Unilever kan leven met magere cijfers Nu in de winkel! VNO-NCW houdt De Boer E 17 Levensmiddelen moeten goed gestapeld, dus geen bier bovenop de eieren er twee. Die ontwikkeling zie je ook in de distribu tiecentra van supermarkten en webwinkels." „Dat valt moeilijk te zeggen. Computers kunnen de menselijke oog-handcoördinatie lastig nabootsen. Ik kan alles pakken wat mijn ogen zien. Voor een robot is dat beduidend moeilijker: zodra een fabri kant de verpakking van een fles of product wijzigt, herkent de machine die niet meer en loopt alles vast." „Universele grijpers zijn de heilige graal van de lo gistiek. Over tien jaar is die technologische uitda ging waarschijnlijk gekraakt, maar we zijn er nog lang niet. Wat helpt is als fabrikanten artikelen en verpakkingen meer standaardiseren. Vraag is of ze daartoe bereid zijn, want ze kunnen dan minder onderscheidend zijn met hun producten." „De doorontwikkeling van batterij technologie zal enorme gevolgen hebben met allerlei autonoom rijdende voertuigen." „Het is niet alleen robotisering, maar ook al decen nia informatisering. Neem de pinautomaat. Die heeft bankmedewerkers aan de balie weg geauto matiseerd, maar heeft ook onze manier van betalen en behoefte aan contant geld volledig veranderd. Dat kan ik geen slechte ontwikkeling noemen." „Het is geen vraag óf, maar wanneer het gaat ge beuren. Robots vervangen veel arbeid die lichame lijk zwaar is of die werknemers niet graag doen. Veel distributiewerk voor webwinkels is dodelijk saai. Waar robots banen overbodig maken, komen deels andere functies terug, zoals toezicht houden." „Werk verandert door automatisering, dat is sinds de industriële revolutie altijd zo geweest. Tot nu toe zijn er netto altijd banen bijgekomen en heb ben we ons prima weten te passen. Straks werken we misschien maar twintig uur per week. Dat is al leen maar mooi toch?" DEN HAAG Hans de Boer blijft tot halverwege 2020 voorzitter van werkgeversorganisatie VNO-NCW. Het dagelijks be stuur van de lobbyclub voor be drijven heeft hem bereid gevon den voor een tweede termijn. De geboren Fries (62) staat sinds medio 2014 aan het hoofd van VNO-NCW. De herbenoe ming van de voorzitter past vol gens VNO-NCW bij de eigen strategie om „in onzekere tijden de sterke positie van Nederland verder uit te bouwen met kan sen voor iedereen." De Boer staat bekend als een man van verrassende uitspra ken. Zo zei hij in 2015: „Al die labbekakken die hier in een uit kering zitten, die moeten aan het werk." Na een storm van kritiek trok de ondernemers voorman zijn omstreden uit spraak schielijk in, althans de formulering ervan. Minder groei dan verwacht en ma gere vooruitzichten op groei in 2017. De prestaties van Unilever vie len tegen. Vooral in India en Brazi lië had de producent van voeding en verzorgingsproducten het zwaar. De Braziliaanse economie zit in een diepe recessie en in India leidde de chaotisch verlopende ver vanging van de meest gebruikte bankbiljetten tot een fors tekort aan contant geld. Dat leidde tot minder verkopen in de winkels van Unile vers producten. Polman toonde zich desondanks best tevreden over de gang van za ken. Hij wees op de vruchten die de nieuwe strategie van het bedrijf af werpt. Daarmee doelde hij onder andere op de grotere aandacht voor de verkoop van dure merken en producten en de bijbehorende winst. De Unilever-topman wees in zijn toelichting ook op producten met maatschappelijk nut. „We verko pen bijvoorbeeld 4 procent meer bouillonblokjes van Knorr in Afrika. Daar stoppen we extra ijzer in, omdat veel kinderen te weinig ijzer in hun voeding binnen krij gen." Dat maatschappelijk nut en ren dement samengaan, blijkt volgens Polman ook uit de verkoop van de bacteriedodende Lifebuoy zeep. Unilever heeft die zeep gekoppeld i We stoppen voor de kinderen in Afrika extra ijzer in onze bouillonblokjes aan een grote handenwascampagne in arme landen. „Jaarlijks sterven twee miljoen kinderen aan diarree. Driekwart van die doden kan voor komen worden als mensen vaker hun handen wassen", aldus Pol man. Hij noemde de campagne suc cesvol, ook voor Unilever. „De ver koop van Lifebuoy groeit met meer dan tien procent per jaar." Gouden Boefyes Deel 12: De Chinese nachtegaal vrijdag 27 januari 2017 PC Vincent Kwaks: „Waar robots banen overbodig maken, komt ander werk terug." foto koen verheijden Gaat het nog vijf of tien jaar duren voor er geen mens meer aan te pas komt? —Vincents Kwaks Dat moet in de 21ste eeuw toch oplosbaar zijn... Wat voorziet u nog meer? Onderzoekers van Oxford stellen dat door robots de helft van de banen kan verdwijnen. Lodewijk Asscher waarschuwt voor de gevolgen, wat zegt u tegen hem? Gaat u minder verdienen als er veel mensen hun baan verliezen en dus geen vliegreizen of producten meer kunnen kopen? Beleggers lieten het aandeel Unilever vallen na tegenvallende cijfers over 2016. Maar de cijfers vertellen niet het hele verhaal vindt Unilever-topman Paul Pol man. Peet Vogels Amsterdam VeSfkting m met deze bon O.a. verkrijgbaar bij: AKO, Attent, Blz., Bruna, Cigo, Libris, PLUS, Plantage, Primera, Spar, The Read Shop en Vivant Deze bon is geldig t/m 3 februari 710114 003423 Geboren: 31 mei 1964, Zwanenburg Loopbaan: 1982-1989 Technische Natuurkunde, TU Eindho ven 1990-1999 Diverse banen (oa Logica, OMRON, Van Vliet-Pijnac- ker en ASML). Vanaf 1999 Vanderlande. CTO sinds 2014. Van 2001 tot 2008 onder meer ver antwoordelijk het bagage systeem in de nieuwe Terminal 5 op Heathrow: „Misschien wel de mooiste klus van mijn leven." De problemen na de opening zaten niet in Vanderlandes systeem, stelde een parle mentaire enquêtecommis sie vast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17