1 2 3 4 10 30 JAAR ERASMUSBEURS Europa valt uiteen? Niet als je naar de Erasmus- beurs kijkt. Die bestaat vandaag 30 jaar en verbreedt nog altijd de horizon van jongeren uit heel Europa. Wat hebben al die jaren uitwisse ling opgeleverd? Honderden grensover schrijdende relaties... Olga studeerde in Griekenland inter nationale relaties en journalistiek, maar daarin zag ze geen toekomst voor zichzelf. „Ik wilde wat anders." In 2014 meldde ze zich aan voor een tiendaags Erasmusproject over de mocratie en media in Nederland en ontdekte daar dat ze jongerenwerk leuk vindt. „Terug in Griekenland kon ik nergens anders meer aan den ken. Ik had liefde voor jongerenwerk gekregen. In Griekenland is het jon gerenwerk niet zo goed georgani seerd als in Nederland. Er zijn ook geen speciale opleidingen voor." Ze reisde opnieuw naar Nederland om alles over jongerenwerk te leren. Dit keer bleef ze een jaar en draaide ze mee in een Erasmusproject over lhbt'ers (lesbiennes, homoseksuelen, biseksuelen en transgenders) en me dia. Daar leerde ze Anniek Schutten (23) kennen. „Ik vond haar leuk, maar durfde haar dat niet te zeggen. Ik was nog nooit verliefd geweest op een vrouw." In Griekenland is het niet makkelijk om lesbisch te zijn, zegt ze. „Homo's worden gediscrimineerd." Olga ontwikkelde zich tot jonge renwerker en werkt door heel Europa mee aan Erasmusprojecten. Toen ze daarvoor opnieuw in Nederland kwam, ontdekte ze dat ze Anniek nog steeds leuk vond en durfde dat ook uit te spreken. „Dat deed ik vlak voordat ik terug naar huis ging. We zeiden te gen elkaar: we gaan het proberen. We belden elke dag met elkaar. Anniek werd steeds belangrijker voor me." De relatie werd zo serieus dat Olga afgelopen zomer haar geboorte eiland Samos heeft verruild voor Nederland. Ze leert Nederlands en woont nu samen met Anniek in Haaksbergen - als ze niet als jonge renwerker in het buitenland zit. „Mijn leven is compleet veranderd door de uitwisseling!" Ik was nog nooit verliefd geweest op soms kwamen daar zelfs baby's uit voort... Hayo had al een paar keer vrijwilli gerswerk gedaan via EVS toen hij negentien jaar geleden meedeed aan een training over het opzetten en promoten van vrijwilligersprojecten en jongerenuitwisselingen voor de Erasmusprogramma's. „In die groep deelnemers zat lldikó. Het was liefde op het eerste gezicht." Na de training rondde Hayo zijn hbo-studie in Zwolle af. „Daarna vroeg ik me afof ik in Nederland zou blijven of naar Hon garije zou gaan. Ik kwam uit Zeewolde en had niks in Nederland. Mijn vrouw was al geset teld in Boe dapest. Daarom zijn we daar gaan samenwonen." Het stel trouwde in 2005 en kreeg twee dochters. Lilly is 10 en Anna 7. „Ze spreken Hongaars, Nederlands en Engels. We spreken die talen thuis dwars door elkaar heen. Voor een buitenstaander is het vermoede lijk niet te volgen." Hayo werkt als manager veiligheid en gezondheid voor ExxonMobil, Wespreken drietalen dwars door elkaar heen een internationaal olie- en gasbe drijf. Hij reist veel, maar Hongarije is nu zijn thuis. Hij geniet van het land. „Het weer is stabieler, er is minder regen. Hongaren zijn heel gastvrij en vriendelijk. De familie van mijn vrouw heeft erg haar best gedaan om me hier thuis te laten voelen." uiteraard leverde het ook veel kennis op... Van Veldhoven (43) studeerde toege paste vreemdetaalwetenschappen in Parijs en deed later een postdoc Eu ropese integratie in Brussel, de laat ste via, de eerste buiten Erasmus om. „Het belangrijkste is dat je je echt he lemaal onderdompelt in een andere cultuur. Daardoor ga je ook met heel andere ogen naar je eigen land kij ken: wij vinden van onszelf dat we lekker direct zijn, maar buitenlan ders vinden ons juist ongelooflijk lomp en bot." Ook over haar buiten schoolse er varingen is hetD66-Ka- merlid al leen maar razend en thousiast: „Ontzet tend leuke tijd met jonge men sen overal vandaan. Je maakt ken- lk heb er geleerd hoe bot wij zijn nis met al die verschillende culturen die samen Europa maken. Dat blijft een belangrijk bindmiddel." Van Veldhoven hield er, zoals zoveel Erasmusgangers, meteen een eerste baantje aan over. „Onderdeel van mijn studie in Brussel was een stage in het Europees Parlement, bij Elly Plooij (WD). Die had iemand nodig en toen ben ik daar een halfjaar blijven wer ken." Van Veldhoven werd er (voorlo pig) ambtenaar en Kamerlid mee, haar Italiaanse jaargenote Federica Mog- herini - die in Aix-en-Provence haar thesis voorbereidde - buitenlandchef en vicevoorzitter van de Europese Commissie. Het zijn uithangborden waarmee ze in Brussel graag pronken. en verbondenheid binnen Europa. Zijn geboorteland Hongarije lag ach ter het IJzeren Gordijn, studeren in West-Europa was er niet bij. Nu reist de Eurocommissaris het halve conti nent af om het succes van zijn jarige Erasmusprogramma uit te venten: eindelijk iets in Europa dat werkt! En eigenlijk vanzelf, want fans genoeg: studeren over de grens is leuk én staat goed op je cv. Vandaar dat Europa zijn succesnummer steeds breder maakt - tegen 2020 moeten 100 Erasmus- gangers hebben een open blik 1.000 jongeren in het bui tenland ook vrijwilligers werk kunnen doen - en het steeds meer mag kosten. Net als de Rotterdamse geleerde (overleden in 1536) lijkt ook het naar hem ge noemde pro gramma zijn tijd ver voor uit. Bij de aarzelende start 30 jaar geleden stond Europa aan de voor avond van één markt en één munt, het kon eigenlijk alleen maar vooruit. Maar nu her en der euroscepsis en na tionalisme de kop opsteken is het grote winst, aldus Navracsics, dat een hele generatie zich niet alleen burger van een stad of land voelt, maar ook van Europa. Erasmusgangers hebben een open blik, ze smeden banden, en zelfs in tijden van crisis of conflict, meent de Hongaar, zullen ze elkaar blijven steunen. „Economische pro blemen, groeiende sociale ongelijk heid en terreur stellen veel van onze overtuigingen en waarden zwaar op de proef. Maar precies op zulke mo menten zijn openheid, wederzijds begrip en solidariteit zo belangrijk. Ik weet zeker dat Europa met de steun, dromen en geestdrift van de Eras- musgeneratie in goede handen is." vrijdag 27 januari 2017 GO Liefde, begrip en baby's Frans Boogaard Bettine Winters De Griekse Olga Karageorgiou (26) vond dankzij een Erasmuspro- gramma in Nederland de liefde van haar leven en heeft haar loopbaan een heel andere draai gegeven. —Olga Karageorgiou r Hayo de Vries (40) was op slag verliefd toen hij de Hongaarse lldikó Gulacsi (47) ontmoette tij dens een training van de EVS, de vrijwilligersdienst van Erasmus. —Hayo de Vries Olga (links) en An niek leerden elkaar kennen via een Eras musproject en wonen nu samen. FOTO ERIC BRINKHORST Meer dan 180.000 Nederlanders studeerden via Erasmus in het bui tenland, een van hen is D66-Ka- merlid Stientje van Veldhoven. „Een fantastische ervaring. Ik gun het iedereen", zegt ze 20 jaar later. S. van Veldhoven Stinkend jaloers is Eurocommissa ris voor Onderwijs Tibor Navrac- sics. Elk jaar trekken honderddui zenden Europeanen op zijn initia tief naar het buitenland voor stu die, training of vrijwilligerswerk, maar zelf kreeg hij nooit die kans. —Tibor Navracsics

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10