Soen Natuurwonen trekt 100.000 inwoners Gele strandglijbaan krijgt toch remstrook Boerin Bertie wint Vrouw in de Media Award 2 WILLEM VAN DAM Column De een wil dat we een touw tje uit onze brievenbus hangen, de ander vindt dat we een pannetje soep naar de zieke buurvrouw moeten brengen. Maar zou Jan Terlouw zelf z'n deur van het slot houden opdat ieder een - genood of ongenood - bij hem kan binnenlopen? En zou Mark Rutte ooit met een steelpan netje snert op de stoep van z'n grieperige buurvrouw hebben ge staan? Ik heb daar zo mijn twijfels over. Normen Waarden moeten weer in ere worden hersteld, is de boodschap die enkele (ex-)politici de laatste weken verkondigen. Is de boodschap nieuw? Welnee, ze is bijna zo oud als Methusalem. Het was minister Heinsbroek (LPF, die man met de Bentley) van Economische Zaken in het eerste kabinet Balkenende, die zo'n vijf tien jaar geleden weer eens een aanzet gaf tot een discussie over het belang van Normen Waar den. Van Heer Heinsbroek is se dertdien niet heel veel meer ver nomen. Toenmalig premier Balke nende ondernam later nog een po ging om het onderwerp op de po litieke agenda te plaatsen, maar oogstte daarmee vooral hoonge- lach.Onze huidige MP heeft de draad weer opgepakt. De pagina grote advertentie die Mark Rutte afgelopen maandag in de lande lijke - en regionale dagbladen plaatste, zal slechts weinigen zijn ontgaan: we moeten weer normaal doen, zegt de MP. We moeten el kaar met respect bejegenen, we moeten netjes handjes geven, we moeten keurig met twee woorden spreken, we moeten oude vrouw tjes helpen bij het oversteken - dat soort dingen. En wie dat niet aan staat, moet maar oprotten.Vorige week, toen ik bij de slager op mijn beurt stond te wachten, elle- boogde een mevrouw zich naar voren. Jaar of veertig, hoogblond, kort (nep?)bontjasje, grijze leg ging. „Ho, ho, mevrouw", zei ik beleefd, „ik geloof dat u nog niet aan de beurt bent." 'Pleurt op', las ik in haar ogen. Kijk, dat is de taal die onze MP kan waarderen. We moeten oude vrouwtjes helpen bij het oversteken DESTELLING Vandaag: Ik ben ook een zwevende kiezer Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters (3R0EIENI&E SYMPATHIE EM EESRIP VOOR TRUMP MOET JE &AT INbERPAAP PAAR WAMHOPIS ZIEN BRANPEN MET 2 N ZONNE-ENER6IE EN WIJ MAAR ZWAAR VERREKKEN VAN PE KOU J Petra Rouwendal wint kunstprijs 18 tips over vermoorde Erik van den Boogaart Zeeland geen proeftuin 5G MIDDELBURG Discussieavond over kustvisie Dat was de toekomstvisie die archi tect Matthijs Zeelenberg (70) giste ren presenteerde tijdens de Zeeuwse kustexcursie van het Cen trum Beeldende Kunst Zeeland (CBK). Hij deed dat in hotel De Kamperduinen aan de Veerse Gat- dam. Het CBK-gezelschap was daar neergestreken om hem te horen vertellen over de ontwikkeling van het Brouwerseiland in de Grevelin- gen. Zeelenberg vertelde ook over de plannen voor landschappelijk wonen bij Stellendam en Middel- harnis op Goeree-Overflakkee. Hij denkt daar vijfduizend kwalitatief hoogstaande woningen in nog aan te leggen natuurgebieden te reali seren. Op die manier verwacht hij de huidige bevolkingskrimp op het eiland in groei om te zetten. Zeeland is volgens Zeelenberg - bekend van de recente projecten Punt West en Brouwerseiland in de Grevelingen - uitermate geschikt voor eenzelfde aanpak. In plaats van inwoners te trekken door ontwik keling van industrie en toerisme kan de provincie beter mikken op kwalitatief hoge natuurwoning- bouw. Zeelenberg: „Ik denk dat er voor de ontwikkeling van natuur- woongebieden circa vier procent van het Zeeuwse grondgebied no dig is. Daar maak je eerst nieuwe natuur, als het kan eilandjes met zo veel mogelijk water - dus oevers - eromheen. Echt totaal anders dan er nu wordt gebouwd. Ik vind de huidige nieuwbouwwijken een schande. Overal met een straat van vijf meter breed, twee trottoirs van twee meter, een voortuintje van niks en een achtertuin met schut tingen erom heen zodat je de hond erin kunt laten - dat is zo fantasie loos. Ik zie woonlandschappen voor me, waar geen weg recht is en je eerder het gevoel hebt in een na tuurgebied te wonen dan in een woonwijk. Dat landschappelijk wo nen kan Zeeland een nieuw toe komstperspectief bieden." ZEELAND8 De roemruchte gele glijbaan op het Vlissingse Badstrand krijgt een remstrook. De glijbaan ging in de zomer van 2015 open, maar moest na een uur dicht omdat kleine kinderen er te snel door heen suisden. Daarna bleef de glijbaan ruim een jaar gesloten omdat de veilig- heidscertificatie niet op orde te krijgen was. De glijbaan is vol gens geldende normen gebouwd, maar de combinatie met de strandtrap viel buiten de regle menten. Toen dat in het voorjaar van 2016 was opgelost, sloot een boze grootvader de buis eigen handig af na een ongelukkige val partij. De glijbaan was een cadeau van aannemer Joziasse bij de herin richting van het Nolleplein, met steun van het Moermanfonds en 7.000 euro Europese subsidie. De trap kostte 15.500 euro. Er is al ex tra zand onder de baan gelegd, maar een uitglijplateau moet de vaart van kinderen zozeer rem men dat ze zacht landen. Het werk kost 5.500 euro. Joziasse be taalt de helft, de rest legt Vlissin gen bij uit het potje voor onder houd aan speelvoorzieningen. VLISSINGEN - Boerin Bertie Steur ontvangt de Vrouw in de Media Award voor Zeeland. Bertie Steur heeft zich in 2016 volgens 31 procent van de stemmers het beste in de media geprofileerd. Op de tweede plaats eindigde wielrenner Megan Arens gevolgd door Monique van Velzen, directeur AW Vastgoed. Bertie Steur, in het dagelijks le ven boerin en hobby-DJ, won in 2016 Expeditie Robinson. Volgens de stemmers heeft Steur door haar optredens in de media in alle op zichten bijgedragen aan het door breken van rolpatronen. Steur wordt gezien als ambassadeur voor Zeeland en Schouwen-Duiveland. Wielrenner Megan Arens (tweede) viel bij de stemmers op doordat ze in 2016 op 9-jarige leef tijd Nederlands Kampioen jeugd- wielrennen werd. De stemmers be lonen Monique van Velzen, direc teur AVV Vastgoed, vanwege haar maatschappelijke betrokkenheid, bevlogenheid en het uitdragen van haar ambitie. De award is een initiatief van va- kerindemedia.nl, een platform waarop journalisten vrouwelijke experts kunnen vinden. donderdag 26 januari 2017 Gisteren: Ik ben goed opgevoed 943 reacties MIDDELBURG Petra Rouwendal uit Mid delburg heeft met haar werk 'Captured' de pu blieksprijs gewonnen bij het Kunstcongres West, dat een podium biedt aan creatieve mensen die een arbeidsbeperking heb ben. Het is een kunst werk met gemengde techniek, fotografie en non-toxische ets. Stem mig, een goede composi tie en een technisch hoogstandje. Rouwendal mag exposeren op twee gastlocaties in Zeeland. RILLAND De politie heeft achttien tips gekregen, nadat tv- programma Opsporing Verzocht en diverse media aandacht besteed den aan de moord op Erik van den Boogaart uit Spij- kenisse. Zijn lichaam werd vorig jaar gevonden in het Schelde-Rijnkanaal bij Rilland, verpakt in een zeil. Volgens de politie lag zijn lichaam al zeker drie maanden in het water. Vermoedelijk had Van den Boogaart te maken met verdovende middelen. MIDDELBURG Zeeland wordt geen proeftuin voor een 5G- netwerk. Het provincie bestuur vindt de ontwik keling van die technolo gie een zaak van provi ders, ontwikkelaars, leve ranciers van apparatuur en andere overheden. In antwoord op vragen van de PVV wijst de provincie erop dat al wel wordt geïnvesteerd in de meest geavanceerde draadloze technieken om buitengebieden van snel internet te voorzien. De Zeeuwse Milieufede ratie houdt donderdag 2 februari in de aula van ZB Planbureau in Mid delburg een discussie avond over de Zeeuwse kustvisie. Wat gebeurt er met Brouwerseiland, Veerse Dam en Nolle- bos? Aanvang: 19.30 uur, aanmelden: zmf.nl of 0118-654180. Zeeland kan in de nabije toe komst 100.000 inwoners groeien. Leg waterrijke natuur gebieden aan en bouw daarin circa 40.000 nieuwe woningen in het duurdere segment. „Ge garandeerd dat daar een grote markt voor is en dat je mensen van buiten Zeeland trekt." Jan van Damme Claudia Sondervan Vlissingen Matthijs Zeelenberg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2