Opvolger voor Oenema gezocht 26 Sifan slaat EK indoor over VOETBAL Willem II huurt Watford-spits Jong Oranje treft Engeland Vos: „Goh, dat is iets dat ik niet heel makkelijk kan definiëren. Topvorm is iets ongrijpbaars. Ik voel het vooral aan een goed herstel. En dat ik in wedstrij den weet dat ik kan blijven geven tot de finish. Dan heb je de koers dus onder controle. Een heerlijk gevoel." „Topvorm is iets voor een korte periode. Omdat ik half december pas met crossen begon, heb ik een relatief kort seizoen. Ik ben heel blij dat ik dat gevoel nu op het juiste moment te pakken heb." „Materiaalpech of valpartijen liggen meer op de loer in het veld. Toch is het veld wel ontzettend eerlijk. Als je top bent, weet je vrijwel zeker dat je vooraan zal belanden. Op de weg kun je met de allerbeste vorm middenin het peloton finishen. Daar heb je veel meer met tac tiek te maken en moet je een beetje mazzel hebben met aanvallen." „Heel het wegseizoen was ik zoekende. Pas in oktober tijdens zwaardere trai ningen in Oman wist ik: het zit er aan te komen. Op het WK daarna voelde ik mij voor het eerst heel goed. Dat vlakke par- Als je in het veld top bent, weetje vrijwel zeker datje vooraan rijdt koers in Qatar leende zich alleen niet voor een slijtageslag of een geweldige uitval. Het werd een massasprint en ik kon niets uitrichten met mijn topvorm." „Bij vlagen wel. De hoop had ik absoluut en ergens ook het vertrouwen, maar het was nergens op gebaseerd. Ik had niet de honderd procent overtuiging. Het was afwachten." „Ik deed en doe het nog veel te graag. Ik heb mezelf vastgehouden aan strohalm pjes. Maar als ik de oude zou worden, wist ik wel dat ik weer mee kon draaien in de top." „Moeilijk om daar iets over te zeggen, want ik weet hoe keihard iedereen er voor werkt. Maar toppers zullen altijd top blijven. De top is bij de vrouwen in de breedte beter geworden, maar veel beter dan top wordt de top niet. En ik weet dat mijn vorm nu gelijk is aan de vorm die ik in het verleden heb gehad. Dat betekent bij mij dus gelukkig dat ik weer vooraan koers." „Ja, maar alleen buiten de koers. Vaker rust nemen als het slecht gaat in plaats van dan harder trainen. In de koers heb ik mezelf nog niet betrapt op voorzich tigheid. Wil ik ook niet. De eerste cros sen voelden verschrikkelijk aan en de den pijn. Daar ben ik bewust doorheen gegaan. Dat is koers." Van alle afstanden in het schaatsen blijft de 500 meter van de Neder landse vrouwen achter. De enige die in de buurt van het podium komt, is Jorien ter Mors. Maar een rassprintster is zij allerminst. Tot twee jaar geleden waren de kansen op Nederlands succes op de 500 meter groter. Maar Margot Boer, goed voor brons op de Olym pische Spelen van Sotsji, stopte en Nederlands recordhoudster Thijsje Oenema zit noodgedwongen aan de kant, sinds anderhalfjaar gele den voor de tweede keer mela- noomkanker werd geconstateerd. In de eerste wereldbekerwedstrij den van het seizoen kwam de beste van de vijf Nederlandse deelneem sters niet verder dan de midden moot. „De volgende generatie meldt zich nog niet", zegt Marianne Timmer, ex-kampioene en tot vorig jaar coach van een vrouwensprint- ploeg. „Thijsje Oenema was ons laatste échte sprintkanon. Zij kon openen met 10,1 op de too meter." Ter Mors zei een week geleden nog over haar start: „Ik heb de kracht voor een opening die vier tienden sneller is dan de 10,7 die ik nu rijd. Maar het lukt mij technisch nog niet om dit te doen." En juist zo maken échte sprinters het verschil. Timmer: „Ter Mors heeft op het WK sprint mooie kansen door haar sterke 1000 meter. Maar na haar is er een gat, vooralsnog is niemand opgestaan om dat te vullen." Hoe dat komt? Niet door slechte opleidingen, of het ontbreken van boegbeelden, zegt Timmer. „Boeg- Er zal een groep opstaan, maar Pyeonchang is wel te kort dag beelden zijn van groot belang. Maar die heb je al met Ter Mors." Het gaat Timmer vooral om de talenten van rond de 20. Daar ontbreekt het aan, vindt zij. „Suzanne Schulting heeft potentie. Maar zij richt zich voorna melijk op het shorttrack." Zorgen