WEER EVEN THUIS 17 Modehuis Joosse in Middelburg was het tweede thuis van Jacqueline Joosse. Het hele gezin was intensief betrokken bij de zaak. „Mijn zus en ik liepen zelfs shows." Sommige mensen herinne ren zich De Magneet in de Lange Noordstraat in Mid delburg nog wel, net aan de rand van de Markt. Stijlvolle, enigszins klassieke dames kleding. Voor modebewuste vrouwen; jong en oud. „Het familiebedrijf is in 1935 door mijn grootvader opgericht", vertelt Jacqueline Joosse (55). „Mijn ouders, ooms en tantes draaiden volop mee. Op een gegeven moment hadden ze negen zaken verspreid door heel Nederland. We zijn zelfs voor een paar jaar uit Zeeland vertrokken om meer centraler te gaan wonen, in Baarn." Joosse was tien jaar toen haar vader de zaak in Middelburg overnam en deze Modehuis Joosse doopte. „We streken neer in Dauwendaele, waar de nieuwe huizen aan Grootmede net werden opgeleverd. We hebben nooit boven de winkel gewoond, omdat mijn ouders het prettig vonden 's avonds wat afstand tot hun werk te hebben. Maar we waren er wel bij na altijd. De ruimten op de eerste en tweede verdieping gebruikten we vooral als opslag en kantoor." Medewerkers waren jarenlang bij hen in dienst en voelden als familie. Modehuis Joosse draaide goed. „De persoonlijke benadering deed het hem. Klanten kregen koffie, als de dames in de pashokjes verdwenen, zaten de echtgenoten in het rotan zitje met oranje kussens. Kinderen vermaakten zich met onze beo Roko, die vanuit zijn kooi 'Goede middag!' 'Mooi, hè?' en 'Kassa!' riep." Na schooltijd „Mijn broer, zus en ik werden ac tief bij alles betrokken; omdat va der en moeder fulltime werkten, deden wij veel in het huishou den. We maakten schoon, kook ten, ruimden de afwasmachine in- en uit. Ook vroeg moeder wel eens of we na schooltijd in de winkel thee kwamen drinken; konden we even met elkaar praten." „Ook in de zaak was natuurlijk ge noeg te doen: kleren uitpakken en op rekken hangen, voorraden tellen, kof fiekopjes afwassen, klanten adviseren en afrekenen." Zelf droeg ze veel kle ding uit de zaak. „Ik trok soms wel eens iets aan om te proberen, liep er mee naar mijn vader toe en die zei steevast: 'Kind, staat je enig. Neem maar mee.' En dat had ik dan al wel verwacht." Joosse weet als geen ander hoe weergevoelig de branche is. „Net als de boeren keken mijn ouders voortdu rend naar de lucht, want als het lang bleef nazomeren moesten er ondanks de herfstcollectie die al in de etalage hing, toch nog gauw wat jurkjes wor den gehaald." Samen met haar zus liep ze modeshows voor plattelandsvrou- Omdat vader en moeder fulltime werkten, deden wij veel in het huishouden wenverenigingen. „Bij de start van het zomer- en winterseizoen trokken we met een busje met de nieuwe col lectie en accessoires avond na avond langs allerlei buurthui zen en ontmoetingscentra over heel Walcheren. Er deden ook altijd een paar dames van de desbetreffende vereniging mee, die van tevoren de kle ding kwamen doorpassen. Moeder was de ladyspeaker. Een dolle boel werd het." Zelfbewust Joosse genoot ervan. „We leer den hoe we moesten lopen; rechtop, handen in de zij, draaien vanuit de heupen, oogcontact zoeken met het publiek." Ze is er zelfbewust en zelfverzekerd van geworden, zegt ze. „Je durft aan wezig te zijn en je te presenteren." Het komt haar van pas nu zij toe is aan een nieuwe fase in haar leven, zoals zij het noemt. „Mijn twee studerende dochters zijn het huis uit en ik zou het fantastisch vinden om weer hier te wonen en te wer ken, en mijn talenten op het gebied van regelen, organiseren en coördi neren voor onze mooie provincie in te zetten." Maandelijks rijdt ze dan ook op en neer vanuit Groningen om contacten te leggen en een nieuw netwerk op te bouwen. Want, zegt ze: „Ik verlang terug naar Zeeland." zaterdag 21 januari 2017 Tussen de jurkjes en japonnen A Jacqueline Joosse showt de najaarscollectie (1978). Jacqueline Joosse voor het voormalige winkelpand van Modehuis Joosse in de Lange Noordstraat 10-12 in Middelburg, foto ruben oreel -Jacqueline Joosse Jacoline Vlaander Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 53