Lange straf dreigt voor bioloog na delen wetenschappelijke studie NU BIJ QMUSIC Q D66 wil nog voor zomer regels opvang binnen Europese Unie gelijktrekken 13 Asielzoekers in heel Europa moeten vanaf dag één taalles, veilig onderdak, medische zorg en een baan krijgen. D66 in het Europese Parlement wil zo asieltoerisme tegengaan. Nu kijk je wel uit waar je heen gaat als asielzoeker. Niet naar Bulgarije, want daar word je opgevangen in een gevangenis. In Zweden mag je alleen ongeschoold werk doen, in Griekenland en op Cyprus is de medische zorg beroerd. „Lidstaten beconcurreren elkaar met hard, harder, hardst als het om opvang gaat, in de hoop zo veel mogelijk asielzoekers buiten de deur te hou den", zegt D66-Europarlementa- riër Sophie in 't Veld. Zij werkt aan één Europese asiel opvang, die ze nog vóór de zomer door het parlement wil krijgen. Want nu dreigen landen met de be ste voorzieningen te worden 'ge straft' met het hoogste aantal asiel zoekers. In 't Veld: „Wij denken dat je een veel eerlijker spreiding en minder heen-en-weergetrek krijgt als de opvang overal in Europa min of meer gelijk is." De Europese Commissie vindt dat ook en kwam vorig jaar al met voorstellen om de opvang te stroomlijnen, maar haar idee om asielzoekers uiterlijk binnen zes maanden op de arbeidsmarkt los te laten (nu is dat in sommige landen een jaar) gaat In 't Veld niet ver ge noeg. „Niemand wint erbij als asiel zoekers eerst een halfjaar uit hun neus zitten te eten. Waarom niet vanaf dag één taalles en een baan? Zo begint ook hun integratie met een. En als later blijkt dat ze toch geen recht hebben op asiel, is er ook geen man overboord. Dan hebben ze ervaring opgedaan en geld ver diend." In 't Veld wil ook zo snel mogelijk een vaste opvanglocatie. „Het ge zeul met mensen van de ene op vang naar de andere, en kinderen Lidstaten beconcurreren elkaar met hard, harder, hardst als het om opvang gaat die steeds van school moeten ver anderen, leidt nergens toe. Iedereen is er alleen maar bij gebaat als nieuwkomers zo snel mogelijk vol uit kunnen meedraaien." In 't Veld verwacht in het Parle ment een breed draagvlak voor haar voorstellen. De echte strijd - voor ziet ze - komt pas daarna, in het overleg met de lidstaten. „Die stu ren mensen liever terug naar Libië, die willen helemaal geen gezamen lijk asielbeleid." Ook PvdA-Europarlementariër Kati Piri ziet zeker een links/libe rale meerderheid. „Wij kunnen er in elk geval prima mee leven." De grootste Parlementsfractie, de christendemocratische EVP, heeft nog reserves. „Iedereen wil een be tere opvang, maar hoe dat precies moet zijn uitgewerkt is nog punt van discussie." In 't Veld wil haar voorstel er voor de zomer door hebben, omdat ze veel verwacht van het Maltese EU- voorzitterschap, dat 1 juli afloopt. De Britse ex-kolonie, op enkele uren varen van de Noord-Afri kaanse kust, is ervaringsdeskun dige, de premier zelf een oud-Euro parlementariër. Hoyos dreigt niet alleen in de cel te belanden, er hangt hem ook een boete boven het hoofd die kan op lopen tot ruim 300.000 euro. Gomez Hoyos heeft niemand verkracht en is ook geen mensen smokkelaar - voor beide misdaden geldt in Colombia een vergelijk bare lange straf. De reden dat hij vandaag voor de rechter staat is dat hij als student een wetenschappelijke studie over amfibieën online had gezet. Ten behoeve van zijn eigen studie en om 'andere armlastige studenten te helpen' trok hij zich niets aan van het dure copyright. Justitie in de Verenigde Staten en een internationale lobby van grote uitgevers willen hem nu ten voorbeeld stellen. De procedure tegen Gomez Hoyos loopt al zes jaar. De Colom biaan geniet wereldwijd bekend heid en wordt gesteund door an dere studenten. Hij krijgt rechts bijstand van twee Amerikaanse stichtingen die vinden dat weten schap voor iedereen toegankelijk moet zijn: de Electronic Frontier Foundation en Creative Com- t De zaak kan gevolgen hebben voor de omgang met wetenschappelijke teksten mons. Medestanders van de ver dachte noemen het belachelijk dat de regering in Colombia nauwe lijks iets doet aan het massaal en il legaal kopiëren van films en games maar wel keihard uithaalt naar een student die zonder winstbejag kennis deelde. De zaak ligt internationaal ge voelig en kan gevolgen hebben voor de omgang met wetenschap pelijke teksten. Staatssecretaris Sander Dekker (Onderwijs) kondigde toevallig deze week een Nationaal Plan Open Science aan. De Nederlandse overheid heeft hiervoor contrac ten gesloten met zeven van de grootste uitgevers, waardoor in 2018 minimaal 57 procent van de door deze uitgevers gepubliceerde wetenschappelijk artikelen uit Ne derland gratis beschikbaar moeten zijn. music WEET JIJ AL WAT HET IS? LUISTER EN RAAD HET GELUID GO vrijdag 27 januari 2017 Frans Boogaard Brussel —Sophie in 'tVeld Bioloog Diego Gomez Hoyos (28) kan acht jaar gevangenis straf krijgen in Colombia. Zijn misdrijf? Het online zetten van een wetenschappelijke studie. Bob van Huët Rotterdam/Bogota HET GELUID

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13