15 Ik ben niet eenzaam hoor. Ik heb altijd een grote vrienden en kennissen kring gehad ■.^Igois'SrSfaSs land heb ik de foto's laten ontwik kelen, groot laten afdrukken en opgestuurd. Jaren heb ik nog con tact gehouden met de familie. Door zulke ervaringen leer je meer begrip voor andere culturen te krijgen." „Azië is een mix van dingen. Men sen, natuur en klimaat. Dat moet je door elkaar husselen en dan komt er een sfeertje uit. Daar moet je voor openstaan. Als je in de stress daar naartoe gaat en vlug vlug van alles wil zien, dan gaat het fout. Geef je over aan de sfeer, het tempo en pelan-pelan, rustig aan." „Ik ga meestal een week of vier, vijf en dan ontspan je helemaal. Ik ben in heel veel Aziatische landen geweest en weet je wat me het meest aanspreekt? Dat mensen blij zijn met wat ze hebben, ook al is het nog zo weinig. Terwijl we hier de pest in hebben over dingen die we niet hebben." „Portugal." „Europa heb ik aanvankelijk een beetje links laten liggen. Ik dacht dat dat altijd nog wel kon als ik oud en gammel was." Een lach schalt door de kamer. „Daarom ben ik vorig jaar ook gaan varen in Friesland." Een nog hardere lach. „Zuid-Europa is een beetje Azië in het klein. Fijne sfeer, ontspannen, gezellig. Daarom wil ik nog 's naar Portugal." Leo van Halen doet het allemaal alleen. Hij is nooit getrouwd. „Het is er nooit van gekomen", zegt hij. „Maar ik ben niet eenzaam hoor. Ik heb altijd een grote vrienden en kennissenkring gehad. Straks ga ik bijvoorbeeld lekker bij een vriendin eten. Op mijn verjaardag moet ik altijd een zaaltje huren, anders past het niet. Dat is me veel waard." zaterdag 21 januari 2017 Öe' '»»i "tv CD #£-»S. ""«.o "rT««J 5<!? '5f ®o 'o> °o.* SV,° 1 Je bent meer dan twintig keer in Azië geweest, maar ook in Zuid- Amerika en Afrika. Waar komt die reislust vandaan? Staan er nog landen op je buc ket list? Geen verre bestemmingen? Leo van Halen: „Stond ik daar in een hutje bij een bed met een opgebaard kind met twintig treurende mensen eromheen. Dat vergeet je nooit." FOTO'S LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 51