'Wel excessen door sluiting van PAAZ-afdelingen' Dok 41 zet in drie maanden idee om in een bedrijf MWk 5 Free Festival verhuist naar de vrijdag REQUIEM "M025|ARt V T 35% Het derde weekeinde van juli draait weer om dance. Niet twee maar drie dagen, onthullen organi satoren Martin Priem en Elina Sloutskaia. „Het Free Festival dat altijd op zaterdag in de binnenstad plaatsvond, is voortaan op vrijdag. En niet in de binnenstad maar op het festivalterrein aan de rand van de stad bij Ramsburg aan de N57." City of Dance maakte vorig jaar voor het eerst gebruik van het nieuwe terrein. Dat beviel Priem heel goed: er was meer ruimte voor de podia, er was plaats voor een camping voor 300 gasten, de be reikbaarheid was uitstekend, en er waren juist geen klachten meer over geluidsoverlast. „Al in dat weekeinde merkten we dat het be ter zou zijn om voortaan alles te concentreren op het festivalterrein. Beter voor ons en voor het publiek." Het Free Festival - met work shops, podia voor jonge talenten, aandacht voor milieu en weten schap - verdwijnt dus uit de bin nenstad. „Maar er komt iets anders voor in de plaats", zegt Priem. „Op zaterdag zal in de straten van de stad van één tot vijf uur muziek en straattheater te zien en te horen zijn. Het wordt alleen kleinschali ger." Het Free Festival op vrijdag duurt van 16.00 tot 23.00 uur. En ook al is het op het festivalterrein, het blijft gratis. Er komen ook meerdere food trucks, waarvoor met name lokale ondernemers zijn benaderd. Priem hoopt de vrijdagse bezoekers enthousiast te maken om ook zaterdag en/of zondag naar het betaalde festival te komen. Op die dagen wordt op acht podia mu ziek gemaakt volgens de bekende formule. Althans, meer dan voor heen zullen er live acts staan. „De dj's draaien natuurlijk ook live, maar als er live achter de naam van de artiest staat, betekent het dat er zang en dans op het podium bij komt", legt' Priem uit. „Bezoekers Moreira is zaterdag de gastheer op het hoofdpodium. City of Dance werd in 2015 ver kozen tot het op één na beste dance festival van Nederland en in 2016 tot het zesde van de Benelux. Het Free Festival verdwijnt uit de binnenstad, maar er komt muziek en straattheater voor terug willen toch meer beleving." Met acht artiesten per po dium, en acht podia, op twee dagen, is duidelijk dat de pro grammering veel werk kost, en ook nog niet rond is. Priem kan al wel een eerste rij na men melden, waaronder Freddy Moreira, Sluwe Vos,, D Rashid. Lil' Kleine, live, Paul Elstak, Dio live. Freddy Maar volgens voorzitter Eefke van der Veen van de Commissie Toe komstige Zorg Zeeland (CTZZ) is er niet zoveel aan de hand. „We heb ben de effecten van de sluiting van psychiatrische afdelingen in zie kenhuizen bekeken, maar er zijn geen excessen." Van der Veen zei dat gisteren in de provinciale com missie economie waar hij de tus senrapportage van de CTZZ toe lichtte. De commissie is ingesteld om de zorg in Zeeland te verbeteren en samenwerking aan te jagen. Uit de rapportage blijkt dat de Zeeuwse zorg aan de beterende hand is. Te rooskleurig De actiegroep ZAAP vindt echter dat de Commissie Toekomstige Zorg Zeeland een veel te rooskleu rig beeld schetst van de regionale geestelijke gezondheidszorg. Sinds de sluiting van de zogeheten PAAZ-afdelingen in de ziekenhui zen is het psychiatrisch ziekenhuis Emergis in Kloetinge de enige op vangplek. Jos Houtzager van ZAAP: „Emergis liet dit jaar meerdere ke ren weten dat er opnamestops wa ren. Ook namen de wachttijden toe. Er zou dit jaar ook een Wal- chers team operationeel moeten zijn om cliënten thuis te behande len. Het is ons bekend dat dit team niet meteen paraat was. We weten niet of het al volledig functioneert. Op Walcheren waren al speciale teams aan het werk, maar die kam pen met onderbezetting en dus hoge werkdruk." Hoewel de provincie er niet over gaat, voelen politici zich betrokken. Ger van Unen (SP) heeft het gevoel dat er wel degelijk een maatschap pelijk probleem is als gevolg van be zuinigingen op de geestelijke ge zondheidszorg. Ze verwijst naar de vele berichten over verwarde men sen die rare dingen doen. Bij de politie in Goes kwamen vo rig jaar 11,7 meldingen per duizend inwoners binnen over verwarde Speciale teams kampen met onderbezetting en hoge werkdruk personen. De gemeente scoort daarmee ver boven het landelijk ge middelde van 3,9. Dat wordt mede veroorzaakt doordat Emergis in de stad zit. Goes maakt zich niettemin zorgen over de toename van het aantal gedwongen opnames. Soms loopt het slecht af. In augustus overleed in Goes nog een verwarde naakte man bij zijn aanhouding in de Berkenstraat. In juni werd een man in zijn been geschoten die 's nachts in psychotische toestand op een dak van een woning in Kloe tinge was geklommen. Ook elders in de provincie waren er afgelopen jaar incidenten. Van ie mand die met een mes stond te zwaaien op de boulevard in Vlissin gen, een stadgenoot die brandweer mannen bedreigde die een brand in zijn woning blusten tot een ver ward persoon dat met ontbloot bo venlijf in Middelburg op het spoor liep en zo de treinen ophield. Hoe doen ze dat bij Dok4i, de broedplaats voor creatieve en tech nostarters die één van de drie pij lers van de Kenniswerf Zeeland vormt? Eigenlijk vrij simpel. De man of vrouw met dat briljante idee krijgt een team van deskundi gen om zich heen. Professionals die alles weten van startups. Ze coachen, zijn experts in marke ting, techniek, financiering van in novaties en weten welke netwer ken relevant zijn. Voor de regie is Nanneke Zelle aangetrokken. Zij heeft veel ervaring met startups. Het programma begint 26 ja nuari. Drie maanden later is er een product waar klanten op zitten te wachten, is er een prototype of concept rijp voor de markt, zijn de eerste klanten al geworven en ligt er een zakelijke plan met eventu eel het benodigde startkapitaal. „Daarbij kunnen deelnemende ondernemers ook van elkaar le ren", zegt Marjolijn Sponselee, één van projectmanagers/adviseurs van de Kenniswerf Zeeland. Zo'n Kickstart-team optuigen, kan niet gratis, onderstreept ze. Per startup kost het 750 euro. Er zijn inmid dels acht inschrijvingen. De belangstelling voor Dok4t neemt toe, zegt Sponselee. Vorig jaar breidde de broedplaats inpan dig met 500 vierkante meter uit. Dat was mogelijk door het vertrek van Multi Engineering naar een nieuw kantoor in Vlissingen. De 30 ruimten zijn zo goed als bezet, met nieuwkomers als Van Remor- tel, producent van de waterfles Dopper, mediabedrijf JKM Media en landschapsarchitect Alexander Herrebout. Er zijn nog wel een paar flex- plekken die via de seats2meet- dienst te boeken zijn. Sponselee: „Startende ondernemers weten ons steeds beter te vinden. Er werkt hier bijvoorbeeld een on dernemer uit IJzendijke. Ook on derwij sinstellingen koppelen zich aan Dok4i. De HZ huurt twee units in de Dok4i-loodsen aan de Voltaweg voor virtuale reality- projecten. Scalda toont nu ook in teresse. Verder neemt de kennis uitwisseling een hoge vlucht. We gaan bijvoorbeeld samenwerken met het Maintenance Valuepark in Terneuzen." «ié*Vb - "MAAK KENNIS MET DE ERFENIS VAN AMADEUS" 49,95 zaterdag 21 januari 2017 PC City of Dance wordt driedaags Vandaag begint de voorverkoop voor City of Dance in Middel burg. Het festival duurt voor taan drie dagen (14,15 én 16 juli) en heeft alvast Freddy Mo- reira, Sluwe Vos, Lil' Kleine, Paul Elstak en Dio gestrikt. Maurits Sep Middelburg Jorik Scholten alias Lil' Kleine. FOTO ANP KIPPA/JEROEN JUMELET Kijk voor het programma en de kaartverkoop op cityofdancefestival.nl. -Martin Priem, City of Dance De sluiting van psychiatrische afdelingen van ziekenhuizen in Terneuzen en Vlissingen leidt wel degelijk tot excessen, stelt ZAAP, een actiegroep van Wal- cherse cliënten in de geestelijke gezondheidszorg. Frank Balkenende Middelburg -Jos Houtzager, lid van ZAAP Stel, je hebt een heel goed idee. Maar hoe zet je dat om in een kansrijk bedrijf? Het nieuwe Kickstart-programma van Dok41 lanceert je. In slechts drie maanden tijd. Frank Balkenende Vlissingen lezers "OORDEEL WiLt u Mozarts Requiem écht beleven en ervaren wat een 'live' uitvoering met u kan doen, kom dan luisteren in prachtige historische kerken en het Concertgebouw in Amsterdam. De uitzonderlijke talenten van de ruim 50 zangers, musici en solisten o.l.v. dirigent Pieter Jan Leusink staan garant voor een uitvoering die intens, ontroerend en meeslepend zal zijn. TICKETS VANAF vr lOfeb Marekerk Leiden 19.30 za llfeb Janskerk Utrecht 19.30 zo 12feb Grote Kerk Den Haag 15.00 do 16feb Dominicanenkerk Zwolle 19.30 vr 17 feb Jh. Bosch Artcenter Den Bosch 19.30 za 18feb Laurenskerk Rotterdam 19.30 zo 19 feb Concertgebouw Amsterdam 19.30 do 23 feb Catharinakerk Eindhoven 19.30 vr 24 feb Grote Kerk Alkmaar 19.30 za 25 feb Concertgebouw Amsterdam 14.15 zo 26 feb Concertgebouw Amsterdam 14.15 vr 3mrt Martinikerk Groningen 19.30 za 4 mrt Janskerk Utrecht 15.00 za 4 mrt Grote Kerk Naarden 19.45 zo 5 mrt Stevenskerk Nijmegen 15.00 Concertgebouwtoeslag €5,- incl. consumpties. Bestel snel op pzc.nl/klassiek *Alle vermelde prijzen zijn exclusief transactie- en servicekosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41