1 II korting p.p Kras.nl/actie Juchtmans, Van Rossem, in Galerie van den Berge 8 'Natura artis magistra'. De natuur is de leermeesteres van de kunst. Kan dat ook als je abstract schildert? of 0900-9697 70 cpg Het is een prettige wan deling in Goes van de Albert Joachimikade terug naar het station. De zon schijnt weer eens, de lucht is fris en blauw. Het licht tovert subtiele tinten op het fragiele ijslaagje dat het water van vaart en Stadsha- ven be dekt. Zilver grijs met vleugjes wit. Een donkere lijn, een weer- spiege- ling van een mast. In het zilver op geloste reflecties rood en blauw. De kleur van de scheepsrompen vermengt zich met die van het ge stolde water. Realiteit en toch ab stract. Ik kan mijn ogen er niet vanaf houden en associeer die aan trekkingskracht met het werk van Jus Juchtmans (1952). U kent zijn werk? Spiegelende oppervlakken van tere kleurnuances. Hij is één van de vaste exposanten van Gale rie an den Berge. Waarom schilde ren als de natuur je beelden biedt van vergelijkbare schoonheid? Het antwoord ligt in het werk beslo ten. Je kunt het ontstaansproces eraan aflezen. Juchtmans laat tientallen lagen schildersmedium waarin hij pigment heeft opgelost over elkaar hen vloeien. De pig mentdeeltjes schemeren als slui ers achter het glanzende opper vlak dat zich vermengt met de omgeving en met mijn eigen beeld. De aanblik verandert naar mate je je voor het doek beweegt. Hoe mooi en boeiend dat ijslaagje in de vaart ook oogt, Juchtmans tovert meer nuances tevoorschijn en vooral meer diepte. Het is alsof ik een blik in de steeds verande rende oneindigheid mag werpen. Ik zie ook mezelf. Je zou verwach ten dat dat de ervaring afzwakt. Het omgekeerde is het geval. De ervaring en de reflectie op de erva ring vallen samen. Dat maakt Juchtmans ook deze keer tot een schilder van het sublieme. Het is dan erg fijn dat ik alleen ben met dat werk. Ik gun u die ervaring ook, maar hoop dat u zich gedo seerd richting de galerie begeeft. Naast JuJuchtmans, de hoofdex posant, is er een mooi ensemble van P.B. van Rossem te zien. Hij schildert minutieus geometrische patronen op doek en op gebruikte houten paneeltjes. Soms hebben die reliëf. De patronen zijn geor dend in grotere, meestal ook geo metrische vormen: driehoeken en vierkanten. Het oppervlak van de miniatuurtjes krijgt zo een caleido scopische ruimtelijkheid. Van Ros sem bouwt ook deels beschilderde sculpturen van stukjes hout, pense len en potloden. Speels, subtiel en avontuurlijk. Die termen zijn ook van toepas sing op het werk van de twee an dere kunstenaars die Van den Berge presenteert. Paul Gees en Bert Frijns. Ook vaste gasten in Goes, maar altijd de moeite waard om mee in gesprek te gaan. Overdrach telijk gezien dan. Gees weet steeds weer spanning te scheppen door inkepingen in een houten plaat of blok te zagen en met een steen als wig er delen van uit elkaar te bui gen. Je kunt het beeld puur visueel interpreteren, maar er ook de wis selwerking tussen natuur en cul tuur in lezen. Die ook de vazen en schalen van Frijns hun gedaante geeft. Hij verhit glasplaten op een vlak waarin een cirkelvorm is uitge spaard. Zo vormen zich vazen en schalen. Die hij soms licht aantast als ze nog zacht zijn. Net als Jucht mans evenaart Frijns de natuur. Of gaat het om overtreffen? Ruim 500 rondreizen en fly-drives in Europa en ver daarbuiten! zaterdag 21 januari 2017 PC Kunst die de natuur evenaart Nico Out -4 Werk van Paul Gees... ...en Jus Juchtmans. T/m 25/2. Galerie van den Berge, Albert Joachimikade 5, Goes. Do. t/m za. 12.00-17.00 uur. Vanwege deelname aan Art Rotterdam ge sloten van 9 t/m 12/2. Calamiteitenfond Canada isdgnv.a. 1149 Mix van overweldigende natuur en stedelijke flair Cuba 9dgnv.a. 1459 Koloniale steden, kleurrijke oldtimers en tabaksvelden Cyprus 8dgnv.a. 869 Antieke ruïnes, charmante plaatsjes en heerlijke wijnen Ierland sdgnv.a. 559 Ruige kusten, heldere meren en eeuwenoude cultuur Iran 15dgnv.a. 1699 Levendige bazaars en theehuizen in authentieke steden Kroatië 8dgnv.a. 659 Pittoreske dorpjes, kustlijnen en natuurpracht Madeira sdgnv.a. 549 Kleurrijke botanische tuinen en ruige kustlijnen Peru 17dgn v a. 1849 Titicacameer, Lima en het mysterieuze Machu Picchu Rusland 7dgnv.a. 629 Metropolen vol pracht en praal en idyllische dorpen Sri Lanka i7dgn va. 1099 Tempels, historie én het strand van het 'Gezegende Eiland' Thailand isdgnv.a.1079 Kleurrijke tempelsjungle en witte stranden Zuid-Afrika i6dgn va. 1249 Wildparken, koninkrijken en natuurspektakels 'i yan-jimii

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44