'Ouders leren wanneer koorts bij kind ernstig is' 14 Specialiste portretrecht voorspelt veroordeling van online supermarkt Een geintje met een lookalike of een zware inbreuk op het portretrecht? Max Verstappen staat in zijn recht tegenover supermarkt Picnic, zegt specialist portretrecht Jacqueline Schaap. „Ook voor een grapje moet je beta len", zegt advocaat Schaap. „Feit is dat Picnic zich de persoonlijkheid van Max Verstappen heeft toege- eigend voor commerciële doelein den. Daar hadden ze toestemming voor moeten vragen." Dat vindt Max Verstappen ook. Hij eist in een procedure bij de rechtbank Amsterdam 350.000 euro van de online supermarkt, onthulde deze krant woensdag. In de publieke opinie streden twee re acties om voorrang. Een deel van het volk zette Max neer als geld wolf, de andere helft vond het zijn goed recht. Of hij een geldwolf is, daar kun je over discussiëren. Zijn goed recht is het in elk geval, zegt Schaap, speci alist portret- en merkenrecht. En zelfs als die 350.000 euro Verstap pen op zich niet zo interesseren, kan het raadzaam zijn er toch een zaak van te maken. Parodie „Neem het voorbeeld van de super markten. Nu was het een parodie op een filmpje van Jumbo, maar stel dat Picnic als eerste supermarkt het beeld van Verstappen had gebruikt. Dan zouden andere supers nooit meer met hem in zee gaan en zou hij dus potentiële sponsors mislo pen. Met deze zaak laat Verstappen andere bedrijven zien dat ze niet zomaar met hem kunnen adverte ren." Dat Max niet zelf in het filmpje optrad maar een lookalike, maakt volgens de juriste geen verschil. In 2005 werd iLocal bestraft voor soortgelijk gebruik van een even beeld van Katja Schuurman. Die fi gureerde in een parodie op een Gouden Gidscommercial waarin Schuurman wel zelf opereerde. De redenatie van de rechter: het kan dan wel niet de echte Katja zijn, ie dereen die de commercial ziet weet dat aan haar wordt gerefereerd. En dus probeert iLocal een slaatje te slaan uit haar bekendheid. Daar hoort een vergoeding tegenover te staan. Het verweer van Picnic tenslotte dat het geen commercial is - het filmpje zou een blijk van waarde ring zijn aan de eigen bezorgers - snijdt volgens Jacqueline Schaap ook geen hout. „Het stond op een voor iedereen toegankelijke face- bookpagina." Schuldig, maar 350.000 euro schadevergoeding is wel heel veel De online supermarkt is schuldig dus, aldus de advocaat. Rest de vraag wat voor bestraffing er uit zal rollen. „350.000 euro is wel heel veel. De schadevergoeding moet gelijk staan aan het bedrag dat Max Verstappen normaal zou hebben gekregen voor een vergelijkbare commercial. Dat zal hij moeten aantonen." Veel ouders zijn bang dat er iets veel ergers aan de hand is dan een simpel griepje. Meestal probeert de arts hen gerust te stellen. 'Kom maar terug als het achteruitgaat', is de boodschap. „Ouders blijven dan onzeker over wat er aan de hand is. En we ten eigenlijk niet wat ze nu in de gaten moeten houden", vertelt Ri- anne Oostenbrink, kinderarts van het Rotterdamse Sophia Kinder ziekenhuis. Ouders krijgen op de spoedei sende hulp nu al een boekje mee, met de opdracht op hartslag, ademhaling, kleur van het kind en algehele indruk te letten. „Maar het blijkt lastig in te schatten wanneer het niet goed gaat. Een ouder maakt zich bijvoorbeeld grote zorgen als het kind hard huilt. Maar een kind dat heel rus tig is, kan apathisch zijn. En dat is één van de kenmerken dat er wat aan de hand is." Het kinderziekenhuis werkt met financiële hulp van de stich ting Coolsingel aan een website, om ouders te informeren over koorts bij hun kind. „Daarop wil len we ook filmpjes zetten, van een ziek versus een gezond kind. Zodat ouders kunnen zien wan neer ze naar de arts moeten." TE LAAT KAT GEVONDEN vrijdag 27 januari 2017 GO 'Grap met Max Verstappen gaat Picnic geld kosten' Sander van Mersbergen Amsterdam - Jacqueline Schaap, advocaat Een brandweerman haalt in Amersfoort een kat onder het ijs vandaan. Schoolkinderen hadden het dode beestje zien liggen. Hun juf belde daarop de dierenambulance. Medewerkers probeerden het ijs te breken, maar dat lukte niet, waarna de brandweer werd ingeschakeld. De eigenaar van de kat kon worden opgespoord, doordat het dier gechipt was. foto as media Ouders kloppen het vaakst aan bij hun huisarts of de spoedei sende hulp van het ziekenhuis omdat hun kind koorts heeft. Meestal is het niet ernstig en stuurt een arts hen naar huis. Het Sophia Kinderziekenhuis werkt aan een website met in formatie over koorts. Adrianne de Koning Rotterdam De echte Max Verstappen. De nep-Max poseerde ook gretig in het Amersfoortse magazijn van Picnic, foto saskia berdenis van berlekom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 14