Trump heeft zo zijn eigen visie op opkomstcijfers 10 TRUMPS EERSTE DAGEN PROTESTEN EN KIJKCIJFERS grandma. Ze zijn met ruim een miljoen, en wereldwijd met nog veel meer: tegenstanders van de regering Trump die zaterdag de straat op gingen om te protesteren tegen met name zijn vrouwonvriendelijke gedrag. Ongeveer een half miljoen mensen verzamelden zich voor een vrouwenmars door Washington. Een greep uit de beste protestborden. De feiten spreken voor zich: rond hetzelfde tijdstip genomen lucht foto's laten zien dat de National Mall in Washington vrijdag niet zo vol was als in 2009, toen Barack Obama aantrad. De metro ver voerde 570.000 mensen, tegen 1,1 miljoen in 2009 en 782.000 in 2013. Niemand kan alle bezoekers tellen, maar alles wijst erop dat Trumps inauguratie minder publiek trok dan die van Obama. Het is een vergelijking die hij over zichzelf afriep, door 'record menigtes' te voorspellen. Nu de opkomst niet bevalt, schetst Trump gewoon zijn eigen waar heid - zoals hij al vaker feiten en op tape vastgelegde uitspraken ontkende. Hij besteedde er een aanzienlijk deel van zijn eerste be zoek aan de CIA aan. Er waren misschien wel 1,5 miljoen mensen, pochte hij daar, en journalisten liegen als ze iets anders rapporte ren. Enkele uren later riep Trumps woordvoerder Sean Spicer de Amerikaanse pers bijeen voor een persconferentie waarin hij op hoge poten - en dus aantoonbaar on juist - verklaarde dat de inaugu ratie 'de best bezochte ooit was. Punt'. Argument Trump had een goed argument kunnen gebruiken: het is peper duur om rond de inauguratie in Washington te verblijven. Zijn grootste fans, doorsnee Amerika nen, tellen die bedragen niet zo maar neer. Bovendien was Obama, anders dan Trump, populair in de stad zelf en bracht hij dus veel inwoners op de been. Waarom dan toch zo hameren op die cijfers? Zijn biograaf Gwenda Blair, die hem vaak ont moette, is niet verbaasd. „Hij ver telt niet alleen onwaarheden, hij schept er ook nog over op. Zegt la ter gerust dat hij het niet gezegd heeft. Zo toont hij zijn macht. Hij hóeft de waarheid helemaal niet te vertellen. Domineren, daar gaat het om, in zijn autocratische bena dering. Altijd de grootste, de beste, de winnaar zijn - dat heeft hij van zijn vader. Ik betwijfel of hij denkt in termen van waar en onwaar - het gaat om succes." In Trumps wereld staat succes gelijk aan aandacht. Hij omschrijft zichzelf als 'kijkcijfermachine' en schreef gisteren nog op Twitter hoe geweldig hij de kijkcijfers van de inauguratieceremonie vond. Vasthouden van aandacht, daar is Trump een meester in: hij blijft onverwachte dingen doen. Nu leidde de ophef over misleiding door het Witte Huis mooi af van de honderdduizenden demon stranten die bijna langs de voor deur marcheerden. Twijfel Het patroon dat zichtbaar wordt, gaat echter dieper dan dat. Trump is al langer bezig de vrije pers weg te zetten als 'onoprecht'. Hoe meer twijfel hij zaait over de betrouw baarheid van de media, hoe mak kelijker hij onwelgevallige onthul lingen nu en in de toekomst kan afdoen als 'nep'. VOUTE PISSED OFF btcaust Hmcorna maandag 23 januari 2017 Susan Marchese (10), Chicago „Wow, het is zo druk!" Moeder Rita: „Ze heeft haar eigen geruststellende slogan bedacht: 'Blijf kalm, de meiden hebben alles onder controle'. Ik vond het belangrijk om haar hier mee naar toe te nemen, omdat haar vriendjes vervolgd worden, zo kun je het wel zeggen. Ze zit op een school met veel latino-kinderen en maakt van dichtbij mee hoe bang ze zijn." 'Blijf kalm, de meiden hebben alles onder controle' Karlijn van Houwelingen Washington Shaheeda Haque (17), Ohio „Dit is een tweet van Trump van na de ver kiezingen van 2012, toen Obama won. Hij schreef: 'Dit kunnen we niet laten gebeuren. We moeten demonstreren in Washington en deze travestie stop pen. Ons land is totaal verdeeld!' Iro nisch, toch? Ik ben vrouw en moslim, ik hoor bij verschillende minderheden die Trump in een hoek heeft gezet. Het geeft echt een goed gevoel om hier met zo velen te zijn. We moeten voor elkaar opkomen." Christy Wampole (39), New Jer sey „'Nooit Trump' staat hier. Ik spreek geen Russisch hoor, dit heb ik online opgezocht. Ik ben opgegroeid in de jaren 80, mijn jeugd was vol van Russische paranoia, en daar doen Trumps connecties met Rusland me aan denken. Nu is de dreiging niet nucleair, gelukkig, maar digitaal. Oké, het is anders omdat Trump juist een vriend van Poetin is. Maar ik ben dan weer géén vriend van Trump." Jane Lueders (60, tweede van rechts), Washington „We proteste ren tegen de fusie met Rusland, tegen de bezetting van Amerika." Michelle Valeri (70, links), met Ingrid Crepeau (68), Washington Michelle: „Dit zijn onze moeders. Ze zijn er niet meer, maar als het kon, zouden ze hier geweest zijn. Het waren heel sterke vrouwen. Mijn moeder was kleermaakster, in een tijd dat de meeste vrouwen huis vrouw waren." Ingrid: „Mijn moeder deed altijd de boekhouding, daar was ze veel beter in dan mijn vader. Als vrouwen in haar omgeving hun man verloren, wisten ze vaak niet hoe ze met geld moes ten omgaan. Mijn moeder zei dan: ik leer het je. Ze zou zo kwaad zijn als ze wist dat Trump president is." Waarom is de nieuwe Ameri kaanse president toch zo obses sief bezig met bezoek- en kijkcij fers? In zijn eerste werkdagen was Donald Trump vooral druk met opscheppen over de be langstelling voor zijn inaugu ratie, of het nu klopte of niet. m Marsha Goldstein (72), New York „Mijn kleindochter heeft dit bord be dacht. Over mezelf maak ik me niet zoveel zorgen - Trump kan mij niks meer doen. Maar ik doe dit voor haar. Ik ben oud genoeg om me te herinne ren dat abortus verboden was, en dat was een vreselijke tijd. Vriendinnen van me moesten illegale abortussen laten doen. Dat is wat me het meest zorgen baart: het recht van vrouwen om zelf een keuze te maken, wordt bedreigd. Ja, ik ben pissed off."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10