KRONIEK MIJN MA rREAGEREN? Ik wacht op de collectezak en stop daar het kwartje in dat mijn oom mij gaf Ongevraagd begint hij na het gebed ma's vlees te snijden Wekelijks schrijft Hugo Borst over zijn moeder, die aan alzheimer lijdt. Een nieuwe bewoner van het verpleeghuis bidt voor het eten. Ma trekt haar wenk brauwen op. Ze doen het nog goed, die wenkbrauwen. De bewoners zitten aan tafel, de borden zijn opge schept. Ma kijkt me aan. Met die op getrokken wenkbrauwen dus. De nieuwste bewoner is gelo vig. Voor en na het eten bidt de man. Normaal doet hij dat in zichzelf, nu hardop. Het is een lange versie die ik niet ken. Ma, die naast hem zit, kijkt me aan en trekt een lip scheef. Ze neemt er aanstoot aan. Ik ben terug in 1972, het zou ook een jaar eerder of later kunnen zijn. Elke maaltijd openen we thuis met een kort gebed en ein digen we met een dankwoord. Here, zegen deze spijze, amen. Here, dank u voor deze spijze, amen. Op een avond zeg ik mijn ou ders dat ik niet meer bid. Ik vind het rare zinnen, ik voel er niks bij. Bij mijn oom en tante zou ik dat niet hebben gedurfd. Ik Oom Jans licht astmatische stem hypnotiseert. De verhalen gaan meestal aan me voorbij. De sta tige taal raakt me niet. Ik lees lie ver iets van Annie M.G. Schmidt. Abeltje vind ik het mooist. Als ik in het weekend bij oom en tante logeer, ga ik mee naar de kerk. Ik kijk verwonderd om me heen. Ik verveel me, zing half mee en wacht op het hoogtepunt, het zwarte collectezakje dat rondgaat. Daar stop ik het kwartje in dat oom me daar speciaal voor heeft gegeven. Thuis gaan we niet naar de kerk. We doen alleen dat haast- gebed voor en na het eten. Ik vind het onzin. Pa en ma verzetten zich niet. Ik kan me niet herinneren dat ze moeilijk deden. Ik kan het ma niet meer vra gen, maar vonden ze dat ik rond mijn 10de recht van spreken had? Of kwam het omdat ze zelf amper geloofden? Pa's ouders waren gereformeerd, ma's ouders katholiek. Het rare is: mijn ou ders hadden zich min of meer ontworsteld aan het geloof, mijn vader nog het meest. Waarom logeer daar vaak. Zij maken werk van het geloof. De gebeden duren langer. Onze Vader die in de hemelen zijt Uw naam worde geheiligd Uw koninkrijk kome Uw wil ge schiede, gelijk in de hemel, alzo op de aarde geef ons heden ons dagelijks brood en vergeef ons onze schulden, gelijk ook wij ver geven onzen schuldenaren En leid ons niet in verzoeking, maar verlos ons van de boze Want Uw is het koninkrijk, en de kracht, en de heerlijkheid in der eeuwigheid. Amen. Tijdens het bidden kijk ik er altijd rond. Oom, tante, neef en nicht, allemaal hebben ze de ogen stevig dicht. Na het eten wordt er uit de Bijbel gelezen. dan toch nog een gebed aan tafel met je kinderen? Was het bidden voor en na het eten misschien uit respect voor hun ouders die altijd hadden gebeden en dat nog deden? Zo van: jullie kleinkinde ren bidden, hoor. Het hoefde niet meer. Ik denk dat het zo is gegaan: mijn ouders waren liberaal. Hun kind wilde niet bidden, nou, dat is zijn goed recht. Het wordt me niet helemaal dui delijk of ma haar wenkbrauwen optrekt omdat de nieuwste bewo ner bidt, of omdat hij nogal luid spreekt. Het grappige is: onge vraagd begint hij na het gebed ma's vlees te snijden. Ma vindt dat prima. Ze glim lacht even beleefd naar hem. magazine 27 magazine@persgroep.nl Even stil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 87