20 VINCENT LUISTERT RADIO X w Een totaal onvoorspelbare tafelgenoot die de hele uitzending beïnvloedt. Het overkwam Eva Jinek met Jules Deelder. Wat doe je als talkshowhost? „Je knipoog gebruiken, die is zo belangrijk." Als ik even iets berichten mag, van daag is het Gedichtendag. Op Radio 4 niet alleen maar Mozart, Glass en Bach, nee, poëzie zal klinken, met een lach. Humor is het thema van dit jaar. Poëzie is vaak zwaar, gebroken harten, dood en lijden, onmogelijke liefdes, huilen huilen scheiden, wanhoop, depressies, drankzucht, lege flessies, maar een gedicht kan ook licht zijn. Een lollig Kees Stipkwatrijn, Ivo de Wijs, Annie Schmidt, Pieterse, Van Pame- len, Paalt jens, ach wie kent ze niet. Bud- dingh', Drs. P, ik noem er maar zo wat, lightversedichters, we hebben ze hier zat. leven, er zijn er al heel wat in gebleven, be reikten deze week mijn oor, ze lazen op de radio voor, tijdens De Ochtend Van 4, dat bracht mij veel plezier. Wat moest ik lachen om Een Yup Op Noren, een meesterlijk De Wijs-gedicht, zo leuk, zo geestig, zo licht, je kunt het op de site terughoren. Margriet Vromans, die de Ochtend presen teert althans, doordeweeks, in het weekend blijft ze thuis, dan zit daar Niels Heithuis, Vromans is al de hele week bezig de luiste raars te vragen hun favoriete gedichten aan te dragen, die worden vandaag voorgelezen. Het duurt tot 9 uur, je moet er wel snel bij wezen, maar daarna is ook al dat light weer terug te luisteren via de site. Alles wat tegenwoordig wordt uitgezon den, kan op het internet worden terugge vonden. Vroeger ging radio ene oor in, an dere oor uit, nu kun je tot in lengte van da gen luisteren naar al dat opgeslagen geluid. Vandaag wordt een lichte-gedichtendag, een soepele gewrichtendag, behalve een Brahms- Haydn- Bachdag op 4 ook een lach- dag, een klat'rende schat'rende lachdag. Een lightverse-brengt-ons-lichtdag, een gedich ten-verplichtdag. Een dag niet geleefd is een dag niet gelachen, zo is het, als je er geweest bent kun je niet meer lachen. Zonder lach is het bestaan zo kleurloos, geurloos, Van der Steurloos. Zonder lach zijn we zo grumpy, Trumpy, kwajig, saaiig, grij zig, grauwig, flauwig. Lach zal de duisternis verlichten, dus lees vandaag lichte gedich ten! Quote van de dag PC Uitvaart Breukhoven Mare de Hond krijgt dochtertje Frits Barend en Henk van Dorp hadden ooit de ex centrieke Jannes van der Wal aan tafel. Nee, dron ken of stoned was de dammer niet, stelt Frits Barend nu. „Maar Jannes gaf totaal geen ant woord op de vragen. Sterker nog, hij zei af en toe helemaal niets. En wij ook niet. Dat leverde unieke televisie op." Gasten in talkshows die zich net even anders gedragen dan verwacht. Eens in de zoveel tijd duiken ze op in de programma's. Prem Radhakishun die bij De wereld Draait Door vertelt dat Sinterklaas niet bestaat of zegt dat een recensent 'aan kleine kinderen zit'. Theo Maassen die Patrica Paay beledigt. Joran van der Sloot die Peter R. de Vries een glas wijn in het ge zicht gooit. Treitervloggers bij Pauw. Al langer geleden: de ordinaire vecht partij bij Karei van de Graaf. Of de fit- tie tussen Boudewijn Büch en Adel- heid Roosen bij de show van Sonja Barend die wanhopig zei: „Ik wou dat ik naar huis kon." Ultieme ontregelaar Soortgelijke woorden gebruikte Eva Jinek toen Jules Deelder woensdag avond - dronken, stoned of gewoon dwars - zich woensdagavond presen teerde als de ultieme ontregelaar. „My God, hoe komt er ooit een einde aan deze uitzending", bracht Jinek op een gegeven moment uit. „Maar daar zat een flinke dosis humor in. Je kunt dit alleen maar met een knipoog op lossen", vindt collega Wilfred Genee, die op de avond zelf al een appje kreeg van René van der Gijp: 'We moeten Jules Deelder uitnodigen voor ons programma'. „Nou, hij is van harte welkom, hoor." Genee vindt Jinek 'gegroeid'. „Zelf reflectie is belangrijk, zeker voor ie mand die altijd binnen de lijntjes kleurt en de controle wil houden, terwijl ze buiten de uitzending juist zo makkelijk en relaxt is. Door zo boos te worden, gaf ze hem wel meer credits. Maar ik dacht ook: hoe zou ik dit zelf opgelost hebben? Ik zou, denk Eva deed het heel goed. Je zal daar maar zitten en elke keer worden onderbroken ik, gezegd hebben: 'Nou Jules, zeg even wat je wil zeggen. Dan houden wij aan tafel ons even twee minuten stil'. Maar dan nog heb je geen garan tie." Volgens Huub Stapel deed Eva Ji nek wat zij moest doen. „Hem de mond snoeren en het programma vervolgen, waardoor iedereen aan het woord kwam. Ze deed het heel goed. Je zult er maar zitten en elke keer worden onderbroken. Ik denk dat ik hem naar buiten had getrok ken", aldus Stapel, die zich opwond op Twitter. „Eva had door haar redac tie in bescherming moeten worden genomen. Ze hadden Jules weg moe ten halen. Ik heb hem nog nooit zo gezien. Ik neem aan dat hij doorge- snoven of dronken was, in ieder ge val was er iets niet jofel. En dan hoor je een dag later: oh wat een enerve rende televisie, maar dat is makkelijk roepen vanaf de zijlijn. Je zult er zelf zitten en niet de kans krijgen je ver haal te doen." Irritatie Oud-presentator en mediatrainer Leo de Later vindt juist dat Jinek te Ik was gemeen. Ik realiseerde me niet hoe moeilijk het is een rol van een ander over te nemen Lach Een aantal van die lichte poëten die nog Reageren? vincent@persgroep.nl vrijdag 27 januari 2017 MUZIEK Het is nog on duidelijk wan neer de uitvaart is van de vorige week overleden Hans Breukho ven. Zijn li chaam is nog in Londen. Er zou vandaag een af- scheidsdienst zijn in Rotter dam, maar die gaat niet door. SHOW Presentator en theatermaker Mare de Hond en oud-atlete Remona Fran sen hebben gis teren een doch tertje gekregen: Livia Jasmin. Voormalig rol stoelbasketbal ler De Hond en oud-zeven- kampster Fran sen zijn nu zes jaar samen. DIE ENE on mo ge Dennis Jansen ke 44 Huub Stapel —Charlie Sheen be tuigt spijt dat hij kri tiek uitte op Ashton Kutcher in de serie Two and a Half Men

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20