'Ontvoerde Ewold Horn is in december levend gezien' 3 Volharding reddingswerkers bij moeizame actie na lawine wordt beloond €879 Bijna twee etmalen na de verwoestende lawine in het Italiaanse Farindola halen reddingswerkers overlevenden onder de sneeuw vandaan. „Hoop is de benzine voor deze mensen." "Kom op jochie, kom op!" Dan volgt het verlossende applaus als de 9-ja- rige Gianfilippo uit de sneeuw massa tevoorschijn komt. De red dingswerkers overladen hem met schouderklopjes en aaien hem een voor een over zijn bol. 'Bravo, bravo!, goed gedaan!' Meer dan veertig uur na de verwoestende lawine moest hij wachten op zijn redding. Even later komt ook zijn moeder tevoor schijn. Ze wijst direct achter zich, de uitgegraven gang in, waaruit ze naar boven is gekomen. „Mijn dochter zit er nog, mijn dochter zit in de kamer ernaast!" De vreugde van de reddingswer kers is nog niets vergeleken met die van de vader van het gezin, Giam- pero Parete, die in het ziekenhuis van Pescara al uren op een wonder hoopt. Parete, kok van beroep, was op vakantie met zijn gezin om de verjaardag van zijn 6-jarige dochter Ludovica te vieren. Door een spe ling van het lot kwam hij als enige van het gezin niet onder de lawine terecht. Hij was net op dat moment buiten om medicijnen voor zijn vrouw uit de auto te halen. „Ik liep terug naar het hotel en zag de berg erachter instorten. Een paar tellen later werd ik bedolven onder de sneeuw, maar ik kon mijzelf bevrij den." De lawine van afgelopen woens dag is het gevolg van de combinatie van hevige sneeuwval en een drie tal bevingen eerder die dag. Door de aardschokken is een grote sneeuw- plaat losgekomen en de berg afge- denderd, waarbij het een heel bos heeft meegesleept. Volgens experts is dat zeldzaam. Het geeft aan hoe vernietigend de kracht is van de la wine, die het hele hotel meer dan 10 meter meesleept. Afgesloten Giampero Parete slaat als eerste alarm en wacht in de auto op hulp, samen met een andere overlevende die zich ook toevallig buiten be vond. Ook een jong koppel stuurt nog vanonder het puin een be richtje: „Help, help, we sterven van de kou." Het hotel is door de hevige sneeuwval volledig afgesloten van de buitenwereld. De redding komt daardoor moeizaam op gang. Rond 05.00 uur 's nachts, 12 uur na de la wine, bereikt de eerste reddings ploeg de rampplek. Op hun geroep om een teken van leven, horen ze niets. Op het moment van de la wine waren er nog 24 gasten en 9 medewerkers in het hotel. Er moet handmatig worden ge graven voor de veiligheid van de slachtoffers. Een van de reddings werkers, Marco Bini, spreekt over de moeilijkste reddingsoperatie uit zijn leven: „We moeten centimeter voor centimeter de berg sneeuw af gaan, systematisch, stukje voor stukje. Dat kost veel tijd." Het is een berg sneeuw van zo'n 30 meter breed en op sommige plekken meer dan vijf meter hoog, waarin ze zoe ken naar overlevenden. Naarmate de uren verstrijken, wordt de kans op overlevenden steeds kleiner. Als op donderdag avond het hoofd van de Protezione Civile (de Italiaanse burgerbe scherming) de vraag krijgt of er nog hoop is op overlevenden, reageert hij beslist: „Hoop is er altijd. Hoop is de benzine waar deze reddings werkers hun werk op kunnen doen." De hoop blijkt terecht. Op vrijdagmorgen hoort het team stemmen op de plek waar de keu ken stond. „Er zijn zes mensen in leven. Ik herhaal: we hebben zes mensen in leven gevonden. We gaan ze nu uitgraven", klinkt het over de walkietalkie. Een voor een worden ze voorzichtig naar buiten getrokken. Helikopters brengen ze naar het ziekenhuis in Pescara. Daar wachten tientallen familieleden op nieuws. Nu de eerste zes zijn gered, is er ook voor hen weer hoop. Volgens de artsen in het zieken huis van Pescara hebben de overle venden slechts lichte onderkoe- lingsverschijnselen. De massa sneeuw die het hotel verwoestte, heeft ze vervolgens gered en be schermd tegen de kou. Het red dingsteam graaft intussen onver moeibaar door. Het kan nog. De hoop is er nog. Gisteravond om 20.00 uur heb ben de reddingswerkers elf men sen levend onder de sneeuwberg vandaan gekregen, onder wie vijf kinderen. De laatste is de 6-jarige Ludovica Parete. Het gezin van Gi ampero is weer compleet. Volgende week is het precies vijf jaar geleden dat Horn werd ont voerd door terreurbeweging Abu Sayyaf, samen met een Zwitser, Lorenzo Vinciguerra. Beiden zijn vogelspotters en ze bezochten het eiland Tawi-Tawi om een zeld zame vogel te fotograferen. Vinciguerra wist ruim twee jaar geleden te ontsnappen, maar de Nederlander was toen te zwak om mee te gaan. Sindsdien is niets meer van hem vernomen. „Volgens onze inlichtingen diensten was hij in december ze ker nog in leven," zegt majoor Tan. „Dit komt van onze lokale bron nen met wie we in het gebied wer ken. Voor zover we weten, was Horn niet ziek." Gevaar De Filipijnse president Duterte zei vorige week dat het leger de strijd tegen Abu Sayyaf mag verzwaren, ook als gijzelaars daarbij gevaar lo pen. Maar Tan nuanceert dat. „Onze zorg is nog steeds alle gijze laars levend en gezond vrij te krij gen." »P.10 Luxury Class busreizen www.dejongintra.nl/busreizen a 'ESïïSïS0 €1055 zaterdag 21 januari 2017 Giampero's gezin na 40 uur levend onder sneeuw vandaan Eveline Rethmeier Rome Reddingswerkers halen een vrouw onder de sneeuwlaag vandaan. Dit geeft ze nieuwe energie om door te gaan. foto reuters n mensen waren gisteravond uit de sneeuwberg gered. Ewold Horn, de Nederlander die in 2012 werd ontvoerd in de Fili- pijnen, is onlangs gezien door informanten van het Filipijnse leger. Hij oogde gezond. Dat zegt majoor Filemon Tan, woordvoerder van de regionale legereenheid die al jaren naar de Nederlander zoekt. Peter Groenendijk Victor Schildkamp Tawi-Tawi Ewold Horn voor zijn ontvoe ring in 2012. FOTOAFP Byzantijnse Balkan rondreis Glacier- en Bernina Express Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur iso calamiteitenfonds 15-daagse busrondreis Unieke reis door 6 landen Incl. stadsgidsen in 6 steden Waardering van onze gasten: 8,7 10-daagse bus- en treinrondreis Incl. 2 spectaculaire treintochten Uitstekend beoordeelde hotels Waardering van onze gasten: 8,3 Reiscode: eehr304 Reiscode: eech303

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3