A Nog 24 hotelgasten vermist na lawine Wf WEET JIJ AL WAT HET IS? LUISTER EN RAAD HET GELUID 13 music In 1988 maakte hij al een tekening van zo'n rechte weg en sinds vo rige week is de Eindhovense kun stenaar en architect echt begon nen met de voorbereidingen van wat hij de Hollandweg noemt en dat dit jaar moet worden gereali seerd. Het kunstwerk bestaat uit een stuk weg van 9 kilometer lang en 120 centimeter breed. Gemaakt van kleischelp. De weg komt te liggen op een dijk, even ten noor den van het dorpje Hornhuizen, in Groningen. Körmeling heeft juist die dijk gekozen, omdat het een van de weinige rechte dijken in ons land is met één eigenaar. Meerdere ei genaars zou namelijk vooral veel gedoe geven en daar zit de kunste naar niet op te wachten. Vorige week heeft hij met een landmeter van het bedrijf Geo- maat de dijk opgemeten. Met be hulp van een satelliet, want dat is het meest nauwkeurig. Om de 50 meter werd een punt vastgesteld en zo kan de weg uiterst precies worden uitgevoerd. De Hollandweg moet op het beginpunt 160 centi meter hoog worden, aflopend naar nul centimeter in het midden, om vandaar weer op te lopen naar 160 centimeter. „Dan heb je dus echt een vlakke weg", lacht Körmeling. Waarom hij nu precies de Hol landweg wil creëren, heeft met zijn fascinatie voor horizonten, getal lenreeksen en met het fenomeen verwondering te maken. „De aarde is een bol en dus zit er een kromming in. Alleen ervaren wij dat nooit zo. Wij zien de horizon en zien die als een rechte lijn en dat is het dan wel. Maar wat nu als je die kromming zichtbaar en voelbaar maakt? En je daardoor echt beseft dat we heus niet op vlak terrein staan? Dat besef voel baar maken, die verwondering op roepen, dat vind ik mooi." De maker van veelbesproken kunstwerken als Draaiend Huis in Tilburg, het Nederlandse pavil joen Happy Street tijdens de we- reldexpo in Shanghai, het enorme reuzenrad voor auto's, dat onder meer in Utrecht heeft gedraaid, of het bloedmooie paviljoen op Beel denpark Middelheim in Antwer pen gaat nu aan de slag in Gronin gen. „De sichting Welcome Stranger had me in eerste instantie ge vraagd een project voor kinderen te bedenken, maar uiteindelijk heb ik gekozen voor dit object. Ach, ook kinderen kunnen hier natuur lijk prima de kromming van de aarde ervaren. Da's toch te gek?" Negen van hen moesten twee da gen wachten onder een massieve lading sneeuw, voordat de red dingsdiensten hen bevrijdden. Zes lichamen zijn inmiddels ge borgen. De negen overleefden dankzij luchtcellen die zijn ontstaan on der de gigantische hoeveelheid sneeuw en puin (vergelijkbaar met het gewicht van vierduizend volle vrachtwagens). Twee van hen zijn Giorgia (22) en haar vriend Vincenzo (25). Ze hadden het verblijfin het hotel ca deau gekregen van Giorgia's ou ders, zodat ze een ruzie konden bijleggen. Ruim 55 uur hebben ze zichzelf in leven weten te houden door vocht uit sneeuw te zuigen. Ze vertelt: „De tweede dag was het ergst daarbeneden. We zaten als ratten in de val en hadden geen enkel besef van tijd meer. We hoorden ook geen enkel geluid van buiten komen. Het was moei lijk hoop te houden." De gigantische sneeuwlaag dempt ieder geluid tussen het ho tel en de buitenwereld. Haar vriend moedigt haar al die uren aan te blijven geloven in een goede afloop. Ze kloppen tot ze niet meer kunnen met hun vuis ten op de muren. Giorgia: „Op een gegeven moment hoorden ze ons en toen heb ik meteen ge schreeuwd: Ik ben Giorgia en ik leef!'. Het is het mooiste wat ik ooit heb gezegd." In een andere afgesloten ruimte worden drie kleine kinderen: Eduardo (8), Samuel (7) en Ludo- vica (6) gevonden. De reddings werkers kunnen hun ogen niet geloven als ze de kinderen een voor een naar boven halen. Ze zijn er wonderwel goed aan toe. Edu ardo antwoordt warm ingepakt op de brancard waarmee hij per heli kopter naar Pescara wordt ver voerd, dat ze het wel koud hadden gehad. „We waren met het biljart aan het spelen toen het gebeurde." Zijn ouders zijn zaterdag beiden levenloos gevonden. Naar de ou ders van Samuel wordt nog ge zocht. Het zoeken gaat door, maar on der de sneeuwmassa horen ze al twee dagen geen stemmen meer. Toch geeft reddingswerker Chris tian Labanti niet op: „We zijn voorbereid op het ergste." 1 a\W maandag 23 januari 2017 9 kilometer 1,6 meter 1,6 meter Hornhuizen John Körmelingi Eindelijk komt er een echt rechte weg Een werkelijk rechte weg, com pleet vlak, die bestaat niet. Want door de kromming van de aard bol is eigenlijk alles krom. En dus wilde John Körmeling wel eens een echt rechte weg maken. Gewoon, omdat het kan en om je te verwonderen over zoiets als de kromming van de aarde. Rob Schoonen Eindhoven Vier dagen na de verwoes tende lawine afgelopen woens dag zoeken reddingswerkers nog naar 24 mensen. Elf men sen hebben de ramp overleefd. Eveline Rethmeier Rome HET GELUID! NU BIJ QMUSIC JJl Q

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13