Waterstofbus te duur voor Rotterdam en Den Haag 5 Europa blijft controleren aan grenzen Bescherming Duits carnaval BN'ersvoor gezondheid Het 7-jarige meisje dat zondag ernstig werd verwond door haar vader in het Noord-Hollandse Halfweg is eergisteren in de namiddag overleden. Haar vader Halil (41) doodde zondag ook zichzelf. Volgens een goede vriend van de vader had Halil een dag van voor zijn daad op Facebook iets geroepen in de trant van 'dit is mijn laatste avond, ik ga nog een keer stappen en dan is het afgelopen'. De vriend (die niet met naam in de krant wil maar het gezin, zeker de vader, goed kent) had het bericht zelf niet ge zien. „Maar andere mensen wel. Die hebben natuurlijk op hem in gepraat. Maar niemand wist dat hij het ook op zijn dochtertje gemunt had." Het meisje, Kardelen, werd zon dagmiddag zwaargewond afge voerd naar het ziekenhuis, in het bijzijn van haar moeder. Haar eigen vader had haar uit pure wanhoop neergeschoten in zijn woning, een flatje op drie hoog in een hoek van het Noord-Hollandse dorp Half weg. Het meisje was die dag op be zoek bij haar vader, die haar twee uur per week op zondag mocht zien. Dinsdag liet een woordvoerder van de politie al weten dat de situ atie nog altijd zeer ernstig was. Niet lang daarna is het meisje overleden aan haar verwondingen. De ouders van Kardelen waren sinds een jaar gescheiden. Het meisje woonde in feite fulltime in Amsterdam bij haar moeder. Vader Halil A. was een automon teur. „Met gouden handjes, hij kon alles", aldus de vriend van de man. Hij woonde al jaren in Nederland, had ook de nodige vrienden en kennissen, maar zijn familie woonde in Turkije. Zijn ex-vrouw had het wat dat betreft wat makke lijker, zegt de vriend. Zij had hier wel familie wonen. Psychische problemen Halil zou wel de nodige psychi sche problemen hebben gehad. „Maar hij had echt goede kanten en was gek op zijn dochter." Wat de psychische problemen precies inhouden, wil de vriend niet zeg gen. Maar mede daardoor wist Ha lil een vaste baan niet te behou den. Bovendien gingen hij en zijn vrouw ongeveer een jaar geleden uit elkaar. „Toch mocht hij in het begin zijn dochter vaak zien, ze was meerdere dagen per week bij hem," zegt de vriend. „Toen ging het nog wel goed met hem. Totdat hij haar op een gegeven moment helemaal niet meer mocht zien. Want hij zou, tja, een keer agressief zijn geweest. Niet voor niets werd de periode dat hij haar niet mocht zien, steeds ver lengd." In die tijd zou Halil een keer ge roepen hebben dat hij zichzelf en In het begin mocht hij zijn dochter nog vaak zien. Toen ging het nog goed met hem zijn dochtertje zou doden als zij nooit meer bij hem mocht komen. Want A. zou haar 'niet kunnen be schermen', als hij haar niet kon zien. Daarom zinspeelde hij er wel eens op dat ze dan allebei maar dood moesten. Desondanks mocht A. na verloop van tijd zijn dochtertje toch weer twee uur per week zien. „Onder toezicht, begreep ik", zegt de vriend. Dat toezicht zou er ook bij moeten zijn geweest afgelopen zondag. Of dat zo was, weet de vriend niet precies. Een politiewoordvoerder kan en wil daar niks over zeggen. Aanvan kelijk meldde de politie bezig te zijn met een 'geweldsincident' in een woning in Halfweg. De politie is terughoudend met het geven van informatie over het persoonlijke drama. „Het is al verdrietig ge noeg." „Onbegrijpelijk", noemt directeur Jan Piet van der Meer van waterstofbelan genvereniging NWBA het besluit. „Helemaal als je bedenkt dat in het indu striegebied van Rotterdam Europa's grootste produc tiefaciliteit van waterstof staat. Als een proef met rij den op waterstof ergens kan slagen, dan is het daar wel." Ook de Franse che miereus Air Liquide, dat in 2014 in Rhoon een water stoftankstation opende, had liever gezien dat de MRDH was overgegaan tot de aanschaf. De Europese Unie en het Rijk zetten zwaar in op het uitstootvrij maken van het openbaar vervoer. Uiterlijk in 2025 moeten alle (stads)bussen vervangen zijn door duurzame exem plaren. De MRDH wordt daarom de mogelijkheid geboden om met subsidie achttien waterstofbussen te kopen. Het samenwer kingsverband zou die mi lieuvriendelijke bussen dan weer in bruikleen moeten geven aan ov-be- drijven in de regio, zoals de RET en HTM. Wat meespeelt bij het 'nee' van de MRDH, is het prijskaartje. Een waterstof bus kost 650.000 euro, zo'n 400.000 euro meer dan een conventionele bus. Achttien stuks kosten dus 7,2 miljoen meer dan een zelfde aantal dieselvarian ten. Zelfs met subsidie - de EU en het rijk hoesten driekwart van de meerkos ten op - is de MRDH onder de streep nog altijd 1,8 mil joen meer kwijt dan wan neer ze kiest voor diesel bussen. De MRDH voert bovendien aan dat rijden op waterstof nog geen pro ven technology is, een tech niek die haar waarde heeft bewezen. Het risico bestaat daar door dat bussen niet of niet op tijd rijden, en dat kan de vervoerders op boetes van de provincie komen te staan. Daarnaast, zo stelt het samenwerkingsver band, zijn andere schone alternatieven op de markt, zoals elektrische bussen. Die zijn in aanschaf en gebruik een stuk goedko per. De afgeketste koop bete kent niet dat de regio hele maal blijft verstoken van waterstofbussen. De RET zet vanaf dit voorjaar op buslijn 70 (Sluisjesdijk- Keizerswaard) twee van dergelijke voertuigen in. Het ov-bedrijf heeft daar voor in 2014 al geld gekre gen van de overheid. donderdag 26 januari 2017 GO BRUSSEL Oostenrijk, Duitsland, Denemarken, Zweden en Noorwegen mogen de controles van hun binnengrenzen met drie maanden verlengen. Die aanbeveling gaf de Eu ropese Commissie giste ren. De vijf landen kregen vorig jaar mei toestemming voor grenscontroles van wege de migranten die Eu ropa konden binnenkomen door het gebrekkige Griekse grenscontrole- en asielsysteem. De bedoeling blijft dat de grenscontroles zo snel mogelijk verdwijnen en het vrije verkeer van personen wordt hersteld. BERLIJN In Duitsland wor den maatregelen genomen om het carnavalsfeest te beschermen tegen aansla gen met voertuigen. De routes van de carna valsoptochten en plaatsen waar veel mensen komen, worden afgeschermd met obstakels die het onmoge lijk moeten maken voor bij voorbeeld vrachtwagens om het publiek en de deel nemers te bereiken. De maatregelen worden genomen naar aanleiding van de aanslag in Berlijn, toen een terrorist met een vrachtwagen inreed op be zoekers van een kerst markt. Daarbij vielen twaalf doden en raakten 48 men sen gewond. DEN HAAG Een keur aan bekende Nederlanders en deskundigen heeft zich aangesloten bij de over heidscampagne voor een gezonder Nederland. Onder anderen Gordon, cabaretier Roué Verveer en psychiater Bram Bakker zetten zich in. Minister Edith Schippers (Volksgezondheid) en haar staatssecretaris Martin van Rijn geven onder meer een online gidsje uit met tips om gezonder te leven. Daaraan dragen veel BN'ers en experts bij. Ze geven tips over gezond eten, sporten en bewegen, maar ook over nieuwe vor men van gezondheidszorg met behulp van moderne technologie. 'Vader voorspelde moord op dochter' Victor Schildkamp Halfweg Hulpdien sten zijn gear riveerd bij de flat in Halfweg, waar het fami liedrama zich afspeelde. F0T0GIN0PRESS —vriend van de familie De Metropoolregio Rot terdam Den Haag (MRDH) laat een miljoe nensubsidie voor de aan schaf van achttien water stofbussen aan zich voorbijgaan. Dit tot ver bijstering van de water stoflobby. Dénis van Vliet Rotterdam Twee van deze water stofbussen gaan wél rij den. BEELDVANHOOL ambulance ilBULANCE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5