u Lars van der Haar rijdt met tranen in zijn ogen naar de winst, maar maakt zich geen illusies 7 De afsluitende wereldbeker in Hoogerheide bij de dames was een voorbode van het komende WK. VELDRIJDEN WERELDBEKER A In tegenstelling tot bij de mannen waar de ene topfavoriet voor het WK schitterde door afwezigheid (Van Ae- rt) en de ander een slechte dag had (Van der Poelwas de wereldbeker wedstrijd voor vrouwen in Hooger heide wél een generale repetitie voor de strijd om de regenboogtrui van ko mend weekeinde in Luxemburg. Met een compleet rood-wit-blauw po dium onderstreepten de Nederland se dames hun dominantie in de cross. Na de laatste wedstrijd voor het WK zet deze krant de vier groot ste Nederlandse kanshebbers voor de wereldtitel op een rij. MARIANNE VOS Slechts één vrouw verdient het predi- caat topfavoriet in de strijd om de re genboogtrui: Marianne Vos (29). Na twee jaar afwezigheid vanwege bles sureleed voelt Vos momenteel dat ze haar topvorm terug heeft. Cijfers zijn het bewijs. Sinds haar terugkeer, half december, reed ze negen veldrit- ten. In Hoogerheide won Vos voor de zevende keer. „Het idee dat ik als topfavoriet naar het WK zou gaan, had ik niet toen ik aan mijn seizoen begon. Maar het is niet iets waar ik nou heel veel druk door voel." Niet zo gek. Vos is zevenvoudig wereld kampioen veldrijden. „Ook ik heb wel ergens een zwakke plek, maar ik verwacht niet dat die in 40 minuten van volgende week tot uiting komt." LUCINDA BRAND Lucinda Brand (27) kan zich best voorstellen dat bijvoorbeeld Belgisch kampioene Sanne Cant met enige frustratie toeleeft naar het WK. „Ze stuit iedere keer op een Hollander. Dat is naar hoor." Brand, van huis uit wegrenster en Nederlands kam pioen in 2013 en 2015, heeft zich dit najaar meer dan ooit toegelegd op de cross. In de helft van de veertien veldritten waar ze startte, stond ze op het podium. Na haar tweede plek in Hoogerheide -13 tellen achter Vos - mag ze stiekem dromen van de we reldtitel. „Ik zeg niet dat ik Marianne kan verslaan, maar er is een kans. Vandaag was ze sterker, maar niet overtuigend. Als Nederland zijn we extreem strek. Het enige waar de con currentie hoop uit kan putten, is dat we tegen elkaar zullen rijden." SOPHIE DE BOER We kunnen allemaal zien dat Marianne er ook nu weer bovenuit steek Van alle Nederlandse dames is Sop hie de Boer (26) de enige volbloed crosser die zich sinds jaar en dag toe legt op het veldrijden. Dat betaalt zich dit jaar uit met haar meest suc cesvolle seizoen met vier overwin ningen en de eindzege in de wereld beker. „Eindelijk heb ik ook een keer iets gewonnen," zegt ze lachend na dat ze in Hoogerheid als achtste fi nishte. Al heel haar crosscarrière bokst ze op tegen Vos. „We kunnen allemaal zien dat Marianne er ook nu weer bovenuit steekt. De beste wielrenster aller tijden en daar zul ik altijd tegen moeten fietsen. Voor mij is dat een enorme drijfveer om me elk jaar te verbeteren. Ik hoop dat het volgende week gaat dooien, veel regent en loodzwaar wordt. Dan kan ik op het podium finishen. THALITA DE JONG Een geblesseerde Vos wees Thalita de Jong (23) vorig jaar aan als troon opvolgster. De Jong onderstreepte haar klasse door eerst Nederlands kampioen en een maand later ook wereldkampioen te worden. In haar regenboogtrui zat ze gistermiddag huilend in haar camper. Een uur eer der reed ze nog aan de leiding, maar sloeg na een halve ronde over de kop en kwam op haar rechterknie te recht. Buigen gaat niet, lopen ook niet en fietsen al helemaal niet, maar ze wil koste wat het kost haar wereld titel verdedigen. Pas vandaag hoort ze de ernst van haar blessure. „Maar ik start volgende week sowieso." De een had een off-day (Mathieu van der Poel), de ander stond niet eens aan de start in Hoogerhei de omdat hij last had van zijn knie (Wout van Aert Zodoende komt de strijd tussen de twee bes te crossers van de laatste jaren pas volgende week in Luxemburg tot volledi ge ontbranding. Lars van der Haar - nog geen maand terug na een ern stige blessure aan zijn hamstring - profiteerde van het machtsvacuüm en soleerde naar zijn grootste zege van het sei zoen. „In de laatste ronde kreeg ik bijna tranen in mij ogen dat ik dit nog mag meemaken na zo'n seizoen." Maar Van der Haar, die een dag eerder ook won in Rucphen, maakt zich geen illusies voor het WK. „Het gaat zondag gewoon tussen Wout van Aert en Ma thieu van der Poel. Die zullen allebei super zijn." Van der Poel, de afgelo pen twee jaar winnaar in de wedstrijd die de naam draagt van zijn vader Adrie, was ook niet in pa niek na zijn 24ste plek op ruim twee minuten van Van der Haar. „Ik weet dat ik tien dagen hard heb getraind en panikeer niet. Ik doe een weekje wat rustiger aan en dan zal ik in orde zijn voor het WK." Of hij zich na de afwezig heid van zijn rivaal Van Aert bewust afzijdig hield in de wedstrijd? „Dat heb ik hier de afgelo pen twee jaar ook niet ge daan. Als ik aan de start van een wedstrijd sta doe ik mee om te winnen, niet om te verstoppen." maandag 23 januari 2017 Nederlandse vrouwen domineren in de cross Daan Hakkenberg Hoogerheide Lucinda Brand krijgt Marianne Vos niet uit het wiel gereden, foto ROBIN VAN LONKHUIJSEN —Sophie de Boer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35