. We hadden bij voorbeeld ook Bouy opnieuw kun nen huren. Maar dat hebben we niet gedaan, mede omdat we goed de balans tussen huurlin gen en eigen spelers goed wil len bewaken. Het is echt niet zo dat elke speler uit de Raiola-stal hier zomaar bin nenkomt." PSV en Lemic PEC is niet de eerste club die zich nadrukkelijk laat helpen door een zaakwaarnemer moderne stijl; mannen die net zo gemakkelijk op de stoel van een speler gaan zitten, als op die van een club. Andere grote internationale makelaars zoals Pini Zahavi of Jorge Men- des sturen complete netwerken aan van clubs, waarbinnen spelers soepel worden getrans fereerd, niet zelden met AANWINST Hervin Ongenda miljoenen aan smeermiddel. Portugese topclubs laten zich al jaren aansturen door dealmakers en investeringsfirma's, die Benfica of Porto aan goede spelers helpen, niet zelden met een aanlooproute van uit Brazilië. En zo lopen er lijntjes tot in alle uithoeken van Europa. Bij PSV maakte Vlado Lemic ja renlang de dienst uit. De Serviër behartigde niet alleen de belangen van diverse PSV-spelers zoals Alex en Heurelho Gomes, hij fungeerde ook als huismakelaar van de Bra bantse club. Het hielp PSV in het eerste decennium van deze eeuw vaak aan een uitstekende selectie, maar toenmalig directeur Jan Reker brak rigoureus met Lemic. Zijn macht werd domweg te groot. tingeloren „Wij zouden zoiets nooit toestaan", zegt Hèracles-voorzitter Jan Smit, die onlangs aankondigde serieus werk te maken van de uitdijende macht van zaakwaarnemers, zodra hij gestopt is in Almdo. „Het is te gek voor woorden wat je allemaal meemaakt", aldus Smit. „Het groeit compleet scheef, omdat clubs zo gek zijn om naar de pijpen van zo'n zaakwaarnemer te dansen. Terwijl ik altijd denk: er zijn voet ballers genoeg. Wij laten ons niet ringeloren." Deals zoals Raiola ze vaak maakt, waarbij een voetballer transfervrij of tegen een kleine vergoeding wordt gestald, in ruil voor een deel van de transferrechten: bij Heracles zal het volgens Smit nooit gebeuren. ,„Op die manier geef je je toe komstige kapitaal weg aan een zaakwaarne mer. Krankzinnig." Nijkamp kijkt daar minder rechtlijnig naar. „Het ligt heel erg aan de situatie", aldus de PEC-di- recteur. „Aan de speler, de construc tie, het standpunt van de verkopende of verhurende club. We proberen altijd te kijken wat voor PEC de beste deal is. We sluiten op voor hand geen mogelijkheden uit." donderdag 27 januari 2017 Sjoerd Iwossou Zwolle Niolecafc S=^ W. Van bovenaf: Hachim Mastour, Ouasim Bouy, Gustavo Hebling. foto's proshots&vi images in Zwolle Geboren: 24 juni 1995 in Parijs. Positie: aanvaller. Maakte op 9 augustus 2013 zijn compeditiedebuut voor Paris Saint-Germain, waar hij tot elf competieduels kwam. Geen directe link naar Raiola (foto onder), officieel begeleid door Housseimi Niakaté.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 27