baJd^rwzjfj, nJ 1 ÏËMrWrF. 4 Nu al 183 excellente scholen EUROPA POPULISTEN BIJEEN De eurosceptische partijen in Europa weten het zeker: 2017 wordt hun jaar. Geert Wilders, Marine Le Pen en gelijkgestemden kwamen zaterdag bijeen in Koblenz. „Dit wordt het jaar van de revolutie." Het aantal excellente scholen in Nederland stijgt voor het vijfde opeenvolgende jaar. Vandaag krijgen 54 scholen te horen dat ze die eretitel de ko mende drie jaar mogen voe ren. Het totaal aantal scholen dat uitblinkt staat nu op een recordaantal van 183. Het gaat om 26 basisscholen, 25 middelbare scholen en 3 scholen voor speciaal onder wijs. Om een excellente school te zijn, moeten scholen laten zien dat ze uitblinken op het gebied van schoolresulta ten, bevlogen docenten, ver nieuwend onderwijs of het begeleiden van leerlingen met een achterstand. Dat wordt getoetst door een onafhanke lijke jury. Aanvankelijk gold de titel maar voor één jaar, maar inmiddels mogen de uitblinkers zich drie jaar lang excellent noemen. Scholen komen sinds 2012 in aanmer king voor het predicaat. Sinds die tijd verdubbelde het aan tal excellente basisscholen (van 31 naar 69) en mochten vier keer zoveel vmbo's, havo's en vwo's zich excellent noemen (van 22 naar 93). Weer buitruggen gespot voor kust Ook zaterdag zijn er meldin gen binnengekomen over een buitrug voor de Neder landse kust. De eerste mel ding, op de site waarne- ming.nl, was eind van de ochtend voor de kust van Eg- mond aan Zee. Een tweede werd anderhalf uur later ge daan, iets ten zuiden van de eerste locatie. Vrijdag ver schenen al enkele foto's en filmpjes van een buitrug in de Noordzee. Het komt de laatste jaren vaker voor dat buitruggen worden waarge nomen bij de kust. Italië, daar is de sneeuw „De angst regeert", zegt Geert Wil ders in vlekkeloos Duits. Het pu bliek in de Rhein-Mosel-Halle in Koblenz klapt instemmend. „Vrou wen zijn zelfs bang hun blonde ha ren te tonen. Deze charade moet stoppen. Ik zeg: genoeg is genoeg!" En voor de zoveelste keer tijdens zijn rede klinkt applaus. Bij gebrek aan een partij met le den staat Geert Wilders in eigen land zelden voor een zaal vol aan hangers. Maar in Koblenz wordt hij zaterdag als een held onthaald, in clusief staande ovaties. Tijdens het congres Vrijheid voor Europa, waar de kopstukken van zeven euroscep tische partijen spreken, is hij één van de blikvangers. De andere: Ma rine Le Pen (Front National), in Ko blenz al aangekondigd als 'de vol gende president van Frankrijk', en Frauke Petry van het verwante Al ternative für Deutschland (AfD). De zeven partijen vormen in het Europees Parlement de ENV-frac- tie. Samen hebben ze daar 40 van de 750 zetels. Maar bij de nationale verkiezingen die dit jaar in Neder land, Frankrijk en Duitsland wor den gehouden, wordt voor de par tijen grote winst voorspeld. De PVV en het Front National kunnen zelfs de grootste partij in hun land worden. De overwinning van Donald Trump, die een dag voor het con gres is ingezegend als president, sterkt dat vertrouwen alleen maar. „Dit wordt het jaar van het volk", zegt Wilders, nadat hij Trump heeft geroemd. „Het jaar van een geweldloze, democratische revolu tie. We staan aan het begin van een patriottische lente. De mensen ver langen naar de waarheid, en wij hier zijn de dragers van hun hoop." Dit wordt het jaar van het volk. We staan aan het begin van een patriottische lente Het duurde jaren voor de ver schillende eurosceptische partijen een eenheid vormden. De grote in houdelijke verschillen maakten sa menwerking jarenlang lastig. Dat probleem is nog niet helemaal ver dwenen: zo moest AfP-leider Petry zich deze week nog verantwoorden voor de uitspraken van een promi nente partijgenoot die vond dat Duitsland de holocaust verkeerd herdenkt. „De Duitse geschiedenis wordt belachelijk gemaakt." Het holocaustmonument in Berlijn noemde hij een 'monument van schande'. Maar in Koblenz maken de par tijen vooral duidelijk dat ze op hun belangrijkste onderwerpen wél op een lijn zitten: weg met de EU en weg met de islam. „Europa heeft nooit lang een overheersende macht geduld", zegt AfP-leider Pe try. „Niet het Frankrijk van Napo leon, niet nazi-Duitsland, niet Sov jet-Rusland. En het zal ook de Eu ropese Unie niet langer dulden." Wilders: „De mensen zijn vreem den geworden in hun eigen land, overal in Europa. Maar het is toch óns land? We zullen onze landen terugveroveren." Wat de kopstukken ook bindt: een moeizame relatie met de pers. Enkele Duitse journalisten waren in eerste instantie niet welkom tij dens het congres, maar zijn uitein delijk toch toegelaten. Eén van hen wordt bij de eerste de beste toe spraak meteen voor schut gezet door AfD-europarlementariër Mar kus Pretzell, wat leidt tot luid gejoel uit de zaal. Dat gebeurt nog eens als Pretzell meldt dat liefst 350 journa listen aanwezig zijn in het gebouw. „En dat terwijl jullie ons haten." Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 5/8 dagen Sonthofen in de Beierse Allgau 12 dagen Rondreis Kroatië Rondreis Dalmatische kust 12 dagen Ierland the Wild Atlantic Way 8 dagen Gerlos in het Zillertal Kirchbergin Tirol 8 dagen Lourdes en de Pyreneeën maandag 23 januari 2017 RECORDAANTAL De voormalige president van Gambia, Yahya Jammeh, zwaait naar zijn aanhangers voordat hij in het vliegtuig stapt om het land te verlaten. Daarmee komt een einde aan een crisis die was ontstaan nadat de oud-president de uitslag van de presidentsverkiezingen niet accepteerde, fotoap EGMOND AAN ZEE zegt Magere Hein op ski's op de cover van het Franse satirische weekblad Charlie Hebdo. De burgemeester van het Itali aanse Farindola klaagt Char lie Hebdo aan voor de cartoon over de lawine waarbij min stens vijf mensen omkwamen. Wilders en de zijnen ruiken de macht Peter Groenendijk Koblenz —Geert Wilders Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata r Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: www.bolderman.nlr Prijs p.p. o.b.v. £\pers. kamer end. Calamiteiten fonds reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4