OZCAN AKYOL 6 Column Iark Rutte liet gisteren we ten dat hij zich niet wil la ten leiden door het explo sieve Twittergedrag van de nieuwe Amerikaanse president - Donald Trump. Onze premier verwacht geen 'grote wijzigingen in de we reldpolitiek' en rekent erop dat de vriendschappelijke betrekkingen tussen Europa en de Verenigde Staten intact zullen blijven. Het zijn weloverwogen woorden, die gedeeltelijk misschien niet ge meend zijn, maar in elk geval de diplomatieke gemoederen voorlo pig bedaard zullen houden. geleden, toen Donald Trump nog niet was gekozen, maar tot ieders verbazing wel namens de Repu blikeinen mee mocht strijden om het presidentschap. Televisieprogramma EenVan- daag deed een rondvraag in ons parlement, waar diverse lijsttrek kers stonden te dringen voor de microfoon: allemaal wilden ze la ten weten dat ze de geblondeerde miljardair verschrikkelijk vonden. En dat leverde verhelderende tele visie op. Jesse Klaver (Groen- Links) noemde Donald Trump een 'mafklapper' en 'rare man', Alexander Pechtold (D66) sprak van een 'ladelich ter' en Diederik Samsom dia gnosticeerde hem als een 'po litieke charlatan.' Het zijn onge kend harde bewoordingen, vooral met terugwerkende kracht, nu het ondenkbare - de uitverkiezing van Trump - werkelijkheid is gewor den. Bovengenoemde politici hebben misschien gelijk, maar ze bevin den zich niet in de positie om der gelijke uitspraken in het openbaar te doen, al was het maar omdat ze misschien in een nieuw kabinet zullen terechtkomen, waardoor ze met de Amerikaanse president moeten samenwerken. De populistische prietpraat van onze vaderlandse lijsttrekkers is exemplarisch voor de invloed van social media, die steeds vaker wor den gebruikt als thermometer van de samenleving. Maar dat is onte recht. Hoewel de digitale werke lijkheid niet valt te ontkennen, is zij allesbehalve representatief voor het gevoel van de gemiddelde bur ger, die helemaal niets met die vir tuele omgangsvormen te maken wil hebben. Als beoogde staatsmannen de retoriek van het internet gaan overnemen, louter om elkaar de vliegen af te vangen, laten zij veel kiezers verweesd achter. Dat Rutte nu voor een afwachtende houding kiest, getuigt van moreel over wicht. Het is beter dan zijn 'pleur op'-uitschieter van afgelopen zo mer. Bovendien schreef Mark Twain al: 'Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with ex perience.' Afwachtende houding is beter dan Ruttes 'pleur-op'-uitschieter BANJUL Eerder op de dag vroeg Jammeh het West-Afrikaans bondgenootschap Ecowas (de Economische Gemeenschap van West-Afrikaanse Staten) al de deadline wat op te schuiven die het voor zijn vertrek had gesteld. Hoe lang Jammeh nodig denkt te hebben om het veld te ruimen, is niet bekend. De deadline die Ecowas had gesteld, liep gisteren om het middaguur af. Troepen van het bondgenootschap zijn al in Gambia om op te treden tegen Jammeh en diens aanhangers. Yahya Jammeh, die sinds 1994 in het kleine Gambia aan de macht is, verloor de verkiezingen begin december. Hij leek dat te erkennen, maar veranderde ver volgens van gedachten. Nu wei gert hij hardnekkig het presiden tiële paleis te verlaten. Dreigement Ecowas dreigde de hoofdstad van Gambia, Banjul, gistermiddag in te nemen als 'president' Jammeh niet vertrekt. Het dreigement is niet onmiddellijk uitgevoerd. De regering van Senegal liet weten dat er onderhandelaars met Jam meh praten. Inmiddels heeft de groep West-Afrikaanse leiders, onder wie de president van Guinee, Al pha Condé, en die van Maurita nië, Mohammed Ould Abdel Aziz, het presidentiële paleis verlaten. Volgens een woord voerder van de VN is er vooruit gang geboekt. Adama Barrow, de winnaar van de presidentsverkiezingen is naar de hoofdstad van Senegal uit geweken. Hij is daar in de ambas sade beëdigd als nieuw staatshoofd van Gambia. Landen uit de regio, waaronder Senegal en Nigeria, heb ben zich tot doel gesteld om Yahya Jammeh ten val te brengen. Minister Koenders van Buiten landse Zaken pleitte via Twitter voor een vreedzame machtsover dracht. In een Engelstalig bericht feliciteerde hij tevens president Adama Barrow. Toeristen Honderden Nederlanders verblij ven nog in Gambia. De meeste Ne derlandse toeristen zijn de afgelo pen week teruggehaald door tour operators TUI en Corendon. Van daag zou een laatste Corendon- vlucht uit Banjul vertrekken met zo'n 150 Nederlanders aan boord. Marion Kamperman is inmiddels weer veilig in Groenlo, na een ge slaagde vakantie in Gambia met haar man Jan en vrienden Theo en Astrid. „We zijn zeven dagen ge- i De nieuwe president is in de Gambiaanse ambassade in Senegal beëdigd weest. Er kwamen mensen aan die al na één dag weg moesten, dat was pas sneu." De Nederlandse vrien den verbleven in Kololi, in de toe ristische hoek van Gambia. Ze merkten aanvankelijk niet veel van de onrust. „Je hebt daar di verse stammen en de stam van de president had alle baantjes, de grote groep van de bevolking had niets en er kwam steeds meer onrust", ver telt Kamperman. „Ook waren de mensen bang. Bij de oversteek plaats voor boten naar Senegal was het druk, mensen vertrokken naar dat land. Triest om te zien." zaterdag 21 januari 2017 @ÖzcanAkyol Overwich Hoe anders was dat een halfjaar Aftocht ex-leider Gambia lijkt nabij De Gambiaanse leider Yahya Jammeh heeft aangeboden te vertrekken en plaats te maken voor de gekozen presi dent Adama Barrow. Dat meldden diverse internatio nale media gisteren. President Barrow tijdens zijn inauguratie, fotoafp Dat het ijs nog erg onbe trouwbaar is, heeft hond Roef gisterochtend aan den lijve ondervonden. Roef ging tijdens het uitlaten in de Hekslootpolder in Haar lem het ijs op en zakte daar vervolgens doorheen. Met een vragende blik keek hij met twee pootjes op het ijs naar zijn baasje, die ge strest aan de kant stond. Hulpdiensten moesten wor den gebeld, omdat het ijs te onbetrouwbaar was om erop te gaan staan. De brandweer kwam met spoed ter plaatse om de hond uit zijn benarde posi tie te bevrijden. Via een lad der op het ijs tijgerde een brandweerman voorzichtig naar de hond, die aan zijn halsband uit het ijs getild werd en naar zijn baasje aan de kant gebracht werd. FOTO MICHEL VAN BERGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6