Pool van telers Nieuwe afzetmarkten 'Prijzen trekken aan' Kustvisie: complimenten, maar ook veel vragen Begrip bij provincie voor kuikenhouders 'i'A ^èf"ki 3 V %sSBö2 '4 i i ..-vV^ N 'si i, -'f Alle Statenleden waren bijzonder tevreden over het huzarenstukje dat geleverd was. Schönknecht was er in geslaagd om met alle bij de Zeeuwse kust betrokken organisa ties (van gemeenten tot onderne mers en milieuorganisaties) tot één visie te komen. Die zal uiteindelijk in 2019 juridische zeggenschaps kracht krijgen bij de vaststelling van het provinciaal omgevings plan. Na het uitdelen van pluimen kwamen de vragen. Die hadden vooral betrekking op de juridische gevolgen van de kustvisie. Rutger Schonis (D66) zou de nieuwe re gels, die beperkingen opleggen aan recreatieve bebouwing langs de kust, het liefst met terugwerkende kracht per 1 januari 2017 in werking laten gaan. Partijen als VVD, SGP en CDA stelden dat de overheid als betrouwbare partner moest optre den. Projecten als de Zeeuwse La gune en Brouwerseiland kwamen in dit verband voorbij. Schönknecht wees er op dat de visie in samenwerking met vele partijen tot stand is gekomen. „Ie dereen heeft water bij de wijn ge daan en beloofd deze visie bij zijn achterban te verdedigen." De con cept Zeeuwse Kustvisie wordt de komende maanden besproken bin nen de betrokken organisaties. Daarna zullen Gedeputeerde Sta ten de eventueel aangepaste versie moeten vaststellen en aan Provin ciale Staten voorleggen. Pluimveehouders hebben giste ren bij de Zeeuwse politiek een gewillig oor gevonden voor hun pleidooi om diervriendelijkere stallen mogelijk te maken. Na mens de boeren schetste Bert de Bruijckere uit Aardenburg het probleem waarvoor zij zich ge steld zien. Een boer mag maximaal 5000 vierkante meter stalruimte heb ben. Onder druk van supermark ten eisen slachterijen dat vlees kuikens in de toekomst de bui tenlucht in kunnen. Daarvoor moet een overdekte uitloop ge bouwd worden. Dat is nu niet mogelijk bij bedrijven die de maximale omvang hebben. In de commissie ruimte werd duidelijk dat Provinciale Staten de kuiken- bedrijven ter wille wil zijn. Gede puteerde Carla Schönknecht zegde toe te onderzoeken hoe de bouw van de uitloop aan de stal len toe te staan zonder de deur naar meer intensieve veehouderij open te zetten. De Dierenbe scherming, het keurmerk Beter Leven en de ZLTO hadden al ge vraagd de kuikenbedrijven letter lijk de ruimte te geven diervrien delijker te worden. zaterdag 21 januari 2017 PC ,f t-i-\Vv^v Uienexporteur Chayenne Wiskerke. foto mechteldjansen Fruitteler Sjako Kloosterman, fotomarcelledavidse Aardappelteler Jo Kodde, foto ruben oreel Jo Kodde uit Arnemui- den teelt onder andere frietaardappelen; jaar lijks tussen de 300.000 en 500.000 kilo. Drie kwart ervan gaat naar het buitenland. „Met name Duitsland, Enge land en Frankrijk, maar ook naar Italië en Spanje", vertelt Kodde. „De verkoop doe ik niet zelf; ik ben aangesloten bij een pool van telers. De prijzen van de aard appelen zijn goed. We verkopen nu natuurlijk nog de oogst van 2016; dat doen we tot eind juni. De vooruitzichten voor het lopend seizoen zijn goed." Wiskerke Onions in Kruiningen is de groot ste uienexporteur van Nederland. „We verpak ken per jaar 160 miljoen kilo uien per jaar", ver telt Chayenne Wis kerke. „90 procent is voor de export. We leve ren wereldwijd. Het gros gaat naar West-Afrika, Azië en Zuid- en cen- traal-Amerika. Jaar op jaar worden meer en meer uien naar het bui tenland geëxporteerd. Toch zien we dat de prij zen nu schrikbarend laag zijn. Alleen door nieuwe afzetmarkten te zoeken, kunnen we dat compenseren." Sjako Kloosterman heeft een fruitteeltbedrijf in Kapelle. Jaarlijks teelt hij op zijn 50 hectare zo'n 2,5 miljoen kilo peren. „Zeker 60 pro cent gaat naar het bui tenland. Dan moetje denken aan Duitsland, Engeland, Italië, Scandi navië, Polen en Servië. Sinds de Russische boy cot zijn het zware jaren. Gelukkig trekken de prij zen aan, afgelopen week nog 0,10 eurocent. We oogsten in september en verkopen van oktober tot aan mei. De vooruitzich ten voor het lopend sei zoen zijn goed. Daarna wordt weer afwachten." Een prima verhaal', 'na lovens waardig proces tot stand geko men', 'een belangrijke stap voor waarts', 'grote complimenten', 'een helder stuk'. De loftuitingen aan het adres van dagelijks pro vinciebestuurder Carla Schön- knecht over de provinciale kust visie waren niet van de lucht, gisteren tijdens de vergadering van de commissie ruimte. Theo Giele Middelburg Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 39