'MENSEN ZIJN GENEIGD ALLEEN HET MOOIE VAN HET LEVEN TE TONEN' paspoort Helena Margaretha Kroon aan,' riep ze. Zo lief. Weet je: het was zo'n onderneming geweest, met dat huis, en het was heel even zo mooi geweest. Ik wilde gewoon niet dat dat na een paar maanden alweer voorbij was. Maar dat is de shit: het wordt natuurlijk alleen maar minder, ook al dacht ik dat ik het kon stopzetten. Ik vocht tegen iets waar ik niet tegen kon vechten. „Ik heb haar nog een dag een soort van ontvoerd: toch weer mee naar het tuinhuis, maar het ging echt niet meer. Ze was totaal in de war, wilde weg, riep alleen maar: 'Wanneer gaan we?' En als ik even wegliep, raakte ze in paniek. Toen wist ik dat het klaar was. En dat ik op zoek moest naar een verzorgingshuis, waar ik haar nou juist vandaan had willen houden." De zoektocht gaat langs een lange rij tehuizen - 'naar sommige zou ik m'n hond nog niet sturen' - en eindigt in een particulier, kleinschalig tehuis in de buurt. Daar eindigt ook de documentaire die Van Royen maakte, Het doet zo zeer een beklemmend en ontroerend beeld van haar moeder, en van het monster dat dementie heet. En hoe ze zelf met dat verval is omgegaan. „Ik bedacht: als ik hier toch doorheen moet, kan ik er maar beter ook iets moois van maken. Ik wilde ook de schoonheid kunnen inzien van het proces. Ik hoop dat mensen die hetzelfde meemaken, niet alleen maar het verdriet zien. Want het is, naast al het verdriet, ook prachtig om zoveel te kunnen betekenen voor iemand die zo veel voor jou betekend heeft. En soms is het gelukkig ook keihard lachen." Openhartig is Van Royen altijd al, of het nu haar psychose betreft, de zelfmoord van haar vader of haar echtscheiding. Ze deinst niet terug voor een blootreportage in Playboy en publiceert twee jaar gele den zelfs een boek met tweehonderd weinig verhullende foto's van zichzelf. In Het doet zo zeer betrekt ze ook haar dementerende moeder in die extreme openheid. Ze heeft er niet over getwijfeld, zegt ze. „Ik ben van oorsprong een jour nalist, ik zag een verhaal. En mijn moe der had geen last van die camera: vaak had ze het amper in de gaten. Ik kon zelf bepalen welke beelden de film haalden, ik wilde het waardig houden - dat was ook de enige voorwaarde die de rest van de familie had. En dat is gelukt. Het is natuurlijk een gek gevoel dat we straks in een volle bioscoopzaal naar haar zitten magazine li Geboren: 9 maart 1965, Amsterdam. Opleiding School voor Journalistiek in Utrecht. Loopbaan: Debuteert in 2000 met de roman De gelukkige huisvrouwdie in elf landen verschijnt, wordt verfilmd en bewerkt tot toneelstuk. Publiceert sindsdien nog twaalf boeken, waaronder Godin van de jacht, Stout (met Marlies Dekkers), De Mannentester en Selfmade, met tweehonderd foto's die ze van zichzelf heeft gemaakt. Privé: Gescheiden van tv-presentator Ton van Royen, met wie ze een zoon en een dochter heeft. Woont samen met Bart Meeldijk, drummer van de band Rigby. Terugblik Het doet zo zeer, de film die Heieen van Royen maakte over haar moeder, gaat volgende week in première.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 71