maakt Timmer zich echter niet. „Jaren geleden was Christine Aaftink de enige vrouw die kon sprinten. Twee, a drie jaar later kwamen Andrea Nuyt en ik boven drijven. Geduld is een schone zaak. Er zal een groep opstaan, maar Py eonchang is volgens mij wel te kort dag." In Berlijn wordt gereden voor drie startplekken bij de WK sprint. Wil Nederland daar aanspraak op maken, dan moeten drie sprinters bij de eerste 28 eindigen in het klas sement over een 500 en 1000 meter. Normaal gesproken moet dit de Nederlandse vrouwen lukken. En de toekomst dan? Timmer: „Heel wat oud-schaatsers hebben nu kinderen. Volgens mij hebben Colette Zee en Martin Hersman twee dochters. Anni Friesinger en Ids Postma hebben er ook twee en Rint je Ritsma werd laatst vader van een meisje. Daar kunnen zomaar goede sprinters tussen zitten." donderdag 27 januari 2017 MSSAN ■dt ATLETIEK In navolging van Dafne Schippers laat ook Sifan Hassan (foto) de Eu ropese kampioenschappen indoor van maart aan zich voorbijgaan. De Neder landse atlete traint sinds enige tijd in de Verenigde Staten en blijft daar om zich optimaal voor te berei den op het outdoorseizoen. Ze zal in de VS wel enkele wedstrijden lopen. Hassan (24) brak eind vorig jaar met coach Honoré Hoedt, die haar sinds 2012 bege leidde. Sinds december traint de wereldkampioene indoor op de 1.500 meter onder de Amerikaan Al berto Salazar. Kristoffer Peterson maakt per direct de over stap van FC Utrecht naar Heracles Almelo. De 22- jarige Zweedse aanvaller tekent voor 2,5 jaar. VOETBAL Obbi Oulare (21) moet Willem II de rest van dit seizoen aan doelpunten gaan helpen. De Tilburgse eredivisionist huurt de aanvaller tot de zomer van het Engelse Watford. Oulare kwam de eerste seizoenshelft op huurbasis uit voor Zulte Waregem. De Belgische spits kan van avond tegen Sparta nog niet meedoen. Hij is niet speelgerechtigd. VOETBAL Jong Oranje moet in de kwalificatie voor het Europees kampioen schap van 2019 onder meer zien af te rekenen met Engeland. De Neder landse voetballers werden tijdens de loting verder gekoppeld aan Oekraïne, Schotland, Letland en An dorra. Jong Oranje slaagde er niet in zich te plaatsen voor het EK van 2017, dat in Polen plaatsvindt. 'Toppers blijven altijd top' Ellenlang was Marianne Vos zoe kende naar die machtige benen van eerder in haar rijke carrière. Nu ze de topvorm weer heeft teruggevonden, is Vos meteen de absolute favoriet om morgen op het WK in Bieles haar achtste titel in het veld te winnen. Pim Bijl Bieles Waaraan voel jij: ik ben in topvorm? Je won zeven van de negen veldritten waarin jij aan de start stond. De over tuigende manier waarop je rondrijdt, duidt op topvorm. Je won op de baan, het veld en de weg in totaal twaalf wereldtitels. Op welke ondergrond geeft topvorm de meeste garanties? Vanwege blessures en ernstige over- traindheid reed je tien maanden geen enkele wedstrijd. In maart was er de langverwachte rentree op de weg, half december volgde het veld. Wan neer dacht je voor het eerst: ik ben weer de oude? A Marianne Vos vindt het veldrijden eerlijker dan de weg. FOTO COR VOS Marianne Vos Heb je vaak getwijfeld of je nog terug op topniveau zou komen? Waarom ging je door? Je was al de grootste wielrenster ooit. Je reed bijna twee jaar geen enkele cross en toch ben je nu alweer nau welijks te verslaan. Zegt dat vooral iets over jou of meer over de kwaliteit van de rest? Je weet nu dat ook jouw lijf grenzen heeft. Ben je voorzichtiger gewor den? Bij winst morgen zou het de achtste wereldtitel in het veld zijn. Zijn die we reldkampioenschappen jou allen even dierbaar of zou een zege hier in Luxemburg extra bijzonder zijn? „De koers moet nog worden gereden, dus ik ga niet alvast tot acht tellen. Maar een nieuwe wereldtitel zou absoluut heel speciaal zijn." In Berlijn gaat het behalve om de strijd om de wereldbeker ook om de laatste startbewijzen voor de WK's allround en sprint. Zorgenkindje is de kortste af stand bij de vrouwen. Lisette van der Geest Berlijn a —Marianne Timmer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 26