een regenachtig Washington 9 De macht is overgedragen van Washington aan jullie, het Amerikaanse volk tenen. „Ik zie zijn haar!" Washington weet niet wat het meemaakt. In de hoofdstad van de politieke elite kreeg Donald Trump slechts 4 procent van de stemmen - de Make America Great Again-pet is er nooit meer dan een wrange gimmick geweest. Nu is de stad volgelopen met Amerikanen die dolgraag pronken met het rode truckersmodel op hun kruin. Soms hebben ze duizenden kilo meters gereisd en evenveel dollars neergeteld om het begin van het tijd perk Trump te kunnen meemaken. Het wordt awesome, zeggen ze over de komende vier jaar - de grootste fans spreken van acht. Brad Banta, vastgoedbeheerder uit Florida, heeft zijn personeel alvast 5 procent loons verhoging gegeven. „Omdat ik weet dat de economie een enorme boost gaat krijgen. Het Trump-effect, heb ik het genoemd - niemand wei gerde." Het Amerika van bovengemiddeld veel sportschoenen, degelijke mom jeans en overgewicht in nylonjas van het lokale sportteam is naar de hoofdstad gekomen, samen met jonge conservatieven als Andrew, die om de tijd tot de eedaflegging te do den met de buurvrouw nihilisme in moderne kunst en het kwaad van een relativistische cultuur bespreekt. Macht Maar vandaag is het ook niet zo heel gek om terloops te laten vallen dat je zeker weet dat 9/11 een inside job was, als je vertelt waarom je het zo gewel dig vindt dat Trump de macht over neemt. Erg gewenst zul je je niet voelen in Washington - een enkeling krijgt het in een pizzarestaurant naar zijn Trump-muts geslingerd: „Je bent hier niet welkom." Maar wie maalt daarom? De elite in Washington is uitgespeeld. „Jullie zullen nooit meer worden gene geerd", zegt Trump tegen wat hij 'het volk' noemt. „We gaan onze banen, onze grenzen, onze welvaart en onze dromen terugbrengen. Amerika gaat weer winnen, en zal winnen zoals nooit tevoren." Het 'Trump! Trump! Trump!' dat af en toe over de National Mali galmt, maakt de inauguratie tot de perfecte imitatie van de typische Trump- verkiezingsrally. Dit is niet de toespraak waarmee Trump het nerveuze deel van de na tie achter zich krijgt. Andrew Gabel is er vrij zeker van dat zijn ouders in Democratisch bolwerk San Francisco de tv niet eens hebben aangezet. „Ze zijn Obama-fans en hartstikke over- stuur, denken dat we Mussolini heb ben gekozen." Andrew vindt het on zin en waardeert Trumps durf, on dernemingszin en onderhandelings vaardigheden ('hoog inzetten'). Zijn enige zorg is dat de nieuwe president wel erg mooie vergezichten schetst. „Hij doet grote beloften. Jullie zullen nóóit meer genegeerd worden, tja, kun je dat waarmaken?" Tegenaanval Het realiteitsgehalte van zijn uitspra ken kon Trump in zijn campagne al niet zoveel schelen - en dat is als pre sident geen spat anders. Hij blijft zijn neus ophalen voor feiten en partijpo litiek. Hij blijft tweeten, hij blijft de kunst van de meedogenloze tegenaanval demonstreren en blijft op zijn strijd lustige instinct afgaan. Trump ge draagt zich als Trump, niet als een traditionele president. Vanaf nu geldt in de Verenigde Staten: verwacht het onverwachte. zaterdag 21 januari 2017 Met een groot gebaar sluit Donald Trump in Washington zijn rede af. „Amerika gaat weer winnen!" FOTO GETTY IMAGES —Donald Trump Een ontspannen moment tussen Donald Trump en Barack Obama. Michelle Obama kijkt gereserveerd toe. fotogettyimages Een strakke blik bij Bill en Hillary Clinton (midden). Bij oud presidenten George W. Bush (2de van rechts) en Jimmy Car ter (I) kan er nog wel een lachje af. foto reuters 2009 Soms vertelt een foto meer dan dui zend woorden. Tijdens de inauguratie van Barack Obama (boven) in 2009 ziet de National Mali zwart van de men sen. Hoe anders is dat tijdens de eed aflegging van Donald Trump. fotosap In Washington gooiden ongeveer vijfhonderd betogers die deelnamen aan een protestmars tegen Trump de rui ten in van een filiaal van de Bank of America, een restau rant van McDonald's en een winkel van koffieketen Star bucks. Ze waren in het zwart gekleed en vernielden ook autoruiten. De actievoerders droegen spandoeken mee met teksten als 'Maak racisten weer bang'. De politie zette pepperspray en flitsgranaten in om de demonstran ten uit eikaar te drijven. Eerder probeerden actievoerders al om de controleposten te blokkeren voor het terrein waar mensen de inauguratie konden volgen. De politie ar resteerde 95 betogers. Ook in Amsterdam werd gede monstreerd tegen president Trump. Honderden mensen liepen onder politiebegeleiding door de stad. fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9