14 WEE Laat Leo van Halen maar schuiven. Bakkerszoon in ruste, bruggenbouwer bij de provincie, hoeder van de Middelburgse voetbalhistorie en aanbidder van Azië. PORTRET LEO VAN HALEN A Als we met ons reisgezelschap van twaalf man de trein in gingen, werd het hele perron voor ons vrijgehouden eo van Halen is een keurige man. Het ar chetype van een inwo ner van de ambtena renstad Middelburg. Netjes gekleed, een I open geest en waardig in zijn woorden. Maar de krasse ze ventiger voelt zich ver van huis net zo senang. Met name in het Verre Oos ten, waar hij regelmatig op vakantie gaat. Zijn appartement in Middelburg verraadt de voorliefde voor Azië. Een Chinese vaas op de kast, een lang werpig schilderij van een Srilan- kaanse paalvisser en Indonesische hoofden, getekend op echte bladeren waarvan de nerven nog te zien zijn. Maar meer nog dan deze tastbare her inneringen aan zijn vele reizen, koes tert Leo van Halen de beelden in zijn hoofd. „In China werden we als vips behan deld. Het was eigenlijk schandalig. Als we met ons reisgezelschap van twaalf man de trein in gingen, werd het hele perron voor ons vrijgehou den. Pas als wij erin zaten, werd er een seintje gegeven en mocht de ge wone man de trein bestormen. Be pakt en bezakt zochten die sneller dan de trein hun plekje. Absurd na tuurlijk." „Maar ik wilde juiste contact met die mensen maken en ben door de trein gaan wandelen. Het grootste struikel blok was natuurlijk de taal, maar met handen en voeten kom je toch een heel eind. Ik ben bijvoorbeeld geen roker, maar toen ik een sigaretje kreeg aangeboden, heb ik dat toch aangenomen. Gewoon om contact te hebben." „In diezelfde trein zaten we in het restauratiegedeelte te eten. Kwam er een oude Chinees langs, met zo'n sikje, weet je wel. Per ongeluk stootte hij mijn biertje om. Kan gebeuren, never mind. Een paar dagen later zat ik weer in de trein. Kwam ik heel toe vallig diezelfde Chinees tegen en - echt waar - die kwam me een biertje brengen. Van die kleine dingetjes, grandioos." „Dat zit in mijn karakter. Mijn vader had een bakkerij in Middelburg, bij de Houttuinen, waar nu Brammetje Dump zit. Daar moest ik helpen. Op de bakfiets ging ik brood bezorgen. Ik vond het leuk om mensen iets aan te smeren. Wil je dit niet of dat? Dan waren ze het zo beu, dat ze zeiden 'geef dat dan maar'. Vond ik geinig. Met mensen omgaan heb ik daar al geleerd." „Het was een eenmanszaak en dat vrat energie van mijn vader. Daar heb ik zoveel ellende gezien. Er werd nog gestookt met hout en kolen. Dat moest naar de kelder gebracht wor den, gezaagd en gekliefd. Loodzwaar. Vroeg opstaan, laat naar bed. En wat dacht je van de bakkersbenen; open enkels van het lange staan. Er is wel 's over gepraat, maar ik wist dat dat niet mijn job was." „Bij de provincie, ik deed onder meer personeelszaken voor de PSD, de veerdiensten. In dat vak ben ik ook naar de mensen toe gegaan. Voor de PSD'ers was de provincie altijd een ver-van-mijn-bed-show. Wij hebben een spreekuur ingevoerd. Werd je ge beld: 'Namens de mannen van ploeg 6, waar blijft onze poen?' Zo ging dat dan. Maar ze wisten ons toen wel te vinden." PASPOORT „Ze merkten dat we aanspreekbaar waren, dat we luisterden. Dat vind ik belangrijk. Er zijn veel mensen, die horen een verhaal en beginnen met een: ja maar, IK heb dit, IK heb dat. Dan wordt er niet meer geluisterd naar die persoon, ze stellen hun ei gen probleem aan de orde. Daarvoor heb ik altijd gewaakt. Jij wilt iets ver tellen, jij hebt problemen: kom maar op met je verhaal." Met die instelling zet Leo van Halen zich ook al meer dan een halve eeuw in voor de voetbalclub Middelburg, tegenwoordig Zeelandia Middel burg. Hij was er 32 jaar jeugdleider, waarvan 29 jaar bij de oudste jeugd, die op hoog niveau speelde. En hij was alom bekend als meer dan punc tuele secretaris van één van de