INAUGURATIE DONALD TRUMP ii 8 'Amerika eerst' is de centrale boodschap in zijn toespraak tot het volk in Met de ultieme Trumpiaanse toespraak luidt Donald Trump zijn presidentschap in. Het andere Amerika neemt de macht over. „Grote beloften, tja, kun je die waarmaken?" We gaan onze banen, grenzen, welvaart en onze dromen terugbrengen grote praatjes heeft in de campagne en daarna niet doorzet." Achter hem strekt zich de National Mali uit, be dekt met een in plastic gehulde men senmassa waarin lege plekken zijn te bespeuren. De klimaatscepticus begint aan zijn presidentschap met wat als een rinkelende alarmbel kan worden be schouwd: doorgaans vriest het hier dat het kraakt in januari, maar nu dreigt regen en is het zo ongewoon warm dat een enkeling met blote be nen naar de inauguratie durft. Gebeden Andrew zit al klaar in pak en gele regenponcho sinds zonsopgang - 'symbolisch wel, de zon gaat ook weer schijnen in Amerika', zegt hij - als de lucht boven de koepel van het Capitool rood kleurt. Of zoals James Trivette hem een rij verderop op het hart drukt: „Onze gebeden zijn verhoord. Trump is door God gezonden." Andrew was ooit sceptisch, geeft hij toe, maar is langzaam Trumps vernieuwerskwaliteiten gaan waar deren en inmiddels een groot fan, ook van zijn vrouw en dochter. 'Yeah', klinkt het als Ivanka ver schijnt, en 'oeh' als Melania haar entree maakt in oogverblindend babyblauw. „Als ik straks meer foto's heb van Ivanka en Melania is dat niet het erg ste in de wereld, hoor." Om Trumps strakke gezicht moet hij vooral la chen. Echt Trump. „Hij is gefocust, zeg, klaar om te beginnen." Zodra de president in zijn blikveld op het bal kon verschijnt staat Andrew op zijn Het voelt onder aan de trappen van het Capitool een beetje alsof het slot van het eerste seizoen van een politieke Net- flix-thriller wordt opgenomen. Er waren al onvoorstel bare plotwendingen in de oorlog tus sen een ex-First Lady en een camera geile projectontwikkelaar, verfraaid met een flinke dosis seks en spion nen. In de laatste aflevering legt de projectontwikkelaar annex reality- ster de eed afin een verraderlijk rea listisch aangeklede set. Maar wat zelfs na sluiting van de eerste stembureaus nog werd be schouwd als niet meer dan fantasie, wordt werkelijkheid als Donald Trump zijn hand op de bijbel van il lustere voorganger Abraham Lincoln legt. Op dat moment, licht Trump toe in zijn inauguratierede, 'is de macht overgedragen van Washington aan jullie, het Amerikaanse volk'. Het is de campagne-Trump die op het balkon van het Capitool staat. JUST LIKE JACKIE Opnieuw schetst hij met priemende wijsvinger in de lucht een wetteloos derdewereldland op de rand van de afgrond. Hij heeft daarbij een uiterst nationalistische boodschap aan de toekijkende wereld. Vanaf nu geldt: 'Amerika eerst', en dat betekent dat de rest van de wereld moet plaatsma ken. „We moeten ons land bescher men tegen de verwoesting van an dere landen die onze producten ma ken, onze bedrijven stelen en onze banen vernietigen." „Precies wat ik verwacht had", zegt Andrew Gabel, een 24-jarige bankier uit San Francisco die een plek met uitzicht op het balkon heeft weten te bemachtigen. „Trumps is niet zo'n politicus die Mi zaterdag 21 januari 2017 Ook als president gedraagt Trump zich als Trump Karlijn van Houwelingen Washington —Donald Trump De klassieke styling van de ele gante, blauwe jurk die First Lady Melania Trump gisteren droeg tij dens de inauguratie riep bij veel moderedacteuren van Ameri kaanse media herinneringen op aan Jackie Kennedy. De stijl deed hen denken aan de outfit die zij in 1961 droeg toen haar man John F. Kennedy de eed aflegde. Melania Trump blijkt te hebben ge kozen voor een creatie van de Amerikaanse ontwerper Ralph Lauren, ook een van de favorieten van Hillary Clinton. Media conclu deren dat zij wel een keuze voor een Amerikaanse ontwerper moest maken, gelet op de protectionisti sche koers die haar man Donald voor Amerika heeft uitgestippeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8