KIEK VERSCHIL Praktiserend atheïst in Zeeland 9 yfcï- Monnikenwerk -,-#y S" Eindelijk winter. Goed voor de grond, zeggen de boeren. Het witte kleed is nog een beetje dun voor een sneeuwpop. Net boven of net onder nul, het is een wereld van verschil, foto lex de meester In de periode dat we als gezin tussen Staphorst en Genemui- den woonden, vroegen onze kinderen vaker naar de religieuze overtuiging van bezoek dan nu ze ouder zijn en in Middelburg wo nen. Een neef antwoordde des tijds dat hij 'atheïst' was en voegde geruststellend toe 'maar niet praktiserend'. Bij het bekij ken van de vijf afleveringen van Rot op met je religie kreeg ik meer zicht op de denkbeelden van praktiserende atheïsten. Zo kwam Brian logeren in een chris telijk gezin in Zeeland. Hij had er geen zin in: „Ik weet dat de men sen daar zo extreem religieus zijn, daar heb ik een pokkenhekel aan, vijf kinderen... zo'n heel gezin, ik krijg nu al pijn in mijn harses." Het idee achter het EO-pro- gramma van Kefah Allush is dat gelovigen en ongelovigen eikaars wereld leren kennen. Daarvoor zijn deelnemers geselecteerd met zeer uitgesproken meningen. Jan is evangelisch, Sheila joods, Sa- feer moslim, Dineke hervormd en Brian en Floris zijn atheïst. De omroep confronteert de deelnemers met situaties en mensen die ze uit eigen bewe ging niet zouden opzoeken. Toen Kefah aankondigde dat Zeeland op het programma stond, kreeg Brian dus de kriebels. Op de vraag 'hoe hij dat gaat overleven' re ageert hij met: „Zo snel mogelijk stoned worden. Ik heb er echt ab soluut geen zin in... Ik verwacht dat ze gaan bidden voor het eten- en dat ga ik echt niet doen." Aan tafel wordt gebeden, maar ook rustig gesproken over het werk dat ieder doet. Dat Brian een sloper is vinden de kinderen wel leuk. De volgende dag leest Di neke op verzoek voor uit de kin derbijbel. Het verhaal van Simson die duizend Filistijnen doodt met het bot van een ezel. Dat gaat Brian te ver: „Het gaat over moord, dat is geen verhaal voor een kind van vier of vijfjaar en het hoort helemaal niet thuis in een kinderbijbel. Bent u niet bang dat u uw kind op zeer jonge leeftijd iets bijbrengt met een zeer gewelddadig verhaal?" De moeder vindt het zo'n vaart niet lopen. Even later zien we Safeer, Dineke en Brian met de kinderen voetballen. Terugkijkend op de logeerpartij zegt de laatste: „Ik vond het verrassend leuk, de kin deren waren beleefd en ze gaven de ruimte om aan ze te wennen." Gelovigen lijken in de serie nog wel begrip voor eikaars stand punten te kunnen opbrengen. Maar de combinatie van atheïsten en gelovigen, leidt tot vuurwerk en behoorlijke religiestress. De EO biedt bij het programma een religie-stresstest aan. De deelne mers vulden die aan het begin en eind van de twee weken samen in. Zou de stress toe- of afnemen door elkaar op de huid te zitten? PZC ONLINE Ik las altijd 'Jan, Jans en de kinderen'. Heerlijk! Stapels stripboeken heb ik hier nog liggen. Bedankt Jan Kruis voor die mooie tijden. zaterdag 21 januari 2017 PC José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk. TWITTER Claudia @ClaudiaTreep -Jan Kruis is gisteren op 83- jarige leeftijd in zijn boerderij in Drenthe overleden. ONLINE TOP 5 Meest gelezen op pzc.nl 1. Auto kopje onder na selfie 2. Afvallen doe je zo! 3. Multimiljonairs uit Aardenburg te zien in Vlaamse realitysoap 4. Heeft Zeeland dan geen goede bestuurders? 5. Terneuzenaar slaat, schopt en beledigt busbeveiligers Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie ff? facebook.com/depzc fs) @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 45