Tienduizend zonnepanelen Lekker uif uw regio, sfreekpr<Mucf en van Agriwiarkf S3 7 Alle bewoners van het seniorencomplex aan de Boomdijk in Hansweert kiezen voor zonnepanelen. Het is het eerste appartementengebouw waar R&B Wonen deze plaatst. Fiat voor parkeerplaats Frisostraat |l "Alles op de boerderij wordt biologisch bisss! geteeld Qp de echte Walcherse klei DUURZAAM RENOVEREN BEWONERS ENTHOUSIAST BH Mattie Joosse uit Hansweert hoefde niet lang na te denken over het aan bod van R&B Wonen om de huur prijs van haar appartement aan de Boomdijk met 12,50 euro te verho gen. „De zonnepanelen die ze nu op het dak leggen, leveren waar schijnlijk een veel grotere bespa ring op", zegt ze. „En we betalen hier al veel minder energiekosten dan in het huis waar we tot twee jaar geleden woonden." De negen andere bewoners van het seniorencomplex denken er precies hetzelfde over. Iedereen zei namelijk 'ja' toen R&B met het aanbod kwam om zonnepanelen aan te schaffen. Een aangename verrassing, vertelt manager vast goed Reinier de Jonge: „Tot nu plaatsten we alleen zonnepanelen De mensen doen vooral mee omdat het goed is voor het milieu bij nieuwbouwprojecten en bij eengezinswoningen. Dit is het eer ste appartementengebouw en met een doet iedereen mee!" „Dat zegt wel iets over de senio ren die hier wonen", vindt zijn col lega André Polfliet. „Ze doen niet alleen mee vanwege de besparing op de energiekosten, maar vooral omdat het goed is voor het milieu", is zijn ervaring. De panelen worden ook bewust op een opvallende plek WONINGCORPORATIES bevestigd: op schuine dakjes van de erkers. „Alleen kunnen er daar maar 15 op, de andere 45 liggen op het platte dak." R&B Wonen neemt het gebouw uit 1992 stevig onder handen. De corporatie wil daarmee het blok qua uiterlijk beter laten aansluiten bij de nieuwbouw die de afgelopen jaren is gerealiseerd. Bij de renova tie zijn nog twee zaken van belang: de wensen van de bewoners én duurzaamheid. Neem de panelen rondom de galerij. Polfliet: „De be- Dieverf gaan we vaker gebruiken want zelfs in deze kou droogde die goed woners wilden meer licht, een aan tal panelen is daarom vervangen door glas. De rest van de panelen was babyblauw. Die zijn in een ter- racottakleur geschilderd, die past bij de bakstenen van de nieuw bouw. De verfis voor tachtig a ne gentig procent gemaakt van lijn olie. Die gaan we vaker gebruiken want zelfs in dit koude weer droogde de verf goed." Als straks alle lampen vervangen zijn door ledverlichting en de voor deuren met enkel glas plaats heb ben gemaakt voor nieuwe exem plaren, kan het woongebouw er weer tegenaan. „Dat alles aan de buitenkant zou worden gereno veerd, wisten we niet toen we hier kwamen wonen", zegt Joosse. „We zijn er zeer content mee. Zo kun nen we hier nog heel lang blijven wonen KRABBENDIJKE De gemeente Reimerswaal stelt 187.600 euro beschikbaar voor een nieuwe parkeerplaats aan de Johan Wil lem Frisostraat in Krabbendijke. Alleen de PvdA stemde in de ge meenteraad tegen, alle andere fracties waren het eens met het voorstel. „Wij kunnen niet instemmen met het plan", aldus Kees Ver burg van de PvdA. „Het is een parkeerplaats die puur voor de mensen van de kerk is. Niet voor ander publiek." De aanlegkosten voor de par keerplaats worden geraamd op 240.000 euro. Het kerkbestuur van de gereformeerde gemeente Krabbendijke betaalde in 2014 al een bijdrage van 32.400 euro. Grondverkoop zal nog eens 20.000 euro opbrengen. Streekproducten zijn bij Agrimarkt niet meer uit de schoppen weg te denken. Door de korte keten krijgt de boer een eerlijke prijs, betaal je niets te veel en dat de producten weinig kilometers maken is ook nog beter voor het milieu. René Dingemanse levert aan Agrimarkt onder andere biologische rode bieten. Samen met zijn vrouw en 4 kinderen werkt René Dingemanse met veel plezier op hun boerderij met minicamping 'Zeeuws Hof". De producten worden biologisch geteeld waarbij de kwaliteit van de producten bovenaan staat. Er wordt zowel handmatig als machinaal geoogst, waarbij met de grootste zorg aandacht wordt besteed aan het behoud van kwaliteit van de kostbare landbouwgrond: de Walcherse kleigrond, dé voedingsbodem van de producten. donderdag 26 januari 2017 Keuze voor zonnepanelen is verrassing Joeri Wisse Hansweert -André Polfliet (R&B Wonen) De zonnepanelen worden op schuine dakjes van de erkers bevestigd, foto mechteld jansen Zonnepanelen op het dak van een huurhuis. Een paar jaar geleden zag je het nog nauwe lijks, nu heeft bij elk rijtje woningen wel één of meerdere daken zonne panelen. De Bevelandse woningcorporaties RWS en R&B Wonen hebben de afgelopen jaren samen zo'n tienduizend zonnepanelen aange bracht. Bij RWS op 735 van de 6600 huizen, bij R&B Wonen hebben 876 van de 4400 huurders panelen op hun dak. De meeste huishoudens hebben een pakket van zes panelen, dat levert gemiddeld een bespa ring van 25 euro per maand op de elektrici teitsrekening op. Huur ders betalen daarvoor wel extra huur: tien euro bij RWS en 12,50 euro bij R&B Wonen. Bij beide corporaties zijn alle huurders met een geschikt dak een aanbod gedaan. R&B Wonen heeft huurders zelfs een tweede en derde keer aangeschre ven om ze over de streep te trekken. Bij nieuwbouwprojecten krijgen huizen veelal standaard zonnepane len. Vaak zijn het er dan meer dan zes. Zo liggen bij de nul-op-de-meter woningen in de Frambo- zestraat in Goes de daken helemaal vol met zonnepanelen. -André Polfliet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 63