4 Laatste woord aan de kiezers in referendum Extra bloedverdunner voor patiënt met oplosbare stent JAN KRUIS 1933 -2017 Een bloempot vliegt door de lucht in het Turkse parlement. Heetgeba kerde parlementariërs schoppen en slaan op elkaar in met gebalde vuis ten. Een van hen wordt gebeten. Een ander loopt een gebroken neus op. De voorzitter schorst de zitting, maar de sfeer is om te snijden. Enkele dagen later slaat de vlam opnieuw in de pan. Vrouwelijke parlementsleden vliegen elkaar let terlijk in de haren. Schoppend en slaand vallen enkelen op de grond, onder wie het gehandicapte oppo sitielid Shafak Pavey die een kunst arm en beenprothese heeft. Dictaat Aanleiding is een symboli sche protestactie van het linkse parlementslid Aylin Nazliaka. Zij ketende zich met een hand boei een uur lang vast aan de mi crofoon van het spreekgestoelte. „Ik zeg hiermee 'Nee!' tegen het dictaat van één man en protesteer te gen het feit dat het par lement met deze wijzi gingen van de grond wet in de boeien wordt Ik protesteer ertegen dat het parlement in de boeien wordt geslagen geslagen", zei Nazliaka. De stemmingen over achttien wijzigingen van de grondwet ver lopen chaotisch. De grootste twee oppositiepartijen, de Republi keinse Volkspartij (CHP) en de linkse pro-Koerdische Volkspartij voor Democratie (HDP), zijn woe dend dat de regerende AK-partij president Erdogan vrijwel alle macht wil geven. En op die manier de rode loper uitlegt voor diens am bitie om een postmoderne sultan te worden. Bovendien biedt hem dat de mogelijkheid om nog eens twee termijnen volgens het nieuwe sy steem president te zijn, van 2019 tot 2029. Bevoegdheden Met de weinige middelen die hen nog resten, protesteren de opposi tieleden tegen het feit dat de over grote meerderheid van het parle ment het grootste deel van zijn controlerende bevoegdheden uit handen geeft. Verontwaardiging is er ook dat er over deze ongekende concentratie van macht in de handen van één man vrijwel geen debat is geweest en dat die plaatsvindt tijdens de noodtoestand. Vrijwel alle media die kritiek hebben op de machts honger van Erdogan zijn mond dood gemaakt. De wijzigingen van de grondwet kregen zowel bij eerste lezing vorige week als bij de tweede lezing deze week ruim 60 procent van de stemmen. Het laatste woord is aan de kiezers die zich er in de lente per referendum over mogen uit spreken. Patiënten van het Albert Schweitzer Ziekenhuis in Dordrecht die een biologisch oplosbare stent in het hart hebben, moeten tot drie jaar na het plaatsen van deze stent een extra, tweede, bloedver- dunner nemen. Een stent is een buisje dat wordt gebruikt om bijvoor beeld een bloedvat open te houden. Uit een grote internationale studie waaraan het zieken huis deelneemt, blijkt dat er tot drie jaar na het plaatsen van deze soort stent een licht verhoogde kans is op vor ming van bloedstolsel in de stent. Daarbij kan deze plot seling dicht gaan zitten, waarbij een hartinfarct kan ontstaan. De kans dat dit ge beurt is erg klein, maar het bleek wel vaker voor te ko men dan bij metalen stents, zo meldt het ziekenhuis op de website. „Om dit risico tegen te gaan, adviseren wij patiën ten met biologisch oplosbare stents nu om tot drie jaar na het plaatsen - dus totdat de stent verdwenen is - een combinatie van twee bloed- verdunners te gebruiken. Eén daarvan werd al standaard voorgeschreven." De ongeveer 250 patiënten van het Albert Schweitzer die het betreft, zijn geïnfor meerd. Biologisch oplosbare stents hebben het voordeel dat ze na ongeveer drie jaar helemaal zijn opgelost, ter wijl een traditionele metalen stent voorgoed blijft zitten. Nu voordelige all inclusive reizen bij Peter Langhout Reizen zaterdag 21 januari 2017 Erdogan krijgt steun parlement voor 'sultanaat' Het Turkse parlement schaft op verzoek van president Erdogan de parlementaire democratie af. Een presidentieel systeem, met bijna alle macht voor Erdogan, moet ervoor in de plaats komen. Maar dat gaat niet zonder slag of stoot. Mare Guillet Istanboel —Aylin Nazliaka T President Erdogan wil via achttien grondwetswijzigingen de macht naar zich toe trekken. DORDRECHT O Reizen naar o.a. de Harz, Moezel, Westerwald, Beierse Woud, Tsjechië, Oostenrijk, Andorra, Spaanse kusten Balatonmeer O VerblijF op basis van all inclusive, dagelijks ontbijtbuffet, lunch, 3-gangendiner of diner buffet, gratis drankjes (op vastgestelde tijden) O Vervoer per luxe Comfort Class bus O Diverse data met vertrekgarantie O Afscheidsbuffet in Nederland O Vele excursies inbegrepen O Boek nu met €30,- korting, gebruik de actiecode: 30jaaradv Vraag nu de gratis zomerbrochure aan! peterlanghout.nl 0172-468800 Advertentiecode Persgroep03 Het Albert Schweitzer Ziekenhuis in Dordrecht, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4