grootste en sowieso succesvolste clubs van Zeeland. „Die tijd koester ik. De sfeer was ge weldig, intiemer dan nu. Op zater dag kwam iedereen al samen voor de wedstrijdbespreking, zondag na de wedstrijd dronken we een borreltje in de kleedkamer en daarna gingen we naar de stad, waar hotel 't Raedthuys ons clubhuis was. Vrou wen, tegenstanders en scheidsrech ter, iedereen ging mee." „Dat klopt. Bij de wedstrijden tegen Vlissingen stonden er vier-, vijfdui zend man langs de lijn. Bij de wed strijden om het landskampioen schap liep dat op tot zeven-, achtdui zend. Maar ik moet eerlijk zijn: bij een reguliere competitiewedstrijd waren er ook maar zo'n 250 beta lende bezoekers, hoor. Plus eigen le den, dan kom je op 400 ofzo." „Hij speelde in de jaren 80 met de Los Angeles Aztecs tegen Middel burg. Dat is wel iemand die ik be wonder. Een vrije vogel, iemand die zijn eigen weg ging, hij had geen boodschap aan al die besturen in dure pakken. Zelfben ik niet zo. Ik ben meer de compromiszoeker, ie mand die probeert in overlegsitua ties iets te bereiken. Maar ik zie gelij kenissen met Cruijff." „We zijn op dezelfde dag jarig, hoe wel hij één jaar jonger was dan ik. Hij kwam ook uit een middenstandsmi lieu waar het hard bikkelen was. Zijn nummer 14, ook een gelijkenis. Ik heb 14 jaar het clubhuis van Middel burg beheerd, ik heb 14 jaar in het bestuur gezeten van de landelijke bond amateurverenigingen en ik heb 14 jaar jeugdsportkampen in Zeist georganiseerd. Het zijn niet meer dan toevalligheden hoor." Toeval speelt ook een rol in de verre reizen van Leo van Halen. Wie komt er in het drukbevolkste land ter we reld nu twee keer dezelfde Chinees tegen... Ja, natuurlijk, hij zoekt het ook op, want binnen de georga niseerde reizen stapt hij het liefst buiten de gebaande pa-j den. De derdeklassecoupé binnen, naar de rieten hutjes achter het vijf sterrenhotel, de bush- bush in. „In Sri Lanka werd ik door twee beach boys benaderd om in hun kano over een meer te varen. Echt in zo'n holle j boomstam. Twee j man peddelen, Leo in het mid- i den. Die kano was hartstikke J lek, dus on derweg schepten we het water eruit. Met pijn in mijn poten kwa men we bij het huisje van één van die mannen aan. Daar hebben we 1 nog een kopje thee gedron ken." „Na overleg met de ouders heb ik het gedaan. Stond ik daar in een hutje bij een bed met een opgebaard kind met twintig treurende mensen erom heen. Dat vergeet je nooit. In Neder- zaterdag 21 januari 2017 GO Bakkerszoon is thuis in het Verre Oosten Rudy Boogert Het contact met mensen, dat past bij Leo van Halen? Maar je ging niet in de bakkers- business. Zoals het een rasechte Middelbur ger betaamt, kwam je in de ambte narij terecht. Leo van Halen is geboren op 25 april 1946 in Mid delburg. Hij volgde de ULO en trad daarna in dienst van de provincie, waarvoor hij 44 jaar werkte. Eerst bij de salarisadmi nistratie, vervol gens als schrijver van de sociale jaar verslagen en arbo- zaken en uiteinde lijk als medewer ker arbo-wetge- ving. Vanaf begin jaren 60 is hij al als vrij williger actief bij de voetbalclub Middelburg, begin deze eeuw doorge start in Zeelandia Middelburg. Hij was er jarenlang jeugdleider (32 jaar) en secretaris (16 jaar). Hij ver richt er nog altijd hand- en spandien sten. Jullie speelden wedstrijden met duizenden toeschouwers rond het veld. Dat zie je tegenwoordig niet meer. Je hebt Johan Cruijff ook ont moet. Vertel. „Ik werd uitgenodigd om de vol gende dag naar de 50ste verjaardag van zijn moeder te ko men. Hoe bijzonder is dat? Ik ben de hele week met ze opgetrokken'' en tegen het einde gebeurde er nog iets bijzonders. Een neefje van hen overleed en mij werd gevraagd of ik foto's van het dode jongetje wilde maken. Ik vond het niet gepast, maar daar was het juist gebruikelijk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50