COLUMN MONICA Mensen kijken me geïrriteerd aan als ze hun lange slagen voor mij moeten inhouden Als Monica aan schaatsen denkt, krijgt ze visioenen van pijnlijke voeten, knakkende enkels en ijskoude tenen. Vooral ijskoude tenen. Monica Beek is journalist en heeft twee dochters. magazine 15 0 REAGEREN? monica@persgroep.nl Holland-gen Ik heb een vriend die Elfstedenrijder is. Hij zegt het met veel nadruk, vooral op dagen dat de temperatuur enige tijd onder nul dreigt te raken. Twee maal zelfs, die Elfstedentocht. En daarna volgt een lofzang op de ijzers en het ijs. Over zijn noren, krakende zwarte vlaktes, vaseline op het gezicht, de lange onderbroek en wind op de kop. Ik knik wat en maak instemmende geluiden. Hmm, jaja. Maar eigenlijk snap ik er niks van. Ik mis een Holland-gen. Als heel het land van ijsgekte begeven is en veel te vroeg 'it giet oan' gilt, wil ik me onder mijn dekbed verstoppen. Als ik aan schaatsen denk, krijg ik deze visioenen: pijnlijke voeten, knakkende enkels, beurse knieën en ijskoude tenen. Vooral ijskoude tenen. En handen. En neus. En oren. En mensen die me geïrriteerd aankijken als ze hun lange slagen moeten inhouden voor zo'n stuntelaar als ik. Ja, ja, het ijs is van jullie. De kans is groot dat ik deze dagen toch op de dichtstbijzijnde bevroren sloot sta of heb gestaan, als de voorspellingen van verleden week zijn uitgekomen tenminste. Die vertel den dat we ons konden opmaken voor een echte winterperiode. Beter nieuws had ik Oudste en Jongste Dochter niet kunnen geven, want die hebben het schaats-gen wel. Jongste Dochter mocht laatst mee met een vriendinne tje naar een kunstbaan, om er alvast in te komen. Ik twijfelde of ik de kinderschaatsen met vier ijzertjes zou meegeven of de echte, die we van de zomer op een rommelmarkt hadden gekocht. Ze eiste de echte schaatsen en naar later bleek terecht: het ging als een zonnetje. Ook Oudste Dochter heeft verleden keer dat er ijs lag al bewezen dat ze uit de Hollandse klei is getrokken: die kon er (helaas) geen ge noeg van krijgen. Alleen met beloftes van warme chocola demelk en slagroom kon ik haar van de sloot krijgen. (Dank overigens aan al die fanatieke ouders die baantjes sneeuwvrij vegen.) Ik hou van de winter, echt. Wandelen door verse sneeuw. En ook zonder sneeuw wil ik graag naar buiten bij -5. Maar dan wel veilig geankerd in mijn bruine laarzen, warm gevoerd van teen tot schacht en voorzien van een spekzool met adequaat profiel. Dat is schoeisel - ik hoef niet eens sokken aan om warme tenen te houden - waar je iets aan hebt als het vriest. Niet een schamel lederen voetje waar een scherpe ijzeren balk aan gesoldeerd is om op te balan ceren. Wie heeft zo'n onzalig ding ooit kunnen bedenken? Twee Elfstedentochten. Mochten het er onverhoopt drie worden, dan juich ik mijn schaatsvriend ergens in de buurt van Bartlehiem natuur lijk wel toe, in mijn warme laarzen, met een vlaggetje in mijn hand. Want een feestje dat gelijk staat aan Konings dag in het kwadraat plüs het winnen van het WK voetbal én het Eurovisie Songfestival, dat wil ik niet missen. Zo Hollands ben ik dan ook wel weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 75