Tommy Wieringa Minicruise naar York of Leeds II 15 Omdat Trump P&OK elke kritiek persoonlijk opvat, zal ook zijn wraak persoonlijk zijn e sussende com mentaren over het aanstaande presi dentschap van Do nald Trump heb ik niet begrepen. Dat we het eerst maar eens even moesten aanzien, dat de kans op een verrassing niet moest worden uitgesloten. Mogelijk heeft het alarmsignaal van Trumps inaugurale speech nu ook hun oren bereikt. Die speech en de eerste dagen van zijn presidentschap zijn een voortzetting van de campagne die hij voerde, er is geen verschil tussen de meedogenloze populis tische kandidaat die loog zoals hij ademhaalde en de 45ste presi dent van de Verenigde Staten. Zijn eerste beleidsdaden zijn principieel in het voordeel van grootkapitaal, bodemexploitatie en conservatieve waarden. Ban ken, oliemaatschappijen en wa penhandelaren profiteren, illega len, armen en het milieu hebben er al meteen onder te lijden. Dit is het gewelddadige kapita lisme van het recht van de sterk ste en alle macht aan de macht. Het is een even eenvoudig als ge wetenloos programma, de uit komst zal voorspelbaar en angst aanjagend zijn. Omdat Donald Trump elke kritiek persoonlijk opvat, zal ook zijn wraak per soonlijk zijn. Waar hij kan, zal hij zich wreken als een Nero, een Tiberius. Op alles. Op iedereen. Transparency International, een ngo die wereldwijd corruptie in kaart brengt, spreekt haar diepe zorg uit over de situatie in de VS, waar de president zijn schoonzoon regeringsadviseur maakt, weigert zijn belastingaan gifte openbaar te maken en de banden met zijn zakenimperium in stand houdt. TI spreekt van 'vriendjeskapitalisme' en een 'draaideur tussen leidende posi ties in de zakenwereld en het openbaar bestuur'. Autocratische leiders zeggen corruptie en zelfbevoordeling door 'de elite' te bestrijden, maar geven juist een sterke stijging van corruptie en zelfbevoorde ling te zien. Hongarije en Turkije zijn voorbeelden. De dokter is hier de kwaal. slachtoffer van de regering- Trump, die klinkklare leugens verkoopt als 'alternatieve feiten'. De behoefte aan waarheid is in Europa uitgevonden - de ency clopedische waarheid, de be hoefte om alles te weten en daar mee tot een zo volledig en objec tief mogelijk beeld van de waar heid te komen. Dat is een funda menteel Verlichtingsideaal. Een springlevend ideaal omdat het haaks staat op de blikvernauwing van informatiebubbels van deze tijd. De verzuiling in algoritmes. Europa mag depressief en ver deeld zijn, een paar sterke ge meenschappelijke vijanden kun nen wonderen doen voor de een heid. Eerder stelde ik hier mili taire parades aan onze oostgren zen voor om het humeur te ver beteren. Dat was een grap. onmiddellijk moet wapenen te gen de verdeel-en-heerspolitiek van zowel de Verenigde Staten als Rusland. In 2014, tijdens zijn bezoek aan Brussel, waar schuwde Obama al dat Europa niet vanzelfsprekend meer op de VS kan rekenen voor haar defen sie, en zich onafhankelijk moet maken van Russisch gas. Deze boodschap is onder Trump alleen maar urgenter geworden, nu hij zich direct tegen het bestaan van de EU heeft gekeerd. Zijn hoop op een verdere desintegratie van de EU was een ontoelaatbare in menging in een buitenlandse aangelegenheid, die als uiterst vijandig moet worden opgevat. Prachtige historische steden in Noord-Engeland! FERRIES Als klein kind droeg ze haar badpak al over haar gewone kleding. En ze verzon de meest extravagante cre aties voor haar poppen en knuffels. Maar ondanks haar prille fasci natie voor mode en kleding ging Alexandra Frida (geboren Volle- bregt, red.) eerst rechten studeren voordat ze zich meldde bij het Amsterdam Fashion Institute. De ontwerpster: „Ik deed het omdat het een soort traditie is: ie dereen in mijn familie heeft die studie gevolgd. Daarnaast vond ik het belangrijk over de juiste ken nis te beschikken voor het opzet ten van een gezond bedrijf. Je moet ook zakelijk zijn in de mo dewereld anders gaat het mis. Ik zie het regelmatig om mij heen gebeuren." Nu heeft ze een eigen atelier en staan haar winkel en webshop in de grondverf. Ze werkte met een team van zo'n vijftien mensen aan haar show voor de Amsterdam Fashion Week. Op de catwalk zijn van avond in De Gashouder - met 700 zitplaatsen de grootste etalage van het evenement - twintig ontwer pen van haar hand te zien. Vooral sensuele en stoere silhouetten met klassiek vrouwelijke tailles, uitge voerd in kant, print en vol am bachtelijk borduurwerk. „Alles heeft een Arabisch tintje. Zowel de muziek van mijn show als de belichting en de stoffen. Ik heb deze collectie gebaseerd op de sprookjes van Duizend-en-een- nacht, waarbij een vrouw zichzelf in leven moet houden door een koning te blijven boeien met haar verhalen. Ik houd van sterke, mys terieuze vrouwen, voor hen ont werp ik mijn kleding." Aan sommige stukken die van avond worden getoond is meer dan vier weken gewerkt. „Ze be vatten duizenden kralen die we er één voor één op hebben gebor duurd. Een gekkenwerk dat enorm veel geduld en precisie vergt. So wieso is zo'n show een enorme in spanning: het afgelopen halfjaar De reacties van mijn vriend en familie blijf ik belangrijker vinden heb ik alles opzijgezet voor die twaalf minuten op de catwalk. Gaat dat goed, dan ervaar ik dat als het puurste moment van geluk." Twee jaar terug stond ze tussen grote namen als Alexander Wang, Calvin Klein en Mare Jacobs op de New York Fashion Week. „Een gi gantisch mooie ervaring die niet direct bekende Amerikaanse klan ten opleverde. Het zou mooi zijn als dat alsnog gebeurt, maar de re acties van mijn vriend en familie blijf ik belangrijker vinden." Bestel nu op pzc.nl/minicruise vrijdag 27 januari 2017 Zieke dokters D De waarheid is het eerste Geen grap is dat Europa zich De ideale bestemming voor een korte break! Het wordt alleen moeilijk kiezen welke van de twee steden u wilt ontdekken. 'Ik ontwerp voor sterke vrouwen' Toptalent Alexandra Frida (31) is eigenzinnig en ambitieus. De Nederlandse designer zette het afgelopen halfjaar alles opzij voor haar twaalf minuten du rende show vanavond tijdens de Amsterdam Fashion Week. „Het is het waard." Annemart van Rhee Amsterdam —Alexandra Frida Alexandra Frida, foto dingena mol Bij een bezoek aan York waant u zich terug in de tijd. Middeleeuwse stadsmuren ommuren gezellige steegjes gevuld met winkels, boetiekjes, traditionele pubs, talrijke musea en zandstenen kerken. Leeds is een levendige stad en staat bekend om zijn culturele erfgoed, top of the bill shopping en fantastisch eten en drinken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15