Communicantjes trekken aan de tel JRÏ Belastingdienst vergaloppeert zich met OZB-aanslag Een Sabewa-taxateur gaf onjuiste informatie tijdens een zitting. Dat ondermijnt het vertrouwen van de burger in de overheid, vindt de rechtbank. Fonds erkent De Spot als kernpodium Klokslag één uur trokken tientallen com municanten zaterdag in Philippine aan de bel. Letterlijk. Ze luidden de klok voor de actie KerkBalans. Bij de jaarlijkse actie gaan de Nederlandse kerken met de pet rond om de exploitatie rond te krijgen. In het geval van de Maria Hemelvaart kerk in Philip pine weten ze precies waar ze het voor doen. De kerk krijgt komend jaar een op knapbeurt. Het Rijk subsidieert de renova tie met 50.000 euro maar de klus gaat 150.000 euro kosten. De rechtbank voelt zich op het ver keerde been gezet door Sabewa Zeeland. Een taxateur van de orga nisatie verstrekte tijdens een zit ting, vermoedelijk bewust, ver keerde informatie. De rechtbank spreekt van 'een kwalijke zaak'. Een inwoner van Zeeuws-Vlaan deren maakte bezwaar tegen de hoogte van zijn onroerendezaakbe- lasting (OZB) over 2015. Sabewa, dat belastingen oplegt en int na mens acht Zeeuwse gemeenten, wees het bezwaar van de hand. De man ging vervolgens in beroep bij de rechtbank. Volgens de bezwaarmaker han teerde Sabewa verkeerde maten van zijn woning en garage, waardoor de getaxeerde waarde van het pand - en daarmee de OZB-aanslag - te hoog uitviel. Tijdens de zitting bij de recht bank verklaarde de taxateur van Sa bewa dat hij de maten had vastge steld 'door het bouwdossier te lich ten'. De rechtbank vroeg Sabewa de bouwtekeningen boven water te halen en op te sturen. Die bleken er niet te zijn. Twee weken later kwam Sabewa met een aangepast taxatie rapport, waarin wel de juiste maten van het pand zijn gebruikt. Die zijn gebaseerd op een bezoek aan de woning, twee dagen na de zitting. De WOZ-waarde bleek ineens een stuk lager uit te vallen: 387.000 in plaats van 411.000 euro. 'Kwalijke zaak' Volgens de rechtbank heeft de taxa teur van Sabewa, vermoedelijk be wust, op de zitting de indruk ge wekt dat hij de maten had bepaald aan de hand van bouwtekeningen. „Achterafis echter gebleken dat de taxateur helemaal niet over bouw tekeningen beschikte", zo staat in het recent gepubliceerde vonnis. De rechtbank acht dat 'een kwa- Volgensde bezwaarmaker hanteerde Sabewa verkeerde maten van zijn woning en garage lijke zaak'. „In het algemeen moet het toch zo zijn dat de rechter mag vertrouwen op de juistheid van hetgeen een vertegenwoordiger van de overheid ter zitting beweert. Als achteraf dan blijkt dat onjuiste informatie is verstrekt, geeft dat ge rede twijfel aan de onpartijdigheid van die taxateur. Het ondermijnt ook het vertrouwen van de burger in de overheid." De rechter neemt het Sabewa bo vendien kwalijk dat de Zeeuws- Vlaming geen kans heeft gekregen zijn standpunt mondeling toe te lichten, terwijl hij daar wel om had gevraagd. Diens bezwaar is echter meteen afgewezen. Daarmee heeft Sabewa de 'hoorplicht' geschon den. Lokale heffingen De rechtbank heeft de WOZ- waarde van het pand uiteindelijk bepaald op 386.000 euro, iets lager dan de 387.000 euro uit het aange paste taxatierapport. De huiseigenaar heeft er ook op gewezen dat Sabewa jarenlang van onjuiste maten van zijn woning is uitgegaan. Daardoor heeft hij ook al jaren te veel lokale heffingen be taald. De rechtbank kan daarin ech ter niets betekenen, omdat alleen de OZB-aanslag over 2015 ter dis cussie stond. It maandag 23 januari 2017 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl ZEELAND 20 Guido van der Heijden Philippine Sabewa krijgt tik op vingers Rolf Bosboom Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